Kielce by night. Kolejny nocny półmaraton na biegowej mapie Polski

Organizatorzy największej kieleckiej imprezy biegowej podali datę 5. sieBiega Półmaratonu Kieleckiego. Kolejna edycja tego docenianego i nagradzanego biegu odbędzie się 25 maja 2019 roku w stolicy województwa świętokrzyskiego. Po raz pierwszy uczestnicy półmaratonu podczas biegu będą mieli okazję podziwiać iluminacje kieleckich zabytków, bowiem przyszłoroczna edycja odbędzie się w nocnej formule. 

W przyszłym roku sieBiega Półmaraton Kielecki odbędzie się po raz piąty i z okazji tego małego jubileuszu, organizatorzy imprezy postanowili coś zmienić.

Początkowo bardzo długo myśleliśmy nad zmianą trasy biegu, z jednej strony to byłoby najłatwiejsze, ale z drugiej strony jednak się tego mocno obawialiśmy. Kielce to bardzo specyficzne miasto, podzielone w dwóch miejscach drogą tranzytową. Spodziewaliśmy się, że z tego powodu mogłyby być duże problemy z zamknięciem tych ulic. Tego wymagałaby nowa trasa, gdybyśmy chcieli wyjść w inną niż południową stronę miasta. Dlatego postanowiliśmy pozostać przy tej trasie, która była do tej pory. Trasie trudnej, można powiedzieć nawet że bardzo trudnej jak na półmaraton, ale w końcu Kielce to stolica Gór Świętokrzyskich i łatwo tutaj po prostu być nie może. Tych wzniesień i podbiegów jest naprawdę sporo, do tego w pamięci biegaczy pozostaje długa i wymęczająca prosta na ulicy Krakowskiej, która jednocześnie pozwala na fajną interakcję pomiędzy uczestnikami. Zawodnicy po nawrotce przez kilka kilometrów się widzą, pozdrawiają i dopingują siebie nawzajem – mówi Paweł Jańczyk ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Biegaczy SIEBIEGA, organizator imprezy.

Jakie więc zmiany czekają uczestników przyszłorocznego Półmaratonu Kieleckiego? – Zmieniliśmy przede wszystkim godzinę rozpoczęcia biegu, bo chcemy, aby 5. sieBiega Półmaraton Kielecki był biegiem nocnym. Wystartujemy wieczorem, o 19:00 bądź o 20:00, z tego samego miejsca czyli z ulicy Barabasza, tuż przy Suzuki Arenie – stadionie ekstraklasowej Korony Kielce. Pobiegniemy 21 kilometrów pięknymi, oświetlonymi drogami, bo Kielce są naprawdę bardzo ładnie oświetlone wieczorem i w nocy. Przebiegniemy obok fantastycznie iluminowanych kieleckich zabytków, jak chociażby przy Pałacu Biskupów, Katedrze czy przez kielecki Rynek. Będziemy też w Parku Miejskim, gdzie myślimy o przygotowaniu dodatkowej iluminacji, która będzie dodatkową atrakcją dla biegaczy. Po 21 kilometrach zameldujemy się na stadionie Korony Kielce, gdzie na murawie zlokalizowana będzie meta biegu. Sam stadion też będzie wyglądał inaczej niż w ciągu dnia, bo oczywiście będzie rozświetlony – informuje szef kieleckiego półmaratonu.

Półmaraton Kielecki

Zapisy na 5. sieBiega Półmaraton Kielecki wystartują pod koniec grudnia, ale już można sobie rezerwować termin w kalendarzu. Impreza odbędzie się w sobotę, 25 maja wieczorem. Organizatorzy zapewniają, że nie zmieni się to, czym ta kielecka impreza zdobyła uznanie w oczach biegaczy i była wielokrotnie nagradzana zgarniając m.in. nagrodę Debiut Roku, a w dalszych latach znajdując się w gronie 10 najlepszych biegów w Polsce. Będzie więc wysoki poziom organizacyjny imprezy, tradycyjnie bogate pakiety startowe, fajne medale i charakterystyczna koszulka, z jakich słynie kielecki bieg i jakich nigdzie indziej nie ma. To wszystko w bardzo przystępnej cenie.

Tegoroczny, 4. sieBiega Półmaraton Kielecki ukończyło 978 zawodników, ustanawiając tym samym rekord frekwencji kieleckiej imprezy. Najszybszym zawodnikiem okazał się Dawid Kubiec ze Starachowic, który na mecie uzyskał rezultat 1:11:30. Wśród kobiet rywalizację wygrała Kornelia Kostka, która dystans półmaratonu pokonała w czasie 1:30:17.

red.

Fot. Muzeum Narodowe w Kielcach