Ruszyły zapisy na 7. PKO Białystok Półmaraton

Właśnie ruszyły zapisy na 7. edycję PKO Białystok Półmaraton, największy i najbardziej utytułowany bieg uliczny na Podlasiu i w całej Polsce wschodniej, który odbędzie się 5 maja 2019 roku. Organizatorzy podobnie jak w roku ubiegłym przygotowali 4 tysiące miejsc startowych. Półmaraton w stolicy Podlasia zalicza się do cyklu Korony Polskich Półmaratonów, który skupia 11 największych w kraju biegów na dystansie 21,097 km.

Doceniany i świetnie oceniany

PKO Białystok Półmaraton to jedna z najszybciej rozwijających się imprez biegowych na tym dystansie w Polsce. Zainteresowanie biegiem organizowanym przez Fundację Białystok Biega rośnie praktycznie od pierwszej edycji, która odbyła się w 2013 roku. Linię mety premierowego półmaratonu minęło wówczas 603 biegaczy, rok później liczba sklasyfikowanych wzrosła do 940, a w 2015 roku po raz pierwszy białostocki półmaraton pokonało ponad tysiąc uczestników, a dokładnie 1 294. W ciągu ostatnich trzech lat byliśmy świadkami efektownego wzrostu frekwencji aż do aktualnego rekordu, który wynosi 3 212 uczestników. Dokładnie tyle osób dobiegło do mety tegorocznej edycji.

Mimo swojej kilkuletniej dopiero historii, zgarnął już trzy nagrody: dla najlepszego półmaratonu w Polsce w kategorii półmaratonów dużych (powyżej 1000 uczestników), dla najlepszego biegu organizowanego w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, oraz zwyciężył w rankingu biegów masowych z ilością uczestników powyżej 1000. Co najważniejsze, w parze z nagrodami idą także świetne recenzje samych uczestników tej dwudniowej imprezy. Bo PKO Białystok Półmaraton to nie tylko bieg na dystansie ponad 21 kilometrów, ale prawdziwe biegowe święto, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Od najmłodszych fanów biegania poczynając. 

Dwa dni biegowego święta

Biegowa majówka w Białymstoku rozpocznie się od sobotniego Biegu Śniadaniowego, w którym uczestniczyć będą mogli wszyscy chętni, a tzw. tempo konwersacyjne sprzyjać będzie zwiedzaniu miasta. Po południu szansę startu otrzymają najmłodsi uczestniczący w Junior City Run, którzy mocno dopingowani i wspierani przez swoich rodziców będą bawić się bieganiem na kilku dystansach – 100 m, 600 m oraz 1 km.  Biegi przeznaczone będą dla dzieci w wieku od 2 do 15 roku życia i prowadzone będą w formie zabawy, bez rywalizacji.

Białystok Półmaraton

Główne wydarzenie budzące emocje wśród uczestników i kibiców ma miejsce dzień później, gdy z dziedzińca Pałacu Branickich rusza białostocki półmaraton. 5 maja 2019 roku w 7. PKO Białystok Półmaratonie będzie mogło wystartować 4 000 zawodników, gdyż limit na taką liczbę osób ustanowili organizatorzy. I choć miejsc startowych będzie tyle samo co przed rokiem, raczej nie warto czekać z zapisami na ostatnią chwilę. Białostocka “połówka” z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, które dodatkowo napędza fakt, że PKO Białystok Półmaraton od swojej drugiej edycji jest wśród biegów zaliczanych do Korony Półmaratonów Polskich.

Boskie medale

Od 2016 roku na medalach białostockiego półmaratonu przedstawiane są kolejne rzeźby z ogrodów Pałacu Branickich, miejsca najchętniej odwiedzanego przez turystów, a i samych mieszkańców również. Biorący udział w kolejnych edycjach imprezy mają dzięki temu możliwość nie tylko wzięcia udziału w wyjątkowej imprezie, ale także skompletowania kolekcji medali nawiązujących bezpośrednio do Białegostoku. Jako pierwsza na medalu pojawiła się Kallisto, następnie Flora – rzymska bogini roślinności, a przed rokiem Bachus – Bóg płodności, dzikiej natury, winnej winorośli i wina. Co ciekawe, wyboru postaci jaka pojawia się na medalu dokonują sami biegacze, którzy swoje głosy oddają w specjalnym głosowaniu w social mediach.

Białystok Półmaraton

Opłaty startowe

Opłaty startowe 7. PKO Białystok Półmaratonu kształtują się w zależności od terminu wpłaty:

  • 70 zł do dnia 31 stycznia 2019 r.
  • 80 zł od 1 lutego do 31 marca 2019 r.
  • 90 zł od 1 kwietnia do 28 kwietnia 2019 r.
  • 100 zł od 29 kwietnia oraz w Biurze Zawodów w dniach 3-5 maja 2019 r. (jedynie pod warunkiem dostępności miejsc)
Klasyfikacje 7. PKO Białystok Półmaraton

Podczas tegorocznej edycji PKO Białystok Półmaratonu oprócz klasyfikacji generalnych kobiet i mężczyzn w poszczególnych kategoriach wiekowych, prowadzone będą także klasyfikacje dodatkowe w tym m.in: Akademickie Mistrzostwa w Półmaratonie, Mistrzostwa Służb Mundurowych w Półmaratonie, Mistrzostwa Przedsiębiorców i ludzi biznesu oraz klasyfikacja drużynowa.

Rekord trasy PKO Białystok Półmaratonu wynosi 1:05:02 i został uzyskany w tym roku przez Kenijczyka Hillarego Kiptuma Maiyo.  Najszybszą kobietą w historii biegu była Iryna Somova, która w 2016 roku dobiegła do mety z wynikiem 1:13:32.

Zapisy internetowe na 7. PKO Białystok Półmaraton trwają na stronie online.datasport.pl

 

GD