Chomiczówka znów wzywa biegaczy. Zapisy ruszą 15 grudnia

20 stycznia odbędzie się 36. Bielański Bieg Chomiczówki na dystansie 15 km, jeden z najstarszych biegów ulicznych w Warszawie, który tradycyjnie otwiera sezon biegowy w stolicy. Imprezie towarzyszyć będzie 15. Puchar Bielan rozgrywany na dystansie 5km. Zapisy internetowe ruszą 15 grudnia, w ramach jednej opłaty startowej wynoszącej 40 złotych będzie można wystartować w obu biegach.

W 36. Bielańskim Biegu Chomiczówki wystartuje 1,5 tysiąca zawodników, kolejny tysiąc pobiegnie „piątkę” w ramach Pucharu Bielan. Pobiegną trasą prowadzącą wokół osiedla, która posiada atest PZLA. Start nastąpi z ulicy Josepha Conrada, a meta będzie zlokalizowana na ulicy Pabla Nerudy.

Profil trasy jest płaski, co pozwala uzyskiwać dobre wyniki, chociaż podczas imprezy często zaskakuje pogoda. W przeszłości na Bielanach biegano już w głębokim śniegu, po lodzie, po wodzie i w porywistym wietrze. W ubiegłym roku data imprezy zbiegła się z atakiem zimy, ale organizatorzy stanęli na wysokości zadania i doskonale przygotowali trasę.

Patent na zwyciężanie w Pucharze Bielan ma Arkadiusz Gardzielewski. Zawodnik WKS Wrocław wygrywa na Bielanach nieprzerwanie od 2014 roku. W ubiegłym roku pokonał 5km w czasie 14:39, co było jego najlepszym osiągnięciem na tej imprezie.

Premierowa edycja bielańskiego biegu odbyła się 22 stycznia 1984 roku. Na ulice Chomiczówki wyruszyło 156 zawodników. Pokonywali dystans nieco krótszy niż dzisiaj – 14,2km. Pierwszym zwycięzcą był Ryszard Dryps z Sosnowca, który uzyskał czas 45:01. Z czasem organizatorzy ustalili zasadę, że Bieg Chomiczówki odbywa się zawsze w trzecią niedzielę stycznia. W 2005 roku w programie imprezy pojawił się Puchar Bielan.

red