Mistrzostwa Europy OCR w Gdyni za mniej niż 200 dni. Na liście startowej już blisko 600 zawodników

W przyszłym roku na terenie Narodowego Stadionu Rugby w Gdyni odbędą się Mistrzostwa Europy OCR. Prestiżowa impreza, na którą przyjedzie europejska czołówka biegaczy przeszkodowych zaplanowana jest w dniach 27-30 czerwca. – Przygotowania do mistrzostw idą pełną parą i są w doskonałych rękach – zapewniają organizatorzy.

W programie Mistrzostw Europy, które odbędą się w czerwcu w Gdyni znajdą się biegi na dystansach Short (5km i 40 przeszkód), Standard (15km i 60 przeszkód) oraz zawody trzyosobowych sztafet na dystansie 9km z 60 przeszkodami. Zawodnicy startować będą oddzielnie na zmianach biegowej, technicznej oraz siłowej, a ostatni odcinek pokonają wspólnie. Nowością w mistrzostwach Starego Kontynentu będzie formuła Ninja Track oznaczająca rywalizację na kilkusetmetrowym torze z kilkunastoma przeszkodami. Swoją trasę będą miały również dzieci, dla których planowana jest formuła Kids rozgrywana na dystansie 600-1000 metrów.

Zawodnicy, którzy nie wywalczą kwalifikacji, a będą chcieli zmierzyć się z trasą mistrzostw na zasadach Age Group będą mogli wystartować w falach Journeyman organizowanych zarówno na trasie short jak i standard. Ich uczestnicy będą zobowiązani do samodzielnego pokonania wszystkich przeszkód.  Oprócz tego dostępne będą fale Open, gdzie zawodnicy na trasie będą sobie mogli pomagać.

Na liście startowej już prawie 600 zawodników

Zapisy na mistrzostwa wystartowały pod koniec października. – Cały proces rejestracji obsługuje system Muddest, który zapewnia weryfikację kwalifikacji zawodników. Dzięki temu nie muszą się oni martwić o samodzielne ich potwierdzanie – wyjaśnia Magdalena Jaskółka ze Stowarzyszenia OCR Polska. – Na niecałe 200 dni przed imprezą zapisanych jest już blisko 600 zawodników – informuje.

Najłatwiej na stronę z zapisami można trafić przez oficjalną witrynę mistrzostw, która znajduje się pod adresem http://ocrec2019.com/. Organizatorzy publikują na niej wszystkie najważniejsze z punktu widzenia zawodnika informacje, takie jak choćby lista eventów kwalifikacyjnych czy rulebook.  Działają też media społecznościowe mistrzostw, czyli strona OCR European Championships na Facebooku oraz profil ocreurochamps na Instagramie. – Zachęcamy do śledzenia, gdyż zamieszczane są na nich bieżące informacje, ciekawostki, a nawet okazjonalne zniżki na opłaty startowe – mówi Magdalena Jaskółka.

Kto może wystartować w mistrzostwach?

Prawo startu w mistrzostwach zawodnicy muszą sobie zagwarantować poprzez start w biegach kwalifikacyjnych. Zależnie od eventu gwarantowane miejsce na zawody w Gdyni otrzymuje maksymalnie 10 najlepszych zawodników Elite oraz do 20 w kategoriach wiekowych. Tyloma miejscami np. dysponują organizatorzy zawodów OCR Series, które odbywają się w Niemczech oraz w Holandii i Belgii. Lista eventów kwalifikacyjnych z podziałem na wszystkie kraje dostępna jest na tej stronie internetowej.

Jak jednak informują organizatorzy mistrzostw nie jest to lista ostateczna. Kalendarz biegów na 2019 rok wciąż jest uzupełniany o nowe imprezy, zatem zestawienie będzie aktualizowane na bieżąco. Co ciekawe, podobnie jak ubiegłym roku – nie wszystkie europejskie biegi Spartan Race dają kwalifikacje do OCR EC. Nie otrzymamy jej na żadnym biegu SR rozegranym na terenie Włoch, Hiszpanii oraz Polski.

Runmageddon, Barbarian Race, Adrenaline Rush, Biegun i…

A jeśli mowa o Polsce, to w naszym kraju kwalifikacje można zdobyć poprzez starty w Runmageddonie. Barbarian Race, Adrenaline Rush oraz w Biegunie. – Dodatkowo planujemy dodać do tej listy jeszcze jeden bieg, który w minionym sezonie zebrał doskonałe opinie wśród zawodników Elity – zdradza Magdalena Jaskółka. – Szczegóły podamy wkrótce w naszych mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej mistrzostw.  – informuje.

Funkcję dyrektora imprezy powierzono Przemysławowi Trapkowskiemu, który posiada bogate doświadczenie ze startów w imprezach OCR oraz dysponuje kompetencjami w zakresie organizacji eventów. Jednym z wyzwań, które przed nim stoją jest wytyczenie trasy, na której zobaczymy europejską czołówkę biegaczy przeszkodowych. – Obecnie trwają prace nad wyznaczeniem trasy i już teraz możemy zapewnić, że to, co przygotowujemy, będzie dla zawodników dużym i pozytywnym zaskoczeniem – podkreśla Magdalena Jaskółka.

Kto w Gdyni będzie bronił tytułu?

Poprzednie Mistrzostwa Europy OCR odbyły się w Danii, w miejscowości Esbjerg. Tytuły mistrzowskie na dystansie Short wywalczył reprezentant gospodarzy Leon Kofoed oraz Elin Härkönen ze Szwecji. Na standardowej trasie było dwóch zwycięzców. Brytyjczyk Jonathan Albon oraz Belg Thibault Debusschere, którzy dotarli do mety z tym samym czasem. Rywalizację kobiet wygrała Słowaczka Eszter Hortobágyiová.

Głównym organizatorem Mistrzostw Europy OCR w Gdyni jest Stowarzyszenie OCR Polska, a impreza odbędzie się na terenie Narodowego Stadionu Rugby.  Za marketing i PR imprezy odpowiada agencja Trufey.

md

fot. facebook.com/OCR.EuropeanChampionships