Praskie biegi RunCzech znów ze złotymi certyfikatami IAAF

Trzy praskie biegi organizowane przez RunCzech – Sportisimo Prague Half Marathon, Volkswagen Prague Marathon oraz Birell Prague Grand Prix na dystansie 10km otrzymały właśnie certyfikaty IAAF Road Race Gold Label na 2019 rok. Praga w ubiegłym roku była jedynym miastem na świecie, w którym odbywały się trzy imprezy wyróżnione złotą odznaką międzynarodowej federacji lekkiej atletyki.

W 2018 roku odznakę IAAF Road Race Gold Label posiadało 56 biegów na całym świecie. – Aby ją otrzymać dla naszych imprez musieliśmy spełnić  niezwykle surowe kryteria. IAAF analizuje m.in. poziom organizacyjny imprezy, liczbę oraz poziom sportowy zaproszonych biegaczy Elity, a także kraje ich pochodzenia, obsługę medialną. Ocenie podlega również zabezpieczenie medyczne i antydopingowe biegu. Być może nawet trudniej jest utrzymać co roku zgodność z tymi wymogami niż jednorazowo je spełnić. Cieszę się, że znów udało nam się potwierdzić wysoki poziom organizacyjny naszych biegów – powiedział Carlo Capalbo, szef RunCzech, który jest jednocześnie szefem Komisji Biegów Ulicznych IAAF. – Ta odznaka to również nagroda dla naszych partnerów, władz miasta oraz tysięcy wolontariuszy, bez których nie bylibyśmy w stanie organizować takich imprez – podkreślił.

Złote biegi RunCzech

Jako pierwszy złotą odznakę w 2010 roku otrzymał kwietniowy Prague Half Marathon, rok później IAAF wydał pierwszy certyfikat odebrał majowy Prague Marathon, a w 2014 roku do złotej grupy praskich biegów RunCzech dołączył wrześniowy Birell Grand Prix. Od tamtego czasu wszystkie trzy biegi nieprzerwanie wyróżniane są złotymi certyfikatami. Wysoki poziom organizacyjny przekłada się na wyniki sportowe. W 2017 roku utalentowana młoda Kenijka należąca do RunCzech Racing Team w 5 miesięcy pobiła 5 rekordów świata. Cztery z nich pękły podczas praskiego półmaratonu, a piąty na Birell Grand Prix, gdy Kenijka ustanowiła rekord w biegu na 10km.

RunCzech przygotowuje się do nowego biegowego sezonu, a zwłaszcza do 25. jubileuszowej edycji praskiego maratonu, który odbędzie się 5 maja 2019 roku. Organizatorzy spodziewają się, że wezmą w nim udział biegacze z ponad 115 krajów. We wrześniu natomiast, w trakcie Birell Grand Prix RunCzech będzie gospodarzem drugiej edycji European Running Business Conference organizowanej przez European Athletics.

All Runners Are Beautiful

– To hasło, to nasz sposób na powitanie każdego we wspaniałym świecie biegania. W świecie entuzjastów ruchu oraz dobrej zabawy i przyjaźni. To idealne miejsce dla wszystkich, którzy dbają o siebie na tyle, aby zawiązać parę biegowych butów i sprawić, że staną się jeszcze trochę lepsi. Tym właśnie jest zwycięstwo, ono jest w naszych głowach. Niekoniecznie trzeba wygrywać. Ale „All Runners Are Beautiful” to również odzwierciedlenie tego, co czujemy myśląc o bieganiu. O sporcie jako takim. To jest czyste uczucie, to jest szansa na przywrócenie sił do życia. Możemy biegać towarzysko z innymi i samotnie, w skupieniu. Możemy stawiać przed sobą wymagające cele, albo po prostu powoli truchtać w lesie w jesienny poranek. Bieganie to radość. Oto nasze przesłanie. A każdy, kto chce być częścią tego wspaniałego, pięknego sportu – młody, starty, duży, szczupły, szybki, wolny – jest mile tutaj widziany. Jest przez nas kochany, bo jest piękny – tłumaczy Carlo Capablo.

red

Źrodło: watchathletics.com