Przedświąteczna atmosfera biegów CITY TRAIL

W weekend 15-16 grudnia zakończyła się trzecia kolejka cyklu biegów przełajowych CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Oznacza to, że edycja 2018/2019 jest dokładnie na półmetku. Miasta, które zamknęły pierwszą część sezonu to Wrocław, Katowice i Szczecin. Biegacze postarali się, by atmosfera była wyjątkowa – jak na okres przedświąteczny przystało!

Wrocławscy dominatorzy niepokonani

W sobotnich zawodach w Lesie Osobowickim we Wrocławiu zwycięstwo odnieśli Dariusz Boratyński i Dominika Napieraj. Darek triumfował po raz drugi w sezonie. Dominika wygrała już trzy biegi edycji 2018/2019. Warunki na trasie były dosyć wymagające – nie brakowało błota i śliskich liści. Z kolei w lesie, poza ścieżkami, leżał śnieg, nadający zawodom zimowego klimatu.

Zwycięzca biegu – Darek Boratyński dwukrotnie zwyciężał w klasyfikacji generalnej, w poprzednim sezonie zajął drugie miejsce. Przed tygodniem Darek startował w Mistrzostwach Europy w Biegach Przełajowych, które nie były udane dla polskiej reprezentacji, dla wrocławskiego zawodnika również. Podopieczny Jacka Wośka przewrócił się na jednej z kłód ułożonych na trasie dla urozmaicenia rywalizacji, co skończyło się urazem kolana, stawu skokowego i nadgarstka. Kontuzja nie wydaje się być poważną, ale losy sobotniego startu ważyły się do ostatniej chwili. Ostatecznie Darek wystartował z nastawieniem na zwycięstwo i walkę o jak najlepszy wynik. Niestety i tym razem miał pecha, bo na starcie biegu inny zawodnik przypadkiem nastąpił na stopę Darka, rozdzierając buta i zahaczając o kości śródstopia.

– Wiem, że jestem w dobrej formie, ale przez te niefortunne historie nie mogłem tego udowodnić ani przed tygodniem w Holandii, ani dzisiaj w Lesie Osobowickim. Czuję, że mogłem dzisiaj poprawić rekord trasy, czyli pobiec około 20 sekund szybciej. Z takim nastawieniem też ruszyłem, ale na dystansie zwolniłem, bo stopa zaczęła boleć coraz bardziej. Ostatecznie drugi na mecie Mikołaj Czeronek w zasadzie mnie dogonił, mimo że na trasie miałem sporą przewagę – relacjonował na mecie Darek Boratyński. – Teraz przede mną odpoczynek, roztrenowanie. W mocne treningi wejdę dopiero w styczniu, kiedy rozpocznę przygotowania do marcowych Mistrzostw Polski Seniorów w Biegach Przełajowych.

CITY TRAIL

Czas Dariusza Boratyńskiego to 15:13. Drugie miejsce wywalczył osiemnastoletni Mikołaj Czeronek (15:14), a trzeci był Jacek Lesiecki (15:27).

Wśród kobiet jako pierwsza linię mety minęła Dominika Napieraj – trzykrotna triumfatorka klasyfikacji generalnej cyklu, rekordzistka trasy w Lesie Osobowickim. W sobotnich zawodach uzyskała czas 17:34. Drugą na mecie była Małgorzata Zieleń (17:36), a trzecie miejsce wywalczyła Klaudia Pawlus (17:57).

W biegu wzięło udział 517 dorosłych biegaczy oraz 180 dzieci. Kolejne biegi w Lesie Osobowickim odbędą się: 19 stycznia, 23 lutego i 16 marca.

Pełne wyniki CITY TRAIL we Wrocławiu
Śnieżny bieg w Katowicach

Sobotnie opady śniegu i ujemna temperatura na Śląsku oznaczały tylko jedno – niedzielny CITY TRAIL będzie naprawdę zimowy! Tak też było. Ścieżki pokryte były warstwą śniegu, która nie ułatwiała osiągania dużych prędkości. W tych warunkach zwyciężyli Dawid Malina i Sylwia Ślęzak. Linię mety minęło 418 osób. W zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 124 młodych fanów biegania.

Czas Dawida Maliny to 16:56. Drugie miejsce wywalczył Szymon Topolnicki (17:00), a trzeci był Jarek Kożdoń (17:02). Najlepsza zawodniczka dwóch poprzednich edycji – Sylwia Ślęzak uzyskała czas 18:34. Drugie miejsce wywalczyła Katarzyna Golba (20:07), a trzecia była Emilia Stańkowska (21:11).

Zawodnicy startujący w cyklu CITY TRAIL często łączą bieganie w zawodach ulicznych, ze startami w terenie. Są też tacy, którzy wybrali naturalne ścieżki. – We wrześniu minęły już cztery lata odkąd zaczęłam biegać. Co prawda były w tym czasie krótkie przerwy związane z problemami zdrowotnymi, ale powoli wszystko wraca na dobre tory. Stanowczo preferuję bieganie w terenie i w górach. Od pewnego czasu unikam asfaltu. Moje nogi, stopy wolą bieganie na naturalnej nawierzchni. A poza tym okoliczności przyrody sprawiają, że takie bieganie daje więcej wrażeń, widoków. Przede mną Maraton Zimowy na Ślężę – to moje najbliższe wyzwanie – podkreśliła po zawodach jedna z uczestniczek niedzielnych zawodów – Agnieszka Buchowicz.

CITY TRAIL

Kolejne imprezy CITY TRAIL Katowice odbędą się: 20 stycznia, 24 lutego i 17 marca.

Pełne wyniki CITY TRAIL w Katowicach
Dobre warunki w Szczecinie

W odróżnieniu od tras we Wrocławiu i Katowicach, w szczecińskiej Puszczy Bukowej warunki sprzyjały bieganiu – nawierzchnia była zmrożona, a temperatura oscylowała wokół zera. Brak śniegu i typowo zimowej aury nie przeszkodził w zbudowaniu świątecznej atmosfery – wielu biegaczy wystartowało w kolorowych przebraniach.

W rywalizacji najlepszym okazał się Michał Groberski. Czas Michała to 16:28. Drugie miejsce wywalczył Szymon Belgrau (17:14), a trzeci był Arkadiusz Minko (17:55).

Wśród kobiet po raz pierwszy w sezonie triumfowała Natalia Gulczyńska. Jej wynik to 19:16. Drugie miejsce wywalczyła najlepsza przed miesiącem Paulina Grzegórzek (19:47), a trzecia była Joanna Woźniak (19:58).

– Z biegu na bieg jestem coraz mocniejsza. W październiku byłam trzecia, w listopadzie druga i dzisiaj pierwsza. Decydując się na udział w cyklu nie nastawiałam się na rywalizację, chodziło mi raczej o dobry trening pod sezon halowy, aczkolwiek ułożyło się tak, że mam szansę walczyć o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej i na pewno nie odpuszczę – zapewniała po biegu 21-letnia zawodniczka. – Przede wszystkim nie popełniłam dzisiaj błędu sprzed miesiąca, kiedy już na początku „puściłam” Paulinę. To zawodniczka długodystansowa, ja startuję na 800 m, więc 5 km to dla mnie pewna nowość. W dzisiejszym biegu miałam w planie trzymać jej tempo. Ostatecznie Paulina została w tyle i to ja prowadziłam stawkę kobiet. Mój ulubiony fragment trasy zaczyna się za drugim kilometrem. Jest tam taki przyjemny zbieg, dający swego rodzaju odpoczynek dla głowy.

CITY TRAIL

Linię mety minęło 666 osób. W zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział blisko 200 młodych fanów biegania.

Kolejne imprezy CITY TRAIL Szczecin odbędą się: 20 stycznia, 17 lutego i 24 marca.

Pełne wyniki CITY TRAIL w Szczecinie

Poza Wrocławiem, Katowicami i Szczecinem w cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden uczestniczą: Bydgoszcz, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Trójmiasto i Warszawa. Po zakończeniu części sportowej w każdej lokalizacji CITY TRAIL zorganizowana będzie ceremonia kończąca cykl, podczas której wręczone zostaną pamiątkowe medale (dla wszystkich, którzy pobiegną w co najmniej czterech biegach) oraz nagrody dla najszybszych.

Najbliższe zawody CITY TRAIL odbędą się 29 grudnia w Poznaniu oraz 30 grudnia w Bydgoszczy. Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.

 

mat.pras

Fot. Wrocław – Tomasz Pawlicki / Katowice – Mateusz Stodolski / Szczecin – Jarosław Dulny