Adam Nowicki: w Gdyni chciałbym być najlepszym Polakiem

– Chciałbym być najlepszym Polakiem w stawce – mówi Adam Nowicki, Mistrz Polski w półmaratonie, który w sobotę pobiegnie w World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020. 

17 października na starcie na Skwerze Kościuszki w Gdyni staną najlepsi biegacze długodystansowi na świecie. Stawką rywalizacji w World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020 będą tytuły indywidualnych i drużynowych mistrzów świata. W gronie biegaczy nie zabraknie przedstawicieli naszego kraju. Jednym z nich jest Adam Nowicki z MKLu Szczecin.

– Jestem pozytywnie nastawiony do rywalizacji. Moja forma jest na dobrym poziomie, odpocząłem już po mistrzostwach Polski na 10 000 m i ruszyliśmy z ostatnimi szlifami przed Mistrzostwami Świata. Moim celem jest dobrze się zaprezentować i z takim nastawieniem stanę na starcie. Chciałbym być najlepszym Polakiem w stawce. Na pewno jednak planuję pobić mój rekord życiowy. Na mistrzostwa świata jedzie się po to, by być w życiowej formie – mówi Adam Nowicki.​

Podczas mistrzostw Polski na 10 000 m, które odbyły 19 września w Karpaczu, Adam Nowicki sięgnął po medal brązowy. Dwa tygodnie wcześniej stanął na najwyższym stopniu podium i zdobył tytuł mistrza Polski w półmaratonie z czasem 1:04:58. Ze względu na dużą intensywność ostatnich miesięcy, do biegu w Gdyni przygotowuje się indywidualnie.

– W związku z tym, że ostatnio byłem na dwóch obozach w Jakuszycach, to teraz podjąłem decyzję, aby do mistrzostw świata przygotowywać się w Szczecinie. Będę trenował dwa razy dziennie pod okiem mojego trenera. Początkowo miałem być na zgrupowaniu w Wałczu, ale podjęliśmy decyzję, że jednak zostaniemy w Szczecinie – przyznaje reprezentant Polski.

Zmiana terminu pomogła

Zmiana terminu World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020 była bardzo korzystna dla zawodnika MKL Szczecin. Dzięki przesunięciu mistrzostw świata na październik, Adam Nowicki weźmie w nich udział.

– Gdyby zawody odbyły się w pierwotnym terminie, to pewnie bym w nich nie wystąpił, bo nie miałem kwalifikacji. Cieszę się więc, że są przełożone i udało mi się zdobyć mistrzostwo Polski na dystansie półmaratonu, dzięki czemu mogę wziąć w nich udział. Wiadomo, że wszyscy zawodnicy mieli inne plany, ale ja cieszę się, że mistrzostwa świata są 17 października – mówi Nowicki.

Kolejną kwestią, która cieszy naszego reprezentanta, jest możliwość rywalizacji w tak prestiżowej imprezie we własnym kraju.

– Bardzo fajnie, że taka impreza będzie w Polsce. Nie wiem, czy kiedykolwiek wcześniej zawody tej rangi były organizowane w naszym kraju. To jest historyczne wydarzenie dla biegów ulicznych. To jest też dodatkowa motywacja dla naszych biegaczy, za granicą nie czuje się takiego ładunku emocjonalnego, jak podczas startu w swoim kraju – podsumowuje Adam Nowicki.

Kto w kadrze na Gdynię?

Oprócz Adama Nowickiego w składzie reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w półmaratonie znaleźli się: Katarzyna Jankowska, Aleksandra Lisowska, Angelika Mach, Izabela Paszkiewicz oraz Adam Głogowski, Damian Kabat oraz Krystian Zalewski. Początkowo mistrzostwa świata w półmaratonie miały się odbyć 29 marca, ale ze względu na pandemię COVID-19, rywalizacja musiała zostać przeniesiona na 17 października. W imprezie weźmie udział blisko 300 biegaczy z 62 państw.

Źródło: Sport Evolution