Renata Pliś i Mateusz Kaczor najszybsi w najstarszym Biegu Sylwestrowym w Polsce

Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w niedzielę w 39. Międzynarodowych Ulicznych Biegach Sylwestrowych w Szydłowie. To najstarsza tego typu impreza w Polsce. W biegu głównym na dystansie 10 km zwyciężyli Mateusz Kaczor (31:04) i Renata Pliś (35:55).

Międzynarodowe Uliczne Biegi Sylwestrowe w Szydłowie odbyły się po raz 39. a rywalizacja toczyła się na sześciu dystansach, od biegów dziecięcych i młodzieżowych, po bieg główny na 10 kilometrów. W tegorocznej imprezie uczestniczyło ponad 500 zawodników z Polski i Ukrainy. Bieg Sylwestrowy w Szydłowie co roku przyciąga uznane biegowe nazwiska. W ubiegłym roku na starcie stanęli m.in Artur Kozłowski i Izabela Trzaskalska. W tym roku zgromadzeni kibice mieli okazję obserwować aktualną Mistrzynię Polski ma 5 i 10 km, uczestniczkę Igrzysk Olimpijskich w Londynie – Renatę Pliś.

Słyszałam, że tutaj jest bardzo fajny bieg sylwestrowy, w takich ciekawych dosyć warunkach, mur jest dookoła, także zdecydowałam się, że w Szydłowie chcę pożegnać stary rok – mówiła Renata Pliś.

Rywalizację wśród mężczyzn z czasem 31:04 wygrał Mateusz Kaczor. Drugie miejsce na mecie z wynikiem 31:50 zajął Sylwester Lepiarz, a trzeci z czasem 32:06 był pochodzący z Ukrainy Andrzej Starżyński. – Cieszę się, że na sportowo mogłem pożegnać rok 2018. Było bardzo ciężko, bo trasa w Szydłowie jest wymagająca, ale udało się pobiec na swoim poziomie i zwyciężyć w ostatnim starcie w tym sezonie – mówił na mecie zwycięzca, Mateusz Kaczor z Radomia.

Wśród kobiet 10-kilometrową trasę najszybciej pokonała Renata Pliś 35:55, która na mecie wyprzedziła Katarzynę Broniatowską (36:27) i Ukrainkę Julię Profis (36:46).

Międzynarodowe Biegi Sylwestrowe w Szydłowie to najstarsza tego typu impreza w Polsce. Pierwsza edycja biegów ulicznych, których pomysłodawcą był poprzedni wójt gminy Jan Klamczyński, odbyła się w 1978 roku.

Bieg sylwestrowy był również okazją do rozpoczęcia świętowania związanego z odzyskaniem przez Szydłów praw miejskich. 1 stycznia Szydłów po 150 latach odzyska prawa, które utracił w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym.