12. PKO Poznań Półmaraton uczci 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego. Do imprezy zostało mniej niż 100 dni

12. PKO Poznań Półmaraton, który odbędzie się 14 kwietnia upamiętni 100-lecie PKO Banku Polskiego oraz Uniwersytetu Poznańskiego – ogłosili dzisiaj na konferencji prasowej organizatorzy biegu. Trwają zapisy, na liście startowej znajduje się już ponad 3 tysiące biegaczy. Organizatorzy liczą, że kwietniowa impreza przyciągnie nawet kilkanaście tysięcy uczestników. Jednocześnie dowiedzieliśmy się, że trasa biegu będzie dokładnie taka sama jak w ubiegłym roku. 

Uniwersytet Poznański powstał 100 lat temu, w latach pięćdziesiątych został podzielony na cztery uczelnie – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Akademię Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego oraz Uniwersytet Przyrodniczy.  Przy okazji kwietniowego półmaratonu te poznańskie uczelnie połączą siły, aby przybliżyć idee uniwersytetu.

– Każdy uczestnik biegu otrzyma krótką ulotkę o tym, czym był  Uniwersytet Poznański, jak został podzielony na cztery uczelnie w latach 50. Na trasie biegu w równych odległościach będzie stało 100 studentów z datami kolejnych 100 lat historii, wyznaczając najważniejsze okresy i wydarzenia historyczne – tłumaczył na dzisiejszej konferencji prasowej prof. dr hab. Jan Celichowski, Prorektor ds. nauki Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.

Jubileusz Uniwersytetu Poznańskiego będzie miał wymiar sportowy. Uczestnicy biegu będą mogli wystartować w ramach kilku kategorii męskich i żeńskich: student i doktorant, pracownik oraz absolwent lub „Przyjaciel Uczelni”.  Dla trzech zwycięzców w każdej kategorii przewidziane są nagrody finansowe ufundowane przez rektorów czterech uczelni. Zwycięzcy otrzymają po 3 tysiące złotych, 2 tysiące trafi do zawodników, którzy zajmą drugie miejsca, a po tysiąc złotych trafi do sklasyfikowanych na trzecich miejscach. Uczestnicy będą mogli dokonać wyboru dodatkowej, akademickiej klasyfikacji w trakcie zgłaszania się do biegu. Organizator już zapowiedział, że w łatwy sposób może zweryfikować, czy biegacze są uprawnienie do rywalizacji w kategoriach uczelnianych.

Trasa taka sama jak w ubiegłym roku

Na dzisiejszej konferencji przedstawiono również trasę tegorocznego biegu, która w stosunku do lat ubiegłych nie uległa zmianie. 12. PKO Poznań Półmaraton tradycyjnie wystartuje z ulicy Grunwaldzkiej tuż przy Międzynarodowych Targach Poznańskich i… pobiegnie dokładnie tymi samymi ulicami co w zeszłym roku.

– Do 12. PKO Poznań Półmaratonu pozostało już mniej niż 100 dni, a to oznacza, że trzeba wziąć się ostro za przygotowania, by 14 kwietnia w pełni formy pokonać dystans 21,097 km. Trasa zdecydowanie sprzyja biciu rekordów i poprawieniu wyników sprzed roku, zatem mamy nadzieję na wiele radosnych chwil na mecie tegorocznego półmaratonu – napisali organizatorzy w komunikacie.

Link do mapy w wysokiej rozdzielczości

Trasa poznańskiej połówki poprowadzi biegaczy w stronę Grunwaldu niemalże pięciokilometrową prostą aż do „zawrotki” na wysokości ul. Cmentarnej, gdzie będzie zlokalizowany pierwszy punkt odżywczy. Już tutaj zawodnicy będą mieli okazję do nabrania równego stałego tempa bez zakrętów i podbiegów. Następnie trasa przebiegać będzie przez tereny Górczyna oraz Grunwaldu do ulicy Hetmańskiej, gdzie po pokonaniu niemal 3 km uczestnicy doczekają się zbiegu przy wiadukcie zamiast podbiegu, który swego czasu wielu biegaczom dawał w kość. Dalsza część trasy to dobrze znane odcinki na Dolnej Wildzie, Drodze Dębińskiej, Garbarach, ul. Solnej oraz obfitująca dwoma podbiegami na ul. Niepodległości oraz tuż przed rondem Kaponiera.

Ostatni odcinek prowadzi przez ul. Roosevelta, ul. Bukowską mijając po prawej stronie Hotel Sheraton aż do Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie linia mety usytuowana jest na Placu Marka. 

Brązowa odzanaka IAAF dla poznańskiej połówki?

Jednocześnie podczas konferencji prasowej Łukasz Miadziołko, Dyrektor PKO Poznań Półmaratonu oficjalnie ogłosił, że w 2019 roku w ślad za PKO Poznań Maratonem organizatorzy aplikować będą o odznaczenie połówki certyfikatem IAAF Road Race Bronze Label, którego przyznanie jest potwierdzeniem wysokiej jakości i organizacji.

Do 12. PKO Poznań Półmaratonu można się już zapisywać. Obecnie na liście startowej jest już ponad 3 tysiące zawodników. Do 28 lutego opłata startowa wynosi 90 zł. Po tym terminie ulegnie ona zwiększeniu. Limit uczestników wynosi 12 tysięcy osób.

red

fot. Przemysław Szyszka