Biegowy początek roku z CITY TRAIL

W pierwszy weekend 2019 roku odbyły się dwa biegi w ramach przełajowego cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden – w sobotę, 5 stycznia w Olsztynie i w niedzielę, 6 stycznia w Trójmieście (Gdyni). Z możliwości sprawdzenia się na urozmaiconych, 5-kilometrowych trasach skorzystało łącznie 758 dorosłych i 223 młodych sportowców.

Olsztyn w niełatwych warunkach

Błoto pośniegowe i lód na ścieżkach nie dał możliwości osiągnięcia wartościowych rezultatów w Olsztynie. W takich okolicznościach postanowiło sprawdzić się 369 osób. Zwycięstwo odnieśli Paweł Pszczółkowski i Martyna Wiśniewska.

Sobotnie zwycięstwo Pawła Pszczółkowskiego oznacza jego wygraną w klasyfikacji generalnej. Paweł triumfował bowiem w trzech z czterech dotychczas rozegranych biegów, a raz był drugi. W sobotę trzydziestoletni zawodnik uzyskał czas 17:18.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w klasyfikacji kobiet. Na prowadzeniu jest Maja Lemanowicz, ale to zawodniczka zajmująca miejsca poza podium, a jej prowadzenie w „generalce” wynika z faktu ukończenia czterech biegów (do klasyfikacji generalnej wymagane jest ukończenie minimum czterech biegów). Szanse na końcowe zwycięstwo Mai są raczej znikome. Wydaje się, że o wygraną będą walczyć Julia Pętlicka, Marta Barcewicz, Justyna Kaczmarczyk i Katarzyna Lipnicka.

Najlepsza w sobotnich zawodach – Martyna Wiśniewska – to członkini zespołu organizacyjnego CITY TRAIL. Podczas biegów zawodnicy mogą ją spotkać w biurze zawodów. Martyna zazwyczaj startuje na warszawskiej trasie Lasu Młocińskiego. Sobotni udział w biegu w Olsztynie był jej pierwszym w edycji, więc nie będzie klasyfikowana (do końca sezonu pozostały dwie imprezy). Czas, jaki osiągnęła to 20:57.

CITY TRAIL

Na przełajowych trasach CITY TRAIL często startują zawodnicy, którzy przed laty stanowili czołówkę polskich długodystansowców. W Olsztynie po raz kolejny biegał Maciej Wojciechowski, brązowy medalista mistrzostw Polski w biegu na 3000 m z przeszkodami z 1998 roku. Warto dodać, że Maciek legitymuje się bardzo dobrym rekordem życiowym na 5000 m – 14:13.79. Mimo iż wchodzi w 45. rok życia wciąż potrafi rywalizować o czołowe miejsca. – Dzisiejszy biegł wypadł nieco słabiej niż dwa poprzednie, w których triumfowałem w kategorii M-40. Miesiąc temu podczas olsztyńskiej rywalizacji CITY TRAIL skręciłem kostkę, co wykluczyło mnie chwilowo z treningu. Później przyplątała się angina, więc proces treningowy nie wyglądał tak, jakbym sobie tego życzył. Dziś biegłem nieco asekuracyjnie ze względu na trudną nawierzchnię. Najszybsze lata mam już za sobą, więc teraz nie ma co szaleć, zdrowie najważniejsze – podsumował.

Tradycyjnie już, zanim na starcie stanęli dorośli, swoje zawody mieli uczestnicy CITY TRAIL Junior. W pięciu kategoriach wiekowych wystartowało 113 młodych sportowców.

Pełne wyniki CITY TRAIL w Olsztynie

Kolejne zawody nad Jeziorem Długim odbędą się 9 lutego. Zakończenie części sportowej cyklu jest zaplanowane na 9 marca.

Warunki w Gdyni łaskawsze niż w Olsztynie

Gdyńska trasa CITY TRAIL choć trudniejsza niż olsztyńska ze względu na ukształtowanie terenu, tym razem była łatwiejsza, jeśli weźmiemy pod uwagę nawierzchnię. Jednak łatwo też nie było, bo gdzieniegdzie trzeba było pokonać błotniste fragmenty.

CITY TRAIL

W zawodach wzięło udział 389 osób. Wśród kobiet najlepszą okazała się Magdalena Dias, która uzyskała wynik 19:24. Niedzielne zwycięstwo Magdy jest jej drugim triumfem w trwającym sezonie – również przed miesiącem, na trasie w Gdańsku – była najszybszą z kobiet. – Cieszy mnie wygrana i całkiem niezła dyspozycja na obecnym etapie przygotowań. Zapewne zostało coś z przygotowań do Młodzieżowych Mistrzostw Polski, w których zajęłam przed niespełna dwoma miesiącami piąte miejsce. Aktualnie przygotowuję się do sezonu, w którym zamierzam obrać kurs na nieco dłuższe dystanse niż dotychczas. Skłaniam się w stronę biegów ulicznych na 5 i 10 km, a gdzieś tam w bliżej nieokreślonej przyszłości zapewne zadebiutuję w półmaratonie. Pod względem wiedzy na temat treningu sportowego dużo dał mi pobyt w USA, gdzie mogłam z nieco innej perspektywy spojrzeć na wybór i możliwości bodźców treningowych. Od sierpnia ubiegłego roku moim trenerem jest Marcin Chabowski, z którym współpracuje mi się świetnie. Po nie najlepszych dwóch sezonach nareszcie coś się ruszyło, a trening Marcina jest strzałem w dziesiątkę. Potwierdzeniem prawidłowości realizowanej pracy był chociażby Bieg Niepodległości w Gdyni, gdzie na 10 km zeszłam poniżej 36 minut, realizując w 100 % założenia czasowe i taktyczne. W CITY TRAIL wystartuję zapewne na szóstym biegu. W przyszłym miesiącu będę szlifować formę na zagranicznym zgrupowaniu sportowym – mówiła po zawodach wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w kategoriach juniorskich i młodzieżowych, reprezentantka kraju z roku 2015 na Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych.

Po czterech biegach liderką klasyfikacji generalnej jest Ewelina Paprocka, która ma na koncie dwie wygrane i dwie drugie lokaty (w tym niedzielną).

Triumfatorem niedzielnego biegu został Filip Janowski (z czasem 17:09), który przed laty startował w szczecińskiej odsłonie CITY TRAIL, a od kilku sezonów z powodzeniem rywalizuje w Gdańsku i Gdyni. W klasyfikacji generalnej mężczyzn na prowadzeniu jest aktualnie drugi w niedzielę Michał Czapiński, ale o zwycięstwo może walczyć jeszcze kilku innych zawodników, w tym dwukrotny triumfator – Łukasz Kujawski, który tym razem nie startował.

W pięciu kategoriach wiekowych CITY TRAIL Junior wystartowało 110 uczestników.

CITY TRAIL

Pełne wyniki CITY TRAIL w Gdyni

Kolejne zawody w Trójmieście odbędą się 10 lutego (na trasie w Gdańsku). Zakończenie części sportowej cyklu jest zaplanowane na 10 marca (w Gdyni).

W każdej z lokalizacji CITY TRAIL odbędzie się uroczyste podsumowanie sezonu, podczas którego wręczone zostaną pamiątkowe medale (dla wszystkich, którzy pobiegną w co najmniej czterech biegach) oraz nagrody dla najszybszych biegaczy. Pierwsze ceremonie są zaplanowane na II połowę marca.

Poza Olsztynem i Trójmiastem, w cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden uczestniczą: Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Kolejne biegi odbędą się 12 stycznia w Lublinie oraz 13 stycznia w Warszawie i Łodzi. Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.

 

mat.pras

Fot. Karolina Krawczyk