CITY TRAIL: zimowe bieganie w Lublinie, Łodzi i Warszawie

W weekend 12-13 stycznia odbyły się trzy biegi cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden – w Lublinie, Łodzi oraz Warszawie. W każdej z lokalizacji biegaczom towarzyszyły zimowe warunki, które niekoniecznie sprzyjały poprawianiu wyników z poprzednich – jesiennych miesięcy, ale na pewno były dobrym treningiem – także dla głowy.

Solidna warstwa śniegu w Lublinie

Lublin słynie z wymagających warunków. To właśnie w Kozim Grodzie padł rekord zimna podczas biegów CITY TRAIL (podczas styczniowych zawodów edycji 2016/2017 termometry wskazywały -21 stopni). Tym razem było znacznie cieplej, ale ścieżki pokrywała solidna warstwa białego puchu. W takich okolicznościach postanowiły sprawdzić się 254 osoby. Zwycięstwo odnieśli Artur Kern i Magdalena Sekuła. Nie zabrakło także zawodów dla dzieci i młodzieży – wystartowało w nich 52 młodych sportowców.

Wygrana Artura Kerna oznacza, że jest on bardzo blisko piątego triumfu w klasyfikacji generalnej cyklu – Artur zwyciężył w trzech biegach trwającej edycji. Jego sobotni wynik to 17:47. Drugie miejsce zajął Paweł Wysocki (czas 18:06), a trzeci był Michał Piróg (18:30).

Najlepszą wśród kobiet była tym razem Magdalena Sekuła (z wynikiem 21:12), drugą lokatę wywalczyła Martyna Bugała (21:23), a trzecie miejsce zajęła Magdalena Zych (21:46). W klasyfikacji generalnej pań na prowadzeniu jest siódma tym razem Patrycja Gruszkowska, ale jej prowadzenie wynika z faktu ukończenia czterech biegów (do klasyfikacji generalnej wymagane jest ukończenie minimum czterech biegów). Końcowe zwycięstwo jest na razie wielką niewiadomą. Patrząc na osiągane wyniki liderką jest rekordzistka trasy – Julia Pleskaczyńska, która wystartowała dotąd w dwóch biegach i dwa razy była najszybszą z pań (w sobotę nie pojawiła się na trasie nad Zalewem Zemborzyckim).

CITY TRAIL

Zawody CITY TRAIL to nie tylko rywalizacja najszybszych, ale także (a może przede wszystkim) okazja do spędzenia czasu z rodziną, czy przyjaciółmi. Właśnie w takim celu pojawił się na biegu Kamil Grudzień. – Zazwyczaj startuję tutaj walcząc o jak najlepszy wynik i plasuję się w szerokiej czołówce, ale dzisiejszy bieg z założenia miał być inny, ponieważ przed tygodniem brałem udział w ultramaratonie na dystansie 57 km we Włoszech i nie chciałem po kilku dniach mocno startować. Chciałem pobiec z żoną, w jej tempie, ale kolega rzucił pomysł, by zamiast tego wziąć dzieciaki na sanki i przebiec z nimi te 5 km, w czasie poniżej 40 minut. Zaliczyliśmy jedną wywrotkę, ale szybko się pozbieraliśmy i plan zrealizowaliśmy – mówił na mecie biegacz.

Pełne wyniki CITY TRAIL w Lublinie

Kolejne zawody nad Zalewem Zemborzyckim odbędą się 16 lutego. Zakończenie części sportowej cyklu jest zaplanowane na 23 marca.

Łódź: śnieg, lód, kałuże

– Trasa była dzisiaj bardzo wymagająca, ale super – lubię takie warunki. To są przełaje – im ciężej, tym lepiej – podkreśliła na mecie zwyciężczyni niedzielnego biegu w Łodzi – Zuzanna Mokros, dodając: – Generalnie było wszystko co powinno być zimą: lód, woda, śnieg. Najtrudniej było na górce, gdzie leżało najwięcej śniegu!

Na 5-kilometrowej trasie w łódzkim Parku Baden-Powella pobiegło 368 osób. Zwyciężczyni – wspomniana już Zuzanna Mokros uzyskała czas 18:52. Drugą zawodniczką była Milena Gierach (21:09), a trzecią lokatę wywalczyła Dominika Wiecha (21:40).

Niedzielne zwycięstwo Zuzanny Mokros jest jej trzecim triumfem w trwającym sezonie i oznacza, że zawodniczka pochodząca z Pabianic ma olbrzymie szanse na triumf w klasyfikacji generalnej.

Najszybszym z mężczyzn podczas niedzielnych zawodów był Grzegorz Petrusiewicz (z czasem 17:21). Drugi na mecie był Paweł Kopaczewski (17:34), a trzecie miejsce zajął Mateusz Jaszczak (17:42).

W klasyfikacji generalnej mężczyzn na prowadzeniu jest aktualnie Paweł Kopaczewski, ale nie może on jeszcze świętować końcowego sukcesu, bowiem szanse na zwycięstwo nadal mają m.in. najlepszy w niedzielnych zawodach Grzegorz Petrusiewicz oraz zwycięzca dwóch poprzednich edycji – Wojciech Sowik.

Tradycyjnie już, zanim na starcie stanęli dorośli, swoje zawody mieli uczestnicy CITY TRAIL Junior. W pięciu kategoriach wiekowych wystartowało 154 młodych sportowców.

Pełne wyniki CITY TRAIL w Łodzi

Kolejne zawody w Łodzi odbędą się 3 lutego. Zakończenie części sportowej cyklu jest zaplanowane na 10 marca. Lokalnym współorganizatorem zawodów w Łodzi jest firma InesSport.

Warszawa: coraz ciekawiej w klasyfikacji generalnej

Warunki na warszawskiej trasie w Lesie Młociny nie były najłatwiejsze – topniejący śnieg gdzieniegdzie zamienił się w lód, co wymagało skupienia i ostrożności. Mimo to, zwyciężczyni biegu – Mariola Ślusarczyk uzyskała znakomity wynik – 17:25. Niedzielne zwycięstwo Marioli jest jej drugim triumfem w trwającym sezonie – również przed miesiącem była najszybszą z kobiet. Drugie miejsce uzyskała Dominika Stelmach (18:19), a trzecią lokatę wywalczyła Iwona Wicha (19:25) – aktualnie liderująca w klasyfikacji generalnej. Iwona nie może jednak jeszcze cieszyć się z końcowego sukcesu, bo zarówno Mariola Ślusarczyk, jak i Dominika Stelmach nadal mają szanse na ukończenie cyklu i najpewniej to one będą walczyć o końcowe zwycięstwo.

CITY TRAIL

Triumfatorem niedzielnych zawodów został Kamil Jastrzębski (z czasem 15:53), rekordzista trasy i najlepszy zawodnik poprzedniego sezonu CITY TRAIL w Warszawie. Drugi na mecie był Artur Jabłoński (16:32), a trzecie miejsce zajął Aleksander Dragan (17:05).

W klasyfikacji generalnej mężczyzn na prowadzeniu jest aktualnie Grzegorz Pieńkosz, ale to zawodnik zajmujący miejsca poza podium, więc raczej nie będzie walczył o końcowe zwycięstwo. Wśród biegaczy, którzy najpewniej rozstrzygną między sobą rywalizację należy wymienić przede wszystkim panów z dwóch pierwszych miejsc niedzielnego biegu Kamila Jastrzębskiego i Artura Jabłońskiego.

Warto podkreślić, że za ich plecami tych najszybszych często startują totalnie wyjątkowi pasjonaci biegania, którzy zajmują się sportem nawet od kilkudziesięciu lat! Przykładem takiej osoby jest Renata Tula. – Od dziecka mieszkałam przy parku, w którym spędzałam wiele czasu, Dzięki temu nabrałam ogólnej sprawności i szybko pokochałam sport. Skończyłam AWF, aktualnie pracuję jako nauczyciel wychowania fizycznego. Przez lata zajmowałam się fitnessem, ale w pewnym momencie zmęczyłam się zajęciami w pomieszczeniu i układami ćwiczeń. Powiedziałam „dość, potrzebuję przestrzeni” i zaczęłam biegać. W zawodach startuję od sześciu lat, debiutowałam w Biegu Niepodległości. Systematycznie trenuję, biorę udział w maratonach, ostatnio ukończyłam królewski dystans we Frankfurcie, gdzie wygrałam swoją kategorię wiekową – mówiła na mecie Renata Tula. – Lubię CITY TRAIL, bo tutaj mamy za każdym razem inną pogodę, inne warunki. Czasami błoto, czasami śnieg, czasami słońce – pełen przekrój – dodała biegaczka.

Jak zawsze, podczas zawodów CITY TRAIL odbyły się także biegi dla dzieci i młodzieży. W pięciu kategoriach wiekowych wystartowało 190 młodych sportowców.

Pełne wyniki CITY TRAIL w Warszawie

Kolejne zawody w Warszawie odbędą się 17 lutego. Zakończenie części sportowej cyklu jest zaplanowane na 24 marca.

Uroczyste podsumowanie sezonu, podczas którego wręczone zostaną pamiątkowe medale (dla wszystkich, którzy pobiegną w co najmniej czterech biegach) oraz nagrody dla najszybszych biegaczy, odbędzie się w każdej z lokalizacji CITY TRAIL w ciągu kilku tygodni od ostatniego biegu edycji w danym mieście.

Poza Lublinem, Łodzią i Warszawą w cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden uczestniczą: Bydgoszcz, Katowice, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto i Wrocław. Najbliższe zawody są zaplanowane na sobotę, 19 stycznia we Wrocławiu oraz niedzielę, 20 stycznia w Katowicach i Szczecinie. Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.

 

mat.pras

Fot. Lublin – CITY TRAIL/Justyna Grzywaczewska / Łódź – Sebastian Nowakowski / Warszawa – Karolina Krawczyk