Copernicus Cup już za niespełna miesiąc. Justyna Święty-Ersetic jedną z gwiazd mityngu

26 stycznia w Bostonie rozpocznie się 4. edycja IAAF World Indoor Tour, halowego odpowiednika Diamentowej Ligi. Jednym z sześciu mityngów wchodzących w skład cyklu będzie Copernicus Cup w Toruniu, który odbędzie się 6 lutego, jako trzeci w kolejności. Mimo, że bieg na 400 m kobiet w tym roku nie jest punktowaną konkurencją w programie World Indoor Tour, organizatorom toruńskiej imprezy udało się zebrać gwiazdorską obsadę. Na starcie stanie podwójna mistrzyni Europy Justyna Święty-Ersetic, która zmierzy się ze Szwajcarką Leą Sprunger – triumfatorką ubiegłorocznego Copernicus Cup i całego cyklu World Indoor Tour. Z kolei Holenderka Lisanne de Witte, brązowa medalistka z Berlina, z pewnością będzie chciała się zrewanżować Polce za finał z ME. 

Cykl IAAF World Indoor Tour zadebiutował w 2016 roku, a już rok później do składu halowych imprez lekkoatletycznych dołączył toruński Copernicus Cup. Podczas każdych z sześciu imprez zawodnicy zdobywają punkty do klasyfikacji ogólnej cyklu. Wygraną w swojej konkurencji wyceniono na 10 pkt, za drugie miejsce 7 pkt, za trzecie miejsce 5 pkt i 3 pkt za czwarte miejsce. Dodatkowe 3 pkt zawodnicy mogą zdobyć w przypadku ustanowienia rekordu świata.

Oprócz punktów, najlepsi w każdym mityngu otrzymują także premie finansowe w wysokości: 3 000 dolarów za wygraną, 1 500 dolarów z drugie miejsce, 1 000 dolarów za trzecie miejsce, 750 dolarów za czwarte, 500 dolarów za piąte, 300 dolarów za szóste. W klasyfikacji końcowej liczą się trzy najlepsze wyniki danego zawodnika, a każdy zwycięzca swojej konkurencji otrzyma 20 000 dolarów nagrody oraz dziką kartę na Halowe Mistrzostwa Świata Nanjing 2020.

Tegoroczna impreza odbędzie się 6 lutego w Arenie Toruń, jako trzeci przystanek w halowym tourze. Program zawodów przewiduje rozegranie ośmiu punktowanych konkurencji oraz czterech nie objętych punktacją IAAF World Indoor Tour. Mężczyźni powalczą o punkty podczas biegów na 60 m ppł, 400 m i 1500 m oraz w skokach wzwyż oraz w dal. Konkurencje damskie to biegi na 60 m i 800 m a także pchnięcie kulą. Cztery konkurencje towarzyszące w programie toruńskiego mityngu to biegi: 400 m kobiet, 60 m ppł kobiet, 800 m mężczyzn oraz skok o tyczce mężczyzn.

Organizatorzy Copernicus Cup podali skład jednej z konkurencji towarzyszącej, biegu na 400 m kobiet. Choć nie będzie ona punktowana, już wiadomo, że czekać nas będą wielkie biegowe emocje. Na bieżni Areny Toruń dojdzie bowiem do rewanżu za ubiegłoroczny Copernicus Cup, gdy Justyna Święty-Ersetic pomimo ustanowienia nowego halowego rekordu Polski 51.78 musiała uznać wyższość Szwajcarki Lei Sprunger, która zwyciężając z wynikiem 51.28 ustanowiła rekord mityngu w Toruniu. Lea Sprunger ostatecznie została triumfatorką zeszłorocznej edycji IAAF World  Indoor Tour.

Justyna Święty-Ersetic

Tym razem Justyna Święty-Ersetic przyjedzie do Torunia jako podwójna mistrzyni Europy oraz halowa wicemistrzyni świata. Podczas Halowych Mistrzostw Świata w Birmingham zdobyła srebrny medal w sztafecie 4×400 m bijąc rekord Polski. W sierpniu w Berlinie zwyciężyła w biegu na 400 m oraz z koleżankami wygrała bieg sztafetowy 4×400 m. Polka dokonała niesamowitego wyczynu zdobywając dwa złote medale w ciągu półtorej godziny, a dodatkowo ustanawiając najlepszy wynik w Europie oraz poprawiając swój rekord życiowy 50.41.

Podczas tegorocznego Copernicus Cup na starcie biegu na 400 m kobiet stanie także brązowa medalistka Mistrzostw Europy w Berlinie, Lisanne de Witte. Holenderka właśnie w berlińskim finale ustanowiła swój najlepszy wynik w karierze – 50.77. W Toruniu zobaczymy również piątą zawodniczkę ME – Igę Baumgart-Witan oraz ósmą finalistkę z Berlina, Holenderkę Madiea Ghafoor. Skład biegu uzupełniają Martyna Dąbrowska i Malgorzata Hołub-Kowalik, piąta zawodniczka ubiegłorocznej edycji Copernicus Cup (52.69).

Zwycięzcy  IAAF World Indoor Tour 2018:

Kobiety:

 • 400 m – Lea Sprunger (SUI)
 • 1500 m – Beatrice Chepkoech (KEN)
 • 60 m przez płotki – Christina Manning i Sharika Nelvis (USA)
 • Skok wzwyż – Mariya Lasitskene (ANA)
 • Skok w dal – Sosthene Moguenara-Taroum (GER)

Mężczyźni:

 • 60 m – Su Bingtian (CHN)
 • 800 m – Adam Kszczot (POL)
 • 3000 m – Yomif Kejelcha (ETH)
 • Skok o tyczce – Piotr Lisek (POL)
 • Trójskok – Nelson Évora (POR)
 • Pchnięcie kulą – Tomas Stanek (CZE)
Program IAAF World Indoor Tour 2019
 • 26.01 – Boston (Stany Zjednoczone)
 • 2.02 – Karlsruhe (Niemcy)
 • 6.02 – Toruń (Polska)
 • 8.02 – Madryt (Hiszpania)
 • 16.02 – Birmingham (Wielka Brytania)
 • 20.02 – Dusseldorf (Niemcy)

Szczegółowy program IAAF World Indoor Tour 2019 dostępny jest TUTAJ.

 

GD