Justyna Święty-Ersetic i Adam Kszczot wśród największych gwiazd polskiego sportu 2018

Poznaliśmy rozstrzygnięcia 84. Plebiscytu Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski 2018 Roku. Zwyciężył Bartosz Kurek, MVP mistrzostw świata siatkarzy, który wyprzedził Kamila Stocha i swojego kolegę z siatkarskiej drużyny – Michała Kubiaka. W gronie największych gwiazd polskiego sportu znalazła się dwójka biegaczy. Czwarte miejsce w plebiscycie zajęła Justyna Święty-Ersetic, a piąte Adam Kszczot.

Laureatów drugiego najstarszego plebiscytu na świecie poznaliśmy podczas Gali Mistrzów Sportu, która odbyła się w warszawskim DoubleTree by Hilton Hotel. Zanim jednak ogłoszono wyniki, w wyjątkowy sposób uhonorowano zmarłą w czerwcu ubiegłego roku Irenę Szewińską, która w organizowanym od 1926 roku plebiscycie triumfowała czterokrotnie w latach 1965, 1966, 1974, 1976.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było ogłoszenie 10. najlepszych sportowców 2018 roku. Zwycięzcą 84. Plebiscytu Przeglądu Sportowego został najlepszy siatkarz ostatnich mistrzostw świata, Bartosz Kurek. Drugie miejsce zajął Kamil Stoch, który w 2018 roku wywalczył złoto i brąz igrzysk w Pjongczangu, wygrał Turniej Czterech Skoczni, sięgnął po Kryształową Kulę oraz srebro mistrzostw świata w lotach. Podium uzupełnił Michał Kubiak, który w minionym roku poprowadził siatkarską reprezentację do złotego medalu mistrzostw świata.

W elitarnym gronie największych gwiazd polskiego sportu 2018 roku wybranych w Plebiscycie Przeglądu Sportowego znalazła się dwójka biegaczy – Justyna Święty-Ersetic i Adam Kszczot. Dwukrotna mistrzyni Europy i medalistka halowego czempionatu z Birmingham zajęła czwarte miejsce a statuetkę czempiona odebrała z rąk laureatki Plebiscytu z 1970 roku, byłej rekordzistki świata w biegu płotkarskim – Teresy Sukniewicz-Kleiber. – Zdobyłam dziś czwarte miejsce i choć dla sportowca to najgorsze miejsce to dla mnie wspaniałe marzenie, które mogę zrealizować. Od dziecka marzyłam żeby tu być, a teraz jestem w dziesiątce wspaniałych polskich sportowców – powiedziała Justyna Święty-Ersetic. Piąte miejsce głosujący przyznali halowemu mistrzowi świata i mistrzowi Europy Adamowi Kszczotowi.

Poza pierwszą dziesiątką najpopularniejszych sportowców 2018 roku znaleźli się halowi mistrzowie i rekordziści świata z męskiej sztafety 4×400 m z Birmingham, którzy zajęli 16 miejsce. Oczko niżej znalazły się także Aniołki Matusińskiego ze złotej sztafety berlińskich ME.

84. Plebiscyt na Najlepszego Sportowca Polski 2018 roku:
  1. Bartosz Kurek (siatkówka)
  2. Kamil Stoch (skoki narciarskie)
  3. Michał Kubiak (siatkówka)
  4. Justyna Święty-Ersetic (lekkoatletyka)
  5. Adam Kszczot (lekkoatletyka)
  6. Bartosz Zmarzlik (żużel)
  7. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
  8. Andrzej Bargiel (narciarstwo ekstremalne)
  9. Robert Lewandowski (piłka nożna)
  10. Michał Haratyk (lekkoatletyka)
Pozostałe wyróżnienia:

Drużyna roku: reprezentacja siatkarzy

Trenerzy roku: Vital Heynen, selekcjoner reprezentacji siatkarzy oraz Stefan Horngacher, trener reprezentacji skoczków narciarskich

Sportowiec niepełnosprawny roku: Igor Sikorski (narciarstwo ekstremalne)

Wyczyn roku: Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala, Jarosław Botor (akcja ratunkowa na Nanga Parbat)

 

red.