Trwają zapisy na jubileuszowy półmaraton w Ołomuńcu. Zgromadzi ponad stu biegaczy z Polski?

Z roku na rok coraz więcej Polaków wybiera się do Ołomuńca, aby wystartować w Mattoni Olomouc Half Marathon, którego jubileuszowa, 10 edycja odbędzie się 15 czerwca. W ubiegłym roku do mety ołomunieckiego półmaratonu dotarło 94 biegaczy z naszego kraju. – Patrząc na tempo zapisów wygląda na to, że w czerwcu pęknie setka, jeśli chodzi o liczbę Polaków, którzy ukończyli nasz bieg – mówią przedstawiciele RunCzech, którzy organizują imprezę na Morawach.

Blisko i wygodnie

Sekret popularności ołomunieckiego półmaratonu w naszym kraju tkwi w bliskim położeniu Ołomuńca. Oddalony jest o 288 kilometrów od Pragi i niecałe 100 kilometrów od polskiej granicy. Do miasta można wygodnie dostać się autostradą, przejazd z Katowic zajmuje nieco ponad 2 godziny. Mniej niż 3 godziny zajmie podróż ze stolicy Górnego Śląska do Ołomuńca pociągiem. Trasę z Warszawy skład Intercity pokonuje w niecałe 6 godzin.

Innym powodem, dla którego polscy biegacze chętnie odwiedzają Ołomuniec jest wieczorna pora rozgrywania biegu, co wpływa na jego widowiskowość oraz wrażenia z trasy. Poza tym bieg słynie z bardzo dobrej organizacji potwierdzonej certyfikatami IAAF oraz dopingiem kibiców, którzy chętnie wspierają biegaczy na ulicach miasta.

Olomouc Half Marathon

W największej imprezie biegowej w malowniczym regionie Moraw weźmie udział maksymalnie 6,3 tysiąca zawodników, którzy na trasę ruszą po zachodzie słońca z historycznego Rynku Horni. Pobiegną poprzez zielone parki oraz urokliwe ulice Ołomuńca i będą mieli okazję podziwiać okazałe zabytki pochodzące z epoki baroku.

EuroBohaterzy na start

Mattoni Ołomuniec Półmaraton to piąty w kolejności z siedmiu biegów rozgrywanych w ramach cyklu RunCzech Running League. Od tego roku impreza dołącza do projektu EuroHeroes – wspólnej inicjatywy RunCzech i European Athletics, której celem jest rozwój biegania długodystansowego w Europie. Oznacza to, że na starcie tegorocznego półmaratonu nie zobaczymy m.in. szybkich biegaczy z Afryki. Szansę pokazania swoich umiejętności otrzymają za to czołowi europejscy zawodnicy.

Biegali tu najszybsi

Począwszy od 2014 roku Mattoni Olomouc Half Marathon gościł trzech rekordzistów świata w maratonie – Wilsona Kipsanga, Denisa Kimetto oraz Mary Keitany z Kenii. Do Kenijki, rekordzistki świata w maratonie bez wsparcia pacemarkerów (2:17:01) należy zresztą rekord trasy półmaratonu w Ołomuńcu (1:06:38), który ustanowiła w 2015 roku. Rekordowy wynik wśród mężczyzn w ubiegłym roku ustanowił Kenijczyk Stephen Kiprop, który na mecie zameldował się z czasem 1:00:15. Wśród najlepszych zawodników na świecie, którzy mają na koncie start w Ołomuńcu jest również Mistrz Świata w maratonie Stephen Kiproth z Ugandy i Kenijka Edna Kiplagat.

Nie tylko półmaraton

Wycieczka do samego serca Moraw może być niezapomnianym przeżyciem. Niewiele jest na świecie regionów, które łączą w sobie zabytki architektury z epoki baroku, przepiękne krajobrazy i lokalne tradycje pielęgnowane przez setki lat. Ciepła i przyjazna pogoda mająca wpływ na dojrzewanie okolicznych winnic, zachęca również turystów do wypoczynku.

Do stolicy Moraw warto wybrać się całą rodziną, zwłaszcza że Mattoni Olomouc Half Marathon to nie tylko półmaraton. W ramach imprezy rozgrywany jest także bieg rodzinny – dm Family Run, biegi sztafetowe 2Run 10 + 11 km czy impreza towarzysząca – Marathon Music Festival.

Ołomuniec to kulturalne centrum Moraw, w którym znajduje się sześć zabytków z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

mat.pras