EuroHerosi nabierają rozpędu. Cztery biegi RunCzech z europejską elitą

W tym roku o zwycięstwo w czterech półmaratonach organizowanych przez RunCzech w Ołomuńcu, Karlowych Warach, Czeskich Budziejowicach oraz w Usti nad Labem ma walczyć łącznie nawet 150 czołowych biegaczy z Europy. To kontynuacja projektu EuroHeroes, który RunCzech i European Athletics rozpoczęły w ubiegłym roku. Jego głównym celem jest promocja oraz wspieranie biegaczy europejskich.

Inicjatywa EuroHeroes ma na celu znalezienie i wypromowanie nowych, utalentowanych zawodników z Europy, którzy mogliby się stać autorytetami w społeczności biegowej. W długofalowym procesie misją EuroHeroes ma być większe rozpowszechnienie ruchu i zaktywizowanie ludzi w Europie do uprawiania biegania. Promocją aktywnego życia mają zająć się ambasadorzy – najlepsi europejscy biegacze.

– Scena światowych biegów długich w XXI wieku została zdominowana przez zawodników z Afryki. Ich sukcesy, zwycięstwa i rekordy świata przyćmiły swoim gigantyzmem doskonały poziom sportowców innych nacji. W tłumie doskonałych Afrykanów europejscy zawodnicy stali się niemal niezauważalni. Media, a tym bardziej kibice nie zauważają sukcesów reprezentantów Starego Kontynentu. Kolejne pokolenia nie wiedzą zatem, skąd czerpać wzór do naśladowania i inspirację do treningu – wyjaśnia Biuro Prasowe RunCzech.

Cztery biegi EuroHeroes porzucają złote odznaki IAAF

W ubiegłym roku projekt „EuroHeroes” realizowany był w oparciu o dwa biegi – w Karlowych Warach oraz Czeskich Budziejowicach. W 2019 roku RunCzech poszerza listę biegów o półmaratony w Ołomuńcu i Usti nad Labem. Elitę tych czterech imprez tworzyć będą zawodnicy z Europy, a status IAAF Road Race Gold Label zostanie zastąpiony pięcioma gwiazdkami Quality Road Race przyznawanymi przez European Athletics.

Pierwszym biegiem RunCzech z cyklu EuroHeroes będzie półmaraton w Karlowych Warach, który odbędzie się 18 maja. Dwa tygodnie później odbędzie się półmaraton w Czeskich Budziejowicach, a za kolejne dwa tygodnie bieg w Ołomuńcu. Ostatnia impreza w ramach projektu EuroHeroes odbędzie się 21 września w Usti nad Labem.

W ubiegłym roku w dwóch biegach EuroHeroes uczestniczyło 67 czołowych biegaczy z Europy. W tym roku RunCzech stawia przed sobą cel ściągnięcia na start czterech półmaratonów łącznie co najmniej 150 zawodników Elity ze Starego Kontynentu.

Biegacze mogą nieźle zarobić

Nowością w tym roku jest ranking EuroChallenge, który ma zachęcić biegaczy do uczestniczenia we wszystkich czterech biegach odbywających się w ramach projektu. Nagrody czekają na pierwszych 8 mężczyzn i kobiet na każdym z biegów oraz na najlepszych w ogólnym rankingu.

Zwycięzcy każdego z biegów otrzymają po 3 tysiące euro, drugie miejsce wycenione jest na 1,2 tysiąca euro, a zawodnicy, którzy zajmą trzecią lokatę otrzymają po 700 euro. Czescy biegacze mają do dyspozycji dodatkową pulę nagród.

Za zwycięstwo w rankingu EuroChallenge przysługuje 5 tysięcy euro, drugie miejsce w zestawieniu wyceniono na 3 tysiące euro, a zajęcie trzeciego miejsca będzie premiowane kwotą tysiąca euro. Taki system premiowania oznacza, że biegacz, który wygra wszystkie cztery imprezy i zajmie pierwsze miejsce w rankingu może wzbogacić się nawet o 17 tysięcy euro.

mat pras.