Poznań, Bydgoszcz i Łódź otworzyły piątą serię biegów CITY TRAIL

CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden to cykl zawodów przełajowych na dystansie 5 km rozgrywanych w dziesięciu polskich miastach. Edycja 2018/2019 trwa od września. W weekend (2-3 lutego) rozpoczęła się piąta kolejka cyklu. Gościem jednego z biegów był Dariusz Kuć – jeden z najszybszych Polaków w historii.

Poznański lód i błoto

Bieganie zimą w przełaju często oznacza, że trzeba liczyć się z wymagającym podłożem. Tak było i tym razem. Ścieżki, którymi poprowadzona jest trasa CITY TRAIL nad Jeziorem Rusałka pokryte były częściowo lodem, a częściowo błotem. Mimo to, wynik zwycięzcy, Krzysztofa Hadasa – 15:19, to najlepszy czas osiągnięty w trwającej edycji. Niestety Krzysztof nie będzie walczył o wysoką lokatę w klasyfikacji generalnej cyklu, ponieważ nie uda mu się ukończyć czterech biegów, a to podstawowy warunek. – Wzrost mojej formy to wynik zbliżającego się sezonu – pierwsze ważne starty w moim kalendarzu to Grand Prix w duathlonie we Francji, za pasem są także mistrzostwa świata w duathlonie, gdzie będę walczył o zwycięstwo, a biegowo istotnym startem będzie Maniacka Dziesiątka, tutaj w Poznaniu. Na pewno trochę żałuję, że nie uda mi się ukończyć cyklu, ale cieszę się, że zwycięstwo przypadło Łukaszowi Nowakowi, który przez cały sezon jesienno-zimowy utrzymuje stabilną formę – podkreślił na mecie wicemistrz świata w duathlonie do lat 23.

Drugą lokatę wywalczył w sobotę wspomniany już Łukasz Nowak, który wygrywał nad Rusałką trzy razy i jest już pewien triumfu w klasyfikacji generalnej (jego czas to tym razem 15:41), a trzeci był Łukasz Wietecki (z wynikiem 15:52).

Zdecydowanie wolniej pobiegły tym razem panie. Pod nieobecność liderki klasyfikacji generalnej i rekordzistki trasy – Malwiny Misjan – najszybszą okazała się Weronika Hedzielska. Jej wynik to 19:37. Drugie miejsce wywalczyła Alicja Radziej (19:56), a trzecia była Hanna Jaraszkiewicz (19:58).

W biegu głównym uczestniczyło 718 zawodników. W zawodach dziecięco-młodzieżowych wystartowało ponad 260 młodych sportowców.

Pełne wyniki CITY TRAIL w Poznaniu

Kolejne – ostatnie w edycji 2018/2019 zawody nad Rusałką odbędą się 2 marca.

Wyjątkowy gość podczas CITY TRAIL w Bydgoszczy

W niedzielnym biegu w bydgoskim Myślęcinku gościnnie w zawodach wystartował posiadacz drugiego w historii polskiej lekkiej atletki wyniku na 100 m (10,15) – Dariusz Kuć. Jeden z najszybszych Polaków w styczniu zakończył karierę sprinterską. W CITY TRAIL pobiegł towarzysko i rekreacyjnie, a jego czas na mecie to 26:44. – To był mój pierwszy start w zawodach na dystansie dłuższym niż 200 m, więc cieszę się z niego i z tego, że mam rekord życiowy. Dzisiejsze warunki są zupełnie inne od tych, w jakich startowałem na bieżni, ale są zbliżone do tych, w których trenowałem podczas obozów w górach, więc nie czułem się tutaj nieswojo – podkreślił na mecie wielokrotny medalista mistrzostw Polski w hali oraz na otwartym stadionie, olimpijczyk z Pekinu i Londynu. – Mam dopiero 32 lata, więc po zakończeniu kariery sprinterskiej chciałbym trzymać formę. Na razie chcę biegać dla przyjemności, ale wiem, że to się zwykle przeradza w coraz szybsze bieganie, a we mnie nadal jest sportowa ambicja, więc pewnie będę chciał poprawiać swoje wyniki – dodał.

CITY TRAIL

W zawodach zwycięstwo odniósł Krystian Szymański. Wynik, jaki osiągnął to 15:40. Drugą lokatę wywalczył Mateusz Witkowski (czas 15:52), a trzeci był Marek Szymański (16:01). Niedzielne zwycięstwo Krystiana Szymańskiego oznacza, że jest on aktualnie liderem klasyfikacji generalnej. Walka o wygraną będzie jednak rozgrywać się do ostatniego biegu, bowiem najlepszy zawodnik kilku poprzednich sezonów – Bartosz Kotłowski – ma na koncie trzy wygrane biegi i nadal ma szanse na ostateczny triumf. Warunek – musi wystartować w biegu zamykającym sezon CITY TRAIL – 3 marca.

Wśród kobiet najszybszą okazała się – po raz trzeci w sezonie – Marta Szenk, która tym samym zapewniła sobie wygraną w generalce. Wynik Marty to tym razem 18:08. Drugie miejsce zajęła Daria Maik (czas 18:22), a trzecią lokatę wywalczyła Aleksandra Wantowska (19:22).

W biegu głównym uczestniczyło 580 zawodników. W zawodach dziecięco-młodzieżowych wystartowało 252 młodych sportowców.

Pełne wyniki CITY TRAIL w Bydgoszczy

Kolejne – ostatnie w edycji 2018/2019 zawody w Myślęcinku odbędą się 3 marca.

Łódzkie błoto i kałuże

Niedzielne zawody w Łodzi odbyły się w wymagających warunkach – podobnie zresztą, jak przed miesiącem. Tym razem ścieżki w Parku Baden-Powella były błotniste, nie brakowało też kałuż, a gdzieniegdzie lodu. Mimo to, biegacze nie narzekali. – Przednia zabawa, tylko tego lodu nie lubię, ale na szczęście mało było oblodzonych miejsc. Piach mam wszędzie, od stóp po głowę – śmiał się na mecie jeden z uczestników – Konrad Grzyb. – Szkoda, że forma trochę w lesie. To był mój czwarty start i trzeci wynik. W marcu muszę spróbować poprawić mój najlepszy czas z trasy tej przełajowej piątki.

Zwycięzcą zawodów został Mateusz Jaszczak z czasem 17:03. Drugie miejsce wywalczył Paweł Kopaczewski (wynik 17:24), a trzeci był Krzysztof Pietrzyk (17:34).

Dzisiejsze ściganie można śmiało nazwać kwintesencją przełajów. Było błoto, lód, woda i dobre miejsce na mecie – mówił po biegu Krzysztof Pietrzyk z Pietrzyk Running Team, który przygotowuje się do startu w marcowych Mistrzostwach Świata Masters. – Starty podczas CITY TRAIL to dobry sprawdzian formy, a dzisiejsze trzecie miejsce jeszcze mocniej motywuje do pracy.

Zwycięstwo Mateusza Jaszczaka oznacza, że jest on aktualnie liderem klasyfikacji generalnej. Walka o wygraną będzie jednak rozgrywać się do ostatniego biegu, bowiem szansę na ostateczny triumf ma jeszcze kilku innych zawodników, m.in. nieobecny tym razem Grzegorz Petrusiewicz. Warunek – musi wystartować w biegu zamykającym sezon CITY TRAIL w Łodzi – 10 marca.

Wśród kobiet najszybszą okazała się – po raz czwarty w edycji – Zuzanna Mokros, która tym samym zapewniła sobie wygraną w generalce. Wynik Zuzanny to 18:56. Drugie miejsce zajęła Dominika Wiecha (czas 20:34), a trzecią lokatę wywalczyła Sylwia Hałaczkiewicz (20:35).

W biegu głównym uczestniczyło 337 zawodników. W zawodach dziecięco-młodzieżowych wystartowało 123 młodych sportowców.

CITY TRAIL

Pełne wyniki CITY TRAIL w Łodzi

Kolejne – ostatnie w edycji 2018/2019 zawody w Parku Baden-Powella odbędą się 10 marca. Lokalnym współorganizatorem cyklu w Łodzi jest firma InesSport.

W każdej z lokalizacji CITY TRAIL po zakończeniu części sportowej cyklu, odbędzie się uroczyste podsumowanie sezonu, podczas którego wręczone zostaną pamiątkowe medale (dla wszystkich, którzy pobiegną w co najmniej czterech biegach) oraz nagrody dla najszybszych biegaczy. Pierwsza z gal podsumowujących edycję 2018/2019 odbędzie się 19 marca w Poznaniu.

Poza Poznaniem, Bydgoszczą i Łodzią w cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden uczestniczą: Katowice, Lublin, Olsztyn, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. Najbliższe zawody są zaplanowane na sobotę, 9 lutego w Olsztynie oraz na niedzielę, 10 lutego w Trójmieście. Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.

 

mat.pras

Fot. Poznań – Katarzyna Goździewska / Łódź – Sebastian Nowakowski