Trwają zapisy na „Ekonomiczną Piątkę” wokół Jeziora Maltańskiego w Poznaniu

7 kwietnia na trasie wokół Jeziora Maltańskiego w Poznaniu odbędzie się 9. edycja Ekonomicznej Piątki. Właśnie ruszłyy zapisy na bieg, który zostanie rozegrany na dystansie 5km. Organizatorzy przygotowali dla uczestników 800 pakiet startowych. 

Bieg ruszy w samo południe. Zapisy na bieg prowadzone są online na tej stronie i potrwają do 3 kwietnia. Pakiet startowy kosztuje 20 złotych.

– W naszym biegu mogą wziąć udział nawet niedoświadczeni biegacze, którzy rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem, gdyż dystans 5 kilometrów jest przyjazny również dla tych, którzy nie są jeszcze wprawnymi biegaczami. Bieg rozgrywany jest w formule otwartej dla wszystkich chętnych – informuje Krzysztof Skrzypek, rzecznik prasowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

W poprzednich edycjach gośćmi honorowymi biegu byli olimpijczycy: m.in. mistrz olimpijski w rzucie młotem Szymon Ziółkowski, Patrycja Wyciszkiewicz – olimpijka z Londynu, Małgorzata Sobańska – rekordzistka Polski w  biegu maratońskim.

W komunikacie prasowym, który dotarł do naszej redakcji czytamy m.in., że Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu jest najbardziej rozbieganą uczelnią w kraju. Regularnie na zawodach biegowych startują: były Rektor UEP prof. dr hab. Marian Gorynia oraz prof. dr hab. Cezary Kochalski, którzy są zrzeszeni w Klubie Biegacza UEP prowadzonym przez dr hab. Waldemara Budnera, prof. nadzw. UEP.

Historia rozgrywania biegów na Uniwersytecie Ekonomicznym sięga lat osiemdziesiątych XXw. Wówczas to uczelnia zorganizowała Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych, a następnie pierwszy raz w Polsce Akademickie Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych.

Startowały w nich m.in. reprezentacje Uniwersytetów z Rotterdamu, Barcelony, Paryża, Berlina. W późniejszym okresie Uniwersytet Ekonomiczny był również gospodarzem rozgrywanych Grand Prix Polski na 10 km nad Jeziorem Maltańskim, gdzie obecnie rozgrywany jest bieg „Ekonomiczna Piątka”.

red. na podstawie mat. pras

fot. ue.poznan.pl