Juniorzy będą reprezentować Polskę na 43. Mistrzostwach Świata w Biegach Przełajowych w Aarhus

Decyzją Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, 30 marca w duńskim Aarhus podczas 43. edycji przełajowych mistrzostw świata biało-czerwonych barw bronić będą wyłącznie juniorzy (U20). Do Danii delegowana została czteroosobowa reprezentacja. Zbliżające się mistrzostwa zostaną rozegrane na terenie multimedialnego muzeum archeologicznego Moesegaart, a fragment trasy poprowadzony zostanie po pochyłym trawiastym dachu budynku muzeum. Duński czempionat będzie rekordowym pod względem frekwencji, a organizatorzy odnotowali większą liczbę zgłoszeń we wszystkich kategoriach w porównaniu do ostatnich mistrzostw, które dwa lata temu odbyły się w Ugandzie. 

Przełajowe mistrzostwa świata na dachu

Nadchodzące mistrzostwa świata w przełajach odbędą się w nietypowym otoczeniu. Areną zmagań będzie teren multimedialnego muzeum archeologicznego Moesegaart, mieszczącego się około 10 kilometrów od centrum Aarhus. Trasa mistrzostw świata wytyczona została na 2-kilometrowej pętli, na której na zawodników czekać będą przeszkody terenowe i liczne podbiegi. Z jednym z nich zmierzą się tuż po starcie.

Jednak zdecydowanie najbardziej interesującym fragmentem rywalizacji będzie odcinek poprowadzony przez dach muzeum. Budynek wkomponowany jest w otoczenie w taki sposób, że na co dzień można spacerować po jego szczycie. Gmach ma charakterystyczny trójkątny przekrój – wyrasta z ziemi i niejako piętrzy się w górę. Zawodnicy będą zatem wspinać się po trawiastym dachu prawie na samą górę budynku. Pokonają przy tym ok. 10 metrów różnicy wysokości.

mistrzostwa świata w przełajach

Juniorzy w kadrze

Polski Związek Lekkiej Atletyki do Danii wysyła kadrę złożoną z czworga zawodników. W Aarhus biało-czerwonych barw bronić będą: Olimpia Breza (KUKS Remus Kościerzyna), Milena Pyka (MKS-MOS Płomień Sosnowiec), Mikołaj Czeronek (WKS Śląsk Wrocław) oraz Tomasz Kurowski (GKS Cartusia Kartuzy). Duże nadzieje pokładane są zwłaszcza w występie Olimpii Brezy, która w lutym ustanowiła w toruńskiej Arenie halowy rekord Polski U18 w biegu na 2000 metrów (6:06.20), a tym samym najlepszy wynik na świecie uzyskany w tym sezonie halowym przez juniorkę młodszą.

Cała czwórka wystartuje w kategorii U20. Panie rywalizować będą na dystansie 6 km, a mężczyźni na dystansie 8 km.

Rekord frekwencji i Jego Wysokość na trasie

IAAF World Cross Country Championships Aarhus 2019 cieszą się ogromnym zainteresowaniem zawodników z całego świata. W porównaniu do ostatnich mistrzostw, które dwa lata temu odbyły się w ugandyjskiej Kampali, we wszystkich kategoriach zapisała się większa liczba biegaczy. W Aarhus wystartuje 174 seniorów, podczas gdy dwa lata temu na starcie stanęło 146 zawodników. 124 biegaczek na starcie duńskiego czempionatu to o 20 więcej niż w Ugandzie. Większą frekwencję odnotowano także w kategorii U20.

W Aarhus oprócz najlepszych zawodników przełajowych na świecie wystartują także amatorzy. Będą mieli oni okazję pokonać tą samą trasę, na której toczyć się będzie rywalizacja o medale mistrzostw świata. Ciekawostką i niewątpliwą atrakcją będzie dla nich z pewnością fakt, że swój udział potwierdził Jego Królewska Wysokość Książę Koronny Danii Fryderyk. Następca tronu Królestwa Danii nie tylko przybędzie na mistrzostwa, ale także weźmie czynny udział startując w sztafecie. 

Przełajowe mistrzostwa świata pod egidą IAAF, organizowane są od 1973 roku. Pierwsza edycja odbyła się w Waregem w Belgii. Polska trzykrotnie gościła zmagania najlepszych przełajowców świata – w 1987 roku w Warszawie oraz w 2010 i 2013 w Bydgoszczy. Tegoroczne, 43. IAAF Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych odbędą się 30 marca w duńskim Aarhus.

 

red.

Fot. www.aarhus2019.dk