Kto powalczy o zwycięstwo w XVII Biegu Europejskim? Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody

Organizatorzy XVII Biegu Europejskiego przedstawili nazwiska czołowych polskich zawodników, którzy 6 kwietnia będą rywalizować na ulicach Gniezna. Do Pierwszej Stolicy Polski powróci m.in. zwycięzca ubiegłorocznej edycji Tomasz Grycko, który pobiegnie z numerem 1. O trzecie zwycięstwo w gnieźnieńskim biegu powalczy Izabela Trzaskalska, która wygrywała już tutaj w 2016 i 2017 roku. Na najlepszych zawodników w kategoriach Open, Polek i Polaków, mieszkańców Gniezna oraz wiekowych czekają nagrody o łącznej wartości 20 tysięcy złotych oraz atrakcyjne upominki od sponsorów biegu – firmy ALTOM i VELUX.

Do Gniezna co roku przyjeżdżają ścigać się czołowi polscy biegacze. Atutem imprezy jest m.in. szybka, sprzyjająca osiąganiu bardzo dobrych wyników atestowana przez PZLA trasa, składająca się z dwóch pętli prowadzących uliczkami prastarej stolicy.

– Cieszymy się, że nasz bieg cieszy się dużą popularnością wśród zawodników elity. W Gnieźnie jak zawsze jest o co walczyć. Zwycięzca biegu może otrzymać nawet 2,5 tysiąca złotych – 1000 złotych za triumf w kategorii Open i dodatkowe 1,5 tysiąca złotych za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii Polaków – wyjaśnia Andrzej Krzyścin, dyrektor Biegu Europejskiego. – Nie zapominamy również o mieszkańcach Gniezna i kategoriach wiekowych, na wszystkich czekają atrakcyjne nagrody pieniężne i rzeczowe – dodaje.

Jednym z fundatorów nagród będzie firma ALTOM, która wspiera imprezę od jej pierwszej edycji w 2003 roku.

– Jak co roku przygotujemy wyjątkowe nagrody rzeczowe dla najlepszych zawodników, które przydadzą się w kuchni oraz w domu. Poza tym każdy z biegaczy w swoim pakiecie startowym znajdzie praktyczny pojemnik np. do przechowywania swoich codziennych posiłków, co dla sportowców, którzy muszą na co dzień łączyć swoją pasję z pracą czy szkołą na pewno będzie bardzo praktyczne i przydatne – mówi Mateusz Wrzesiński, przedstawiciel firmy ALTOM.

Czy Tomasz Grycko obroni tytuł?

Wśród zwycięzców biegu są tacy biegacze jak Henryk Szost, rekordzista Polski w maratonie, Arkadiusz Gardzielewski, Michael Karonei, czterokrotny zwycięzca Półmaratonu Warszawskiego czy Abel Kirui, dwukrotny Mistrz Świata w maratonie z Berlina i Daegu, a także wicemistrz olimpijski z Londynu.

Na tej liście jest również Tomasz Grycko, który w ubiegłym roku wygrał w Gnieźnie z wynikiem 29:39. Zawodnik klubu Bliza Władysławowo potwierdził, że 6 kwietnia znów zobaczymy go na starcie biegu w Pierwszej Stolicy Polski.

Tomasz Grycko

– Mam nadzieję pobiec dobry wynik. Na razie co prawda muszę zwalczyć małą dolegliwość nogi, ale najważniejsze, że dobrze przepracowałem okres przygotowawczy. Jak zwykle w Gnieźnie będzie mocna ekipa Polaków, więc liczę na mocne bieganie na wynik, nie na miejsca – powiedział.

Grycko powinien mieć godnego rywala w osobie Szymona Kulki, który na zawodach w Gnieźnie wykona ostatnie przetarcie przed 12. PKO Poznań Półmaratonem. Biegacz z Ropy wraca do pełnej dyspozycji po kontuzji, którą odniósł w ubiegłym roku.

– Udział w Biegu Europejskim będzie dobrą okazją, aby przetrzeć się przed połówką w Poznaniu. Jak na razie realizuję krok po kroku plan treningowy i staram się nie myśleć co będzie za nieco ponad 2 tygodnie. Wierzę, że uda mi się w pełni przygotować do wiosennych startów – powiedział Szymon Kulka.

Na liście startowej kwietniowego biegu znajduje się również Artur Kozłowski, siedmiokrotny Mistrz Polski w biegach na różnych dystansach, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Rio w 2016 roku. Zawodnik z Sieradza legitymuje się rekordem życiowym 2:10:58, który uzyskał w 2012 roku w Wiedniu. To 12. najlepszy wynik w historii polskiej lekkoatletyki. Kozłowski podobnie jak Kulka w Gnieźnie sprawdzi formę przed startem w poznańskim półmaratonie.

 W Gnieźnie pobiegnę po raz pierwszy. Zawsze obserwowałem z boku zmagania biegaczy i trochę zazdrościłem, że mogą uczestniczyć w takim wyścigu, bo bardzo szybka trasa plus bardzo dobra obsada zawodników zawsze zapewnia dobre wyniki. I właśnie dlatego też mam nadzieję, że w tym roku padną dobre wyniki również w moim wykonaniu – mówi Artur Kozłowski.Co prawda jestem już typowym maratończykiem i prędkości na 10km nie zawsze są dla mnie komfortowe, ale ten sezon poświęciłem właśnie pracy na wyższych prędkościach. Mam nadzieję, że uda mi się walczyć w Gnieźnie o jak najwyższe miejsce – dodał.

Poza tym wśród zawodników elity jest Emil Dobrowolski, który w ubiegłym roku otarł się o podium. Zajął wówczas 4. miejsce, do „pudła” zabrakło zaledwie 5 sekund.

Czy Izabela Trzaskalska zaliczy biegowy hattrick?

Wśród kobiet największą faworytką wydaje się Izabela Trzaskalska, która w Gnieźnie wygrywała już w 2016 i 2017. W swoim ostatnim starcie uzyskała wynik 33:21, który jest jednocześnie rekordem imprezy. Na drodze do biegowego hattricku może jej stanąć Aleksandra Lisowska, która podobnie jak zawodniczka z Terespola aktualnie przebywa na obozie w Albuquerque, gdzie szlifuje formę przed wiosennym ORLEN Warsaw Marathonem.

IzabelaTrzaskalska

– Mam wielką chrapkę na zwycięstwo w Gnieźnie i skompletowanie swoistego biegowego hattricka. Start wypadnie 2 tygodnie po obozie wysokogórskim, zobaczymy w jakiej będę formie. To będą dla mnie ważne zawody, chociaż mam nadzieję, że szczyt formy przyjdzie tydzień później – powiedziała Izabela Trzaskalska. – Być może będzie stać mnie na wyśrubowanie mojego własnego rekordu imprezy. Trasa Biegu Europejskiego jest świetna, jak gdzieś można bić rekordy, to właśnie tutaj – zapewniła.

Organizator gnieźnieńskiego biegu jak co roku zaprasza również liczne grono gości honorowych. Tutaj listę otwiera Małgorzata Sobańska, zwyciężczyni siedmiu pierwszych edycji zawodów. Nie było na nią mocnych w latach 2003-2009.

 – To dla nas bardzo ważna postać, wyjątkowy symbol tego biegu i biegaczka, która zapisała się złotymi zgłoskami na kartach historii imprezy – mówi Andrzej Krzyścin. – Trudno wyobrazić sobie gnieźnieński bieg bez obecności Małgorzaty Sobańskiej, to nasza największa ambasadorka – podkreślił.

Gościem biegu będzie również Jan Huruk, Mistrz Polski w półmaratonie z 1992 roku i olimpijczyk z Barcelony, wielokrotny reprezentant Polski w biegach długodystansowych, a także Kamila Gradus, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku.

Będzie się działo

Bieg ruszy 6 kwietnia o godzinie 17:00. Biuro zawodów XVII Biegu Europejskiego mieścić będzie się w sali sportowej II LO Gniezno przy ul. Łubieńskiego 3/5.

W sobotę gnieźnieński rynek zamieni się w miasteczko biegaczy, a na uczestników imprezy czekać będzie wiele atrakcji. Specjalną strefę dla całych rodzin przygotuje firma VELUX, gdzie najmłodsi będą mogli wziąć udział w konkursach sportowych, zręcznościowych i plastycznych z atrakcyjnymi nagrodami.

– Dorośli natomiast będą mogli porozmawiać ze specjalistami HR o możliwościach podjęcia pracy w naszych fabrykach VELUX w Gnieźnie przy ul. Słonecznej 29 gdzie odbywa się produkcja okien VELUX oraz ul. Kolejowej 7 gdzie produkujemy metalowe i plastikowe elementy do okien VELUX – informuje Sylwia Surdyk, Specjalista ds. Komunikacji w firmie VELUX. – W Strefie HR dowiecie się również więcej o naszej klasie patronackiej VELUX w zawodzie automatyk! Zapraszamy gorąco już 6 kwietnia – dodaje przedstawicielka firmy.

W miasteczku biegowym znajdzie się również miejsce na rodzinną strefę sponsora głównego biegu – firmy Bridgestone. Dzieci będą miały do dyspozycji kącik zabaw, a dorośli będą mogli podnieść poziom wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze.

Obok biegu głównego na dystansie 10 km odbędzie się także Europejski Bieg Żabki dla Przedszkolaków, w którym najmłodsi wystartują w specjalnych pamiątkowych koszulkach. A na mecie otrzymają dyplom i słodkie upominki ufundowane przez firmę Żabka. Organizatorzy biegu planują dodatkowe niespodzianki dla kibiców, nie zabraknie więc atrakcji dla całych rodzin.

#TerazHiszpania 

Gnieźnieński Bieg Europejski co roku zaskakuje swoich uczestników innym motywem przewodnim. Od 2015 roku każda kolejna edycja imprezy dedykowana jest innemu państwu Unii Europejskiej co powoduje, że impreza posiada nie tylko wymiar sportowy, ale również edukacyjny. Jest także ciekawym wyróżnikiem spośród wielu innych biegów na dystansie 10 km w Polsce.

Były już edycje nawiązujące tematyką do Niemiec, Danii, Włoch, czy jak w roku ubiegłym – Francji. Podczas tegorocznej edycji biegacze będą mieć możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat Hiszpanii. Znajdzie to swoje odzwierciedlenie na oficjalnych koszulkach XVII Biegu Europejskiego, na przedzie których oprócz hiszpańskich barw znajdzie się rzeźba Giraldillo.

Imprezę w Gnieźnie honorowym patronatem objęła Ambasada Hiszpanii w Polsce. Na plecach koszulki znajdzie się oficjalny hasztag #HISZPAPOLSKA2019, który upamiętnia 100-lecie ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i państwem położonym na Półwyspie Iberyjskim.

Czeka dodatkowe 250 pakietów

Limit wynoszący 1,5 tysiąca pakietów startowych został już osiągnięty, ale z uwagi na bardzo duże zainteresowanie organizatorzy udostępnili pulę dodatkowych 250 miejsc. Aktualna cena wpisowego to 75 złotych, a zapisy trwają na stronie www.biegeuropejski.pl

Organizatorem XVII Biegu Europejskiego jest Klub Sportowy „Altom” Gniezno przy wsparciu Gnieźnieńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. Sponsorami strategicznymi imprezy są firmy ALTOM i VELUX.

mat.pras

fot. Piotr Robakowski