Medale przełajowych Mistrzostw Polski rozdane!

Na Stadionie Miejskim w Olszynie rozegrane zostały 91. PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych. Podczas imprezy rywalizowano w kategoriach Juniorów Młodszych (U18), Juniorów (U20) i Seniorów. Po złote medale wśród seniorów sięgnęli Beata Topka, Katarzyna Kowalska, Arkadiusz Gardzielewski i Tomasz Grycko.

W Olszynie, niewielkiej miejscowości w woj. dolnośląskim seniorzy rywalizowali na dwóch dystansach. Panie wzięły udział w biegach na 4 km i 8 km, a panowie na dystansach 4 km oraz 10 km.

4km: Topka i Gardzielewski najlepsi

Wśród kobiet na krótszym dystansie triumfowała Beata Topka (Talex Borzytuchom). Zawodniczka, która debiutowała w imprezie mistrzowskiej na poziomie seniorskim w biegu na 4 km uzyskała czas 14:43, wyprzedzając dwie zawodniczki Prefbetu Śniadaniowo Łomża: Ewę Jagielską (15:04) oraz Iwonę Wichę (15:24).

W biegu na 4 km mężczyzn po rocznej przerwie ponownie mistrzem Polski został Arkadiusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław). Złoty medalista z Jeleniej Góry (2017) w Olszynie dystans 4 kilometrów pokonał w czasie 12:35, wyprzedzając Patryka Błaszczyka (Jantar Ustka) – 12:45 i Patryka Marszałka (Resovia Rzeszów) – 12:51. Na czwartej pozycji rywalizację ukończył ubiegłoroczny triumfator Mateusz Demczyszak.

8km: Kowalska i Grycko z tytułami

W biegu na dystansie 8km zwyciężyła Katarzyna Kowalska z Vectry Włocławek. Na mecie uzyskała czas 29:40 i o 13 sekund wyprzedziła Annę Gosk z Podlasia Białystok. Brązowy medal na tym dystansie zdobyła Paulina Kaczyńska (WMLKS Pomorze Stargard) – 31:06. Dla Katarzyny Kowalskiej jest to już dziesiąty przełajowy medal seniorskich MP, co oznacza, że stała się najbardziej utytułowaną zawodniczką. Dotychczas najwięcej medali – dziewięć – zdobyła startująca 40 lat temu Bronisława Ludwichowska.

Złoto w biegu na ok. 10 kilometrów zdobył Tomasz Grycko (Bliza Władysławowo) – 33:08. Drugie i trzecie miejsce zajęli zawodnicy Prefbetu Śniadowo Łomża. Wicemistrzem Polski został Emil Dobrowolski (33:21), a brąz zdobył Piotr Łobodziński (33:34), który zaledwie kilka dni temu wygrał rywalizację… w biegu po schodach na paryską Wieżę Eiffla.