„Piekło Północy” otworzy się przed miłośnikami biegów ultra

Na sportowej mapie Polski na przełomie maja i czerwca zadebiutuje „Piekło Północy” – nowy bieg trailowy przebiegający przez urokliwe, ale i bardzo trudne terenowo zakątki Pomorza. Dla biegaczy przygotowano cztery trasy o łącznej długości ponad 240 kilometrów. Organizatorem biegu jest stowarzyszenie Ultra Way. 

Trzej przyjaciele z… tras biegowych

Impreza biegowa pod nazwą „Piekło Północy” odbędzie się w weekend 31 maja – 1 czerwca. Organizacją wydarzenia zajęło się stowarzyszenie „Ultra Way” założone przez Dariusza Rewersa, wielokrotnego zwycięzcę i medalista biegów ultra, Krzysztofa Romana uprawiającego triathlon, biegi na orientację, biegi ultra oraz Rafała Bieszke specjalizującego się w biegach ultra i kolarstwie.

Powiedzieliśmy sobie, że jako trójka przyjaciół, która wielokrotnie spotykała się na biegowych trasach, możemy zrobić coś fajnego dla innych biegaczy. W końcu przyszedł czas, aby nie tylko biegać i korzystać z inicjatywy innych, ale podzielić się z innymi tymi okolicami, które my znamy. Trochę zajęło czasu zanim marzenie zostało oszlifowane i nabrało realnych wymiarów. Ale w końcu od pomysłu przeszliśmy do działania i „Piekło Północy” czeka już na śmiałków, którzy będą chcieli zmierzyć się z wyzwaniem – mówią organizatorzy, którzy spodziewają się, że w zawodach weźmie udział ponad 500 uczestników.

Dziewicze i nieodkryte trasy

Trasy przebiegać będą przez przepiękne tereny północnych Kaszub, które w wielu miejscach są jeszcze naturalnie dziewicze i nieodkryte przez inne imprezy biegowe. Na uczestników czekają wzniesienia morenowe, morze, plaża, Puszcza Darżlubska, Wysoczyzna Żarnowiecka, klify nadmorskie, Zatoka Pucka, tereny bagniste i polodowcowe. Trasy obfitować będą w zbiegi i podbiegi. Łączna suma podejść to ponad 4000 m.

Bazą zawodów będzie Rumia, z której startować będą zawodnicy na czterech dystansach. Trasa najdłuższego o nazwie „Piekło Północy” to ponad 140 kilometrów po niezwykle urozmaiconych terenach północnych Kaszub oraz wybrzeżem Bałtyku. Każdy zawodnik, który go ukończy otrzyma tytuł Stolema, czyli prawdziwego kaszubskiego siłacza.

Z kolei „Wrota Piekieł” to propozycja dla lubiących szybkie ultra lub szukających dystansu dłuższego niż tradycyjny maraton. Trasa o długości ponad 75 kilometrów przebiegać będzie m.in. urokliwymi ścieżkami nad Zatoką Pucką i lasy Puszczy Darżlubskiej.

W programie imprezy jest ponadto „Małe Piekiełko” na dystansie ponad 21 km. – To nie będzie zwykły półmaraton. Zawodnicy już na pierwszym odcinku przekonają się jakie góry można spotkać nad morzem – zapowiadają organizatorzy.

Dla młodzieży powyżej 16 lat i dorosłych, którzy chcą zrobić pierwsze kroki w odkrywaniu piękna biegów terenowych odpowiedni będzie dystans „Siódemka dla Siódemki” na trasie o długości 7 kilometrów. Nazwa tego biegu pochodzi od Szkoły Podstawowej nr 7 w Rumii, w której mieścić będzie się Centrum Zawodów.

Zapisy na wszystkie biegi trwają na tej stronie. Ceny pakietów startowych do końca marca wynoszą od 130 złotych za najdłuższy dystans „Piekło Północy” po 30 złotych za „Siódemkę dla Siódemki”. Organizatorzy zapowiadają, że część wpływów z opłat startowych przeznaczą na cel charytatywny.

 

mat pras.