Recordowa Dziesiątka z rekordem trasy. Dobry występ Kamila Karbowiaka

Wczoraj w Poznaniu odbyła się 15. Recordowa Dziesiątka, do ubiegłego roku rozgrywana pod nazwą Maniacka Dziesiątka. W tegorocznej edycji biegu udział wzięło ponad 4 tysiące biegaczy z całej Polski oraz zawodnicy z Kenii biegający w barwach grupy Benedek Team. I to oni zdominowali rywalizację, choć zajmując drugie miejsce Kamil Karbowiak pokazał, że da się z nimi powalczyć.

Jednym z kilku powodów, dla których zawodnicy chętnie przyjeżdżają co roku do Poznania na Recordową Dziesiątkę jest płaska i szybka trasa, sprzyjająca osiąganiu dobrych wyników i poprawianiu rekordów życiowych już na samym początku biegowego sezonu. W tym roku trasa była równie szybka, jednak uczestnicy biegu zmagać musieli się dodatkowo zmagać z silnym wiatrem.

Co roku Recordowa Dziesiątka gromadzi czołowych polskich biegaczy i biegaczki. Rok temu bieg wygrał 5-krotny mistrz Polski na 10 kilometrów Marcin Chabowski, w tym roku jednak obsada Polaków nie była tak mocna. Wśród kobiet na starcie stanęła m.in Anna Gosk, finalistka ostatnich Mistrzostw Europy w biegach przełajowych oraz Renata Pliś, wielokrotna medalistka MP ze stadionu i ulicy.

Rywalami polskich biegaczy byli przede wszystkim Kenijczycy, posiadający rekordy życiowe lepsze od dotychczasowego rekordu trasy, który w 2016 roku z wynikiem 29:00 ustanowił Edwin Cheriyot z Kenii.

Zgodnie z przewidywaniami zmagania na trasie toczyły się pod dyktando zawodników z Afryki. Wśród panów zwyciężył Kenijczyk Wycliffe Kipkorir Biwot, który na mecie zlokalizowanej na poznańskiej Malcie uzyskał czas 28:59, o jedną sekundę poprawiając rekord trasy.

Drugie miejsce z wynikiem 29:22 zajął Kamil Karbowiak wyprzedzając na mecie zawodników z Kenii Benarda Muinde Mathekę (29:26) i Evansa Kipngeticha Tanui (30:20). Wynik osiągnięty przez zawodnika Kotwicy Brzeg to jego nowy rekord życiowy. W niedzielę zobaczymy Karbowiaka na trasie Gdynia Półmaratonu.

Wśród pań najlepszą zawodniczką Recordowej Dziesiątki okazała się Etiopka Genet Gashie Beyene, która dystans 10 kilometrów pokonała w czasie 32:10. Na drugim miejscu finiszowała Anna Gosk uzyskując wynik 32:56, a na najniższym stopniu podium stanęła Renata Pliś (33:44).

Do mety tegorocznej Recordowej Dziesiątki dobiegło 4417 zawodników, o 709 mniej niż w 2018 roku.