W niedzielę pobiegnie 14. PZU Półmaraton Warszawski. Na starcie ponad 13 tysięcy biegaczy

Już jutro ponad 13 tysięcy biegaczy uczci początek wiosny startem w 14. PZU Półmaratonie Warszawskim. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji zarówno dla uczestników, jak i dla kibiców. Bieg zostanie rozegrany w randze IAAF Road Race Silver Label, dlatego na starcie stanie wielu zawodników legiymujących się dobrymi rekordami życiowymi na dystansie półmaratonu.

Do udziału w 14. PZU Półmaratonie Warszawskim zapisało się ponad 13 tysięcy osób z aż 64 różnych krajów. Wśród zawodników z czołówki najwięcej szans na zwycięstwo daje się Kenijczykom Peterowi Cheruyot Kirui’emu oraz Gilbertowi Masai’emu. Obaj mają „życiówki” lepsze od dotychczasowego rekordu Półmaratonu Warszawskiego, który wynosi 1:00:48.

Polaków w elicie biegu będą reprezentować Wojciech Kopeć i Kamil Karbowiak. Ten drugi jest mistrzem Polski w biegu na 10 kilometrów, w kategorii do lat 23. We wrześniu w Pile stanął również na najniższym podium Mistrzostw Polski w półmaratonie.

Również wśród kobiet 14. PZU Półmaraton Warszawski jest bardzo mocno obsadzony. O końcowe zwycięstwo najprawdopodobniej powalczą, również pochodzące z Kenii, Naomi Jebet (1:08:19), Naomi Vaati (1:10:17) i Gladys Jeptepkeny Kipkoech (1:10:13).

Muszą jednak uważać na pochodzącą z Etiopii Ganet Gashie Beyene, która również biega bardzo szybko. Tak mocna obsada wynika z faktu, że w tym roku po raz pierwszy Półmaraton Warszawski otrzymał odznakę Silver Label IAAF. To zaszczyt wyróżniający biegi o najwyższym standardzie, ale jednocześnie zobowiązanie do stałego podnoszenia poziomu imprezy.

Z Konwiktorskiej na Podzamcze

Podobnie jak w zeszłym roku, biegacze wyruszą na trasę pod stadionem Polonii przy ulicy Konwiktorskiej, a skończą przy Parku Fontann. Trasa prowadzi przez Żoliborz, Pragę i Powiśle. – To jedna z niespodzianek, które przygotowaliśmy dla biegaczy – śmieje się dyrektor biegu Marek Tronina. – Co roku trasa się zmieniała, więc ta powtórka z zeszłego roku dla wielu osób może być zaskoczeniem. Ale myślę, że pozytywnym, bo mieliśmy mnóstwo pozytywnych głosów na jej temat po zeszłorocznej edycji – dodaje.

Półmaraton Warszawski

Trasa biegu w dużej rozdzielczości

Trasa podobała się nie tylko sportowcom, ale również kibicom, którzy znowu zamierzają, korzystając z wiosennej aury, tłumnie wspierać biegaczy. Specjalnie dla nich zostało przygotowane wiele punktów kibicowania, w których w rytmie żywiołowej muzyki będzie organizowany nieustanny doping.

Serca gotowe do pomocy

14. PZU Półmaraton Warszawski to dobra okazja, aby połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli bieganie z pomaganiem potrzebującym. Wszystko za sprawą największej akcji charytatywnej w polskim środowisku biegowym, czyli #Biegam Dobrze.

Liczby nas cieszą, pomagają nam w organizacji, czasem nas zaskakują labo mobilizują. Rzadko kiedy jednak któraś z nich potrafi nas w zruszyć. W tym roku jednak tak się stało: tysiąc biegaczy z pomarańczowymi numerami wyróżniającymi uczestników Biegam Dobrze to liczba, która chwyta za serce – przyznaje Marek Tronina.

Dzięki tak wielkiemu zainteresowaniu #BiegamDobrze, już udało się zebrać ponad 800 tysięcy złotych. Na wielkich sercach biegaczy zyska dziesięć fundacji. W ramach #BiegamDobrze uczestnik może zdecydować, kogo chce wesprzeć, ma do wyboru: PAH, Dajemy Dzieciom Siłę, Fundację Rak’n’Roll, Fundację Synapsis, Amnesty International, WWF Polska, Unicef, Non Iron, Fundację Wcześniak, czy Fundację Spartanie Dzieciom.

Półmaraton Warszawski

Na stronie www.rejestracja.maratonwarszawski.com wciąż można zapisać się i zapewnić sobie udział w biegu. Zapisy będą trwać aż do soboty 30. marca. Biuro Zawodów funkcjonuje 29 i 30 marca na terenie COS Torwar, gdzie odbędą się również Targi Sport&Fitness Wiosna 2019.

Wszelkie informacje na temat zmian w organizacji ruchu drogowego na czas 14. PZU Półmaratonu Warszawskiego można znaleźć w informatorze drogowym (www.pzupolmaratonwarszawski.pl).

mat.pras

fot. w nagłówku FotoMaraton.pl