Zakończenie części sportowej CITY TRAIL w Poznaniu i Bydgoszczy

W weekend 2-3 marca zakończyła się rywalizacja cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w Poznaniu i Bydgoszczy. Przed biegaczami jeszcze uroczyste podsumowania edycji, podczas których wręczone zostaną pamiątkowe medale oraz nagrody dla najszybszych zawodników. Biegi CITY TRAIL 2018/2019 potrwają do 24 marca, kiedy to rozegrane zostaną zawody w Warszawie i Szczecinie.

Dobre warunki w Poznaniu

Poznańscy biegacze mieli okazję zakończyć sezon wartościowym rezultatem, ponieważ w sobotę warunki nad Jeziorem Rusałka sprzyjały bieganiu – nawierzchnia była twarda, a temperatura sięgała kilku stopni powyżej zera. W takich okolicznościach najszybszym okazał się Krzysztof Hadas, który 5-kilometrową trasę pokonał w czasie 15:13. Krzysztof Hadas (wicemistrz świata w duathlonie do lat 23) ma na koncie trzy wygrane biegi CITY TRAIL w edycji. Oznacza to, że nie może zostać sklasyfikowany w „generalce”, ponieważ warunek konieczny to udział w minimum czterech zawodach (z sześciu, jakie są organizowane w trakcie jednego sezonu).

W trzech biegach, w których Krzysztof nie startował (czyli we wrześniu, październiku i listopadzie) zwyciężał Łukasz Nowak, który pobiegł sześć razy, gromadząc poza wspomnianymi zwycięstwami trzy drugie miejsca, dzięki czemu odniósł triumf w klasyfikacji generalnej. Jego sobotni czas to 15:23. Trzecie miejsce wywalczył tym razem Wiktor Maćkowiak (wynik 15:38).

– Mimo, że zwycięstwo w cyklu miałem zagwarantowane już w styczniu, nie myślałem nawet żeby odpuścić dwa ostatnie biegi. Uważam, że nawet najgorszy start jest świetnym treningiem, szczególnie, kiedy bieg jest dobrze zorganizowany i mocno obsadzony. Sam, podczas treningu na pewno bym się tak bardzo nie zmęczył – podkreślił na mecie Łukasz Nowak, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w chodzie sportowym, olimpijczyk z Londynu. – Wspominając tę edycję, na pewno najmilej kojarzy mi się pierwszy bieg, pierwsze zwycięstwo i dobry wynik. To było zaskoczenie. Potem się przyzwyczaiłem do wygrywania, a później pojawił się Krzysiek Hadas i zacząłem przegrywać. Nie nazwę tego porażką, bo dobrze jest, kiedy mamy kogo gonić. To motywuje do ciągłego analizowania, wyciągania wniosków i jeszcze większego przykładania się do treningów.

Wśród kobiet najlepszą okazała się tym razem pochodząca ze Stalowej Woli, studiująca w Poznaniu – Anna Wójcik, która rywalizowała nad Rusałką już w listopadzie – wtedy zajmując trzecie miejsce. Sobotni wynik Anny to 17:24. Drugą zawodniczką na mecie była Oliwia Wawrzyniak (17:54), a trzecie miejsce wywalczyła Alicja Radziej (19:05). W klasyfikacji generalnej zwyciężyła nieobecna tym razem Malwina Misjan – zdecydowanie najszybsza w tym sezonie zawodniczka, autorka rekordu trasy (16:53).

CITY TRAIL

W biegu głównym uczestniczyło 708 zawodników. W zawodach dziecięco-młodzieżowych wystartowało 246 młodych sportowców.

Pełne wyniki CITY TRAIL w Poznaniu

Zakończenie części sportowej cyklu to nie koniec edycji. Uroczyste podsumowanie sezonu, podczas którego wręczone zostaną pamiątkowe medale (dla wszystkich, którzy pobiegną w co najmniej czterech biegach) oraz nagrody dla najszybszych biegaczy odbędzie się 19 marca w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego. Początek o godz. 18:00 (część poświęcona biegom dzieci i młodzieży), część dotycząca zawodów dla dorosłych – od godz. 19:00. Poznań jest największą z lokalizacji CITY TRAIL – najliczniejszy bieg sezonu, który odbył się w październiku 2018 roku przyciągnął 902 dorosłych i 315 uczestników cyklu CITY TRAIL Junior.

Niespodziewane rozstrzygnięcie w Bydgoszczy

Szósty z biegów CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w Bydgoszczy w edycji 2018/2019 okazał się być bardzo szczęśliwym dla zwycięzcy – Krystiana Szymańskiego. Dziewiętnastolatek ze Złotowa nie tylko wygrał niedzielny bieg, ale także zwyciężył w klasyfikacji generalnej. Wśród kobiet najszybszą była – zaledwie siedemnastoletnia – Julia Koralewska.

Krystian Szymański ma na koncie dwa wygrane biegi, dwa drugie miejsca oraz jedną piątą lokatę, która jednak nie jest brana przy klasyfikacji generalnej, gdzie liczą się cztery najlepsze starty. Przed niedzielnym biegiem olbrzymie szanse na wygraną w cyklu (po raz szósty z rzędu) miał Bartosz Kotłowski, który jednak nie wystartował (jest w trakcie leczenia kontuzji).

– Bartek to bardzo dobry zawodnik. Miałem świadomość, że wygrana z nim jest możliwa tylko w przypadku nieukończenia przez niego cyklu. Tak też się stało – niefortunnie dla niego, ale szczęśliwie dla mnie – mówił tuż po przekroczeniu mety Krystian Szymański. – Ze względu na to, że wczoraj biegałem w Mistrzostwach Krajowego Zrzeszenia LZS w Biegach Przełajowych, a już w lutym byłem pewien, że będę sklasyfikowany w CITY TRAIL i dodatkowo, że pierwsze miejsce może odebrać mi tylko Bartek, dzisiaj miałem nie startować. Ostatecznie stwierdziłem, że mimo wszystko dziś pobiegnę i trochę poeksperymentuję – pierwszy kilometr przebiegłem w czasie 2:50, czyli bardzo szybko, jak na moje możliwości. Chciałem sprawdzić, jak taka strategia się sprawdzi. Jak widać była skuteczna, bo wygrałem. Przed rokiem byłem w CITY TRAIL czwarty, więc w tym sezonie postawiłem sobie za cel podium, a skończyło się na wygranej. Bardzo się cieszę – dodał.

CITY TRAIL

Niedzielny wynik Krystiana Szymańskiego na 5-kilometrowej trasie poprowadzonej ścieżkami Myślęcinka i Nadleśnictwa Żołędowo to 15:51. Drugie miejsce zajął Piotr Frydrychowski (15:57), a trzeci był Jan Poczewski (czas 16:02).

Wśród kobiet najlepszą okazała się srebrna medalistka niedawno rozegranych Halowych Mistrzostw Polski do lat 18 – Julia Koralewska. Dystans 5 km pokonała w czasie 17:44. Drugie miejsce wywalczyła Daria Maik (17:47), a trzecia była Julia Afelt (18:22). W klasyfikacji generalnej zwyciężyła biegnąca tym razem towarzysko Marta Szenk, która już w lutym zapewniła sobie triumf w generalce.

W biegu głównym uczestniczyło 532 zawodników. W zawodach dziecięco-młodzieżowych wystartowało blisko 280 młodych sportowców. Najliczniejszy bieg sezonu 2018/2019 w Bydgoszczy odbył się w październiku i przyciągnął 604 dorosłych i 399 uczestników cyklu CITY TRAIL Junior.

Pełne wyniki CITY TRAIL w Bydgoszczy

Gala podsumowująca sezon w Bydgoszczy odbędzie się 20 marca w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Początek o godz. 18:00 (część poświęcona biegom dzieci i młodzieży), część dotycząca zawodów dla dorosłych – od godz. 19:00.

Poza Poznaniem i Bydgoszczą w cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden uczestniczą: Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. Kolejne biegi są zaplanowane na 9 marca w Olsztynie oraz 10 marca w Trójmieście i Łodzi. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.

mat.pras

Fot. Poznań – Piotr Oleszak / Bydgoszcz – Filip Kowalkowski