Złoty Lewandowski i sztafeta 4×400 m, Ennaoui ze srebrem. W Glasgow wygrywamy klasyfikację medalową!

Trzy medale zdobyli polscy lekkoatleci podczas ostatniego dnia Halowych Mistrzostw Europy w Glasgow. Marcin Lewandowski został mistrzem Europy w biegu na 1500 m, na tym samym dystansie srebrny medal zdobyła Sofia Ennaoui. W ostatniej konkurencji mistrzostw, sztafecie 4×400 m pań bezkonkurencyjne były „Aniołki Matusińskiego”, które zdobywając złoty medal obroniły tytuł wywalczony przed dwoma laty w Belgradzie. Męska sztafeta trapiona kontuzjami pobiegła w mocno eksperymentalnym składzie, zajmując ostatecznie czwarte miejsce. Polska reprezentacja z dorobkiem pięciu złotych i dwóch srebrnych medali triumfowała w klasyfikacji medalowej mistrzostw.

Profesor Lewandowski

Jako pierwszy bój o medale dla Polski rozpoczął Marcin Lewandowski, który stanął na starcie biegu na 1500 metrów. Polak bronił wywalczonego na ostatnich mistrzostwach w Belgradzie tytułu mistrzowskiego. Zawodnik z Bydgoszczy o zwycięstwo w Glasgow miał walczyć z młodziutkim Norwegiem, Jacobem Ingebrigtsenem. Polak rozpoczął spokojnie, biegnąc na piątej pozycji kontrolował poczynania rywali. Na 600 metrów przed metą Lewandowski przesunął się na trzecie miejsce, by mocno zaatakować na początku ostatniego okrążenia. Ingebrigtsen nie był w stanie odpowiedzieć i Polak zdobył złoty medal uzyskując czas 3:42.85. Norweg finiszował na drugim miejscu z wynikiem 3:43.23, a trzecią pozycję zajął Hiszpan Jesus Gomez z czasem 3:44.39.

– Pobiegłem tak jak sobie założyłem i udało się wygrać. Wszyscy stawiali na Norwega, ale ja mówiłem, że to jest jego problem a nie mój. Cieszę, że utarłem mu nosa, chociaż trzeba oddać, że to świetny młody sportowiec. Ja jednak jestem starym listem na bieżni i niesamowicie się cieszę, że złoty numer zostanie w Polsce. Za dwa lata będę bronił tego tytułu na mistrzostwach w Toruniu. – mówił po biegu Lewandowski.

Waleczna Ennaoui

Jeszcze nie opadły emocje po złotym medalu Marcina Lewandowskiego, a już na starcie ustawiały się zawodniczki biegnące w finale 1500 metrów. Sofia Ennaoui stanęła w nim przed ciężkim zadaniem, bowiem jedną z rywalek była niesamowita Laura Muir. 25-letnia Szkotka broniła tytułu mistrzowskiego zdobytego w Belgradzie, dodatkowo mistrzostwa odbywają się na jej macierzystym obiekcie. Muir na swoim koncie miała już jeden złoty medal wywalczony w Glasgow, w biegu na 3000 metrów.

Zgodnie z przewidywaniami finał biegu na 1500 m toczył się pod dyktando Brytyjki, która od początku objęła prowadzenie i dyktowała mocne tempo. Sofia Ennaoui biegła spokojnie na drugim miejscu, starając się utrzymać tuż za plecami Muir. Na niewiele to się jednak zdało, gdy Szkotka przyspieszyła na dwa okrążenia przed metą. Bez wielkiego wysiłku wypracowała sobie bezpieczną przewagę, a Polka skupiła się na obronie drugiej pozycji, bo mocno naciskać zaczęła ją Irlandka Ciara Mageean. Ennaoui na ostatnim wirażu dała się nawet zepchnąć na trzecie miejsce, jednak na ostatniej prostej wyprzedziła zawodniczkę z Irlandii i odzyskała drugie miejsce. Laura Muir zdobyła więc swój drugi złoty medal w Glasgow z czasem 4:05.92, srebrny medal z wynikiem 4:09.30 zdobyła Sofia Ennaoui, a brązowy przypadł Irlandzce Maeegan (4:09.43).

– To był bardzo ciężki bieg, do którego długo się przygotowywałam. Bardzo chcę wejść do światowej czołówki, a ciągle w niej nie jestem. Laura pobiegła jak z nut. To był naprawdę przepiękny bieg, magiczne wydarzenie. Warto oglądać i podziwiać tą zawodniczkę – mówiła Ennaoui, która przed dwoma laty zdobyła brązowy medal HME a teraz srebrny.

Złote Aniołki

Kobieca sztafeta 4×400 metrów po raz kolejny stanęła na starcie w roli faworytek i jak na faworytki przystało zwyciężyła w wielkim stylu. Polki zaprezentowały się w składzie Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik oraz Justyna Święty-Ersetic. Biegnąca na pierwszej zmianie Anna Kiełbasińska po zbiegnięciu z 6 toru po pierwszym okrążeniu wyprowadziła polską sztafetę na prowadzenie, którego nasze zawodniczki nie oddały już do końca rywalizacji. Zwyciężyły pewnie, z dużą przewagą nad rywalkami, osiągając rezultat 3:28.77 i broniąc tytułu mistrzowskiego z Belgradu. Drugie miejsce zajęła sztafeta Wielkiej Brytanii (3:29.55), a trzecie sztafeta Włoch (3:31.90).

Panowie tuż za podium

Męska sztafeta 4×400 metrów z powodu plagi kontuzji, w Glasgow zmuszona była pobiec w mocno eksperymentalnym składzie. Jeszcze przed mistrzostwami w ostatniej chwili ze składu wypadł Jakub Krzewina, któremu start w sztafecie uniemożliwiła kontuzja, a już na miejscu w swoim biegu indywidualnym mocno ucierpiał Karol Zalewski. W tej sytuacji w składzie znalazł się Damian Czykier, specjalista od biegów przez płotki.

Mimo  dużego osłabienia Polacy do samego końca walczyli o medal. Na pierwszej zmianie w polskiej sztafecie pobiegł Dariusz Kowaluk, który po wyrównaniu na początku drugiego okrążenia zajmował czwartą pozycję. Rafał Omelko na drugiej zmianie utrzymał pozycję, a po świetnym przekazaniu pałeczki Tymoteusz Zimny wyszedł na trzecie miejsce. Na takiej pozycji po zmianie ruszył Damian Czykier, mocno naciskany przez Francuza bronił się dzielnie przez ponad 300 metrów. Niestety, na 50 metrów przed linią mety Polakowi zabrakło już sił i nasza sztafeta ukończyła bieg na czwartym miejscu. Halowymi mistrzami Europy zostali Belgowie, srebro dla Hiszpanów, a brązowy medal dla Francji.

Za dwa lata HME w Toruniu

Na zakończenie mistrzostw Europy w Glasgow flagę European Athletics otrzymał wiceprezydent Torunia – Zbigniew Fiderewicz. To znak, że za dwa lata gospodarzem kolejnych Halowych Mistrzostw Europy będzie właśnie Toruń. Zawody odbędą się w dniach 5-7 marca 2021 roku.

Polska reprezentacja zdobyła w Glasgow 7 medali, w tym 5 złotych, wygrywając tym samym klasyfikację medalową 35. Halowych Mistrzostw Europy. W Szkocji mistrzami Starego Kontynentu zostali: Ewa Swoboda w biegu na 60 m, Michał Haratyk w pchnięciu kulą, tyczkarz Paweł Wojciechowski, Marcin Lewandowski w biegu na 1500 m oraz sztafeta kobiet 4×400 m, w składzie: Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic. Srebrne medale dla Polski zdobyli: Sofia Ennaoui w biegu na 1500 m oraz Piotr Lisek w konkursie skoku o tyczce.