15. Półmaraton Warszawski odbędzie się w maju! Biegacze wystartują po zachodzie słońca

To nie Prima Aprilis, 15. jubileuszowy Półmaraton Warszawski odbędzie się w sobotę, 30 maja 2020 roku i będzie… nocnym biegiem. Organizatorzy postanowili jednorazowo zmienić termin wiosennego półmaratonu w związku z tym, że 29 marca 2020 roku, w tradycyjnym terminie warszawskiej imprezy w Gdyni przeprowadzone zostaną Mistrzostwa Świata w Półmaratonie. – W 2021 roku naszą połówkę zorganizujemy w ostatnią niedzielę marca podkreślają przedstawiciele Fundacji Maraton Warszawski. 

Kolizja terminów

Fundacja Maraton Warszawski w piątek poinformowała o uruchomieniu internetowej rejestracji do 15. Półmaratonu Warszawskiego. Bieg miał się w ostatnią niedzielę marca, tak jak poprzednie sześć jego edycji. Problem w tym, że w tym samym terminie, 29 marca 2020 roku odbędzie się również Gdynia Półmaraton, podczas którego rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata w Półmaratonie.

Organizatorzy biegu w Gdyni prawo do organizacji Mistrzostw Świata w Półmaratonie, otrzymali pod koniec listopada 2017 roku razem z „dobrodziejstwem inwentarza”, czyli datą narzuconą przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF). Mistrzostwa Świata w Półmaratonie to jedna z najważniejszych imprez w lekkoatletycznym kalendarzu, odbywająca się co dwa lata w stałym terminie.

Dodatkowo sprawę komplikował fakt, że obie imprezy zaliczane są do cyklu Korony Polskich Półmaratonów. Regulamin cyklu ustalony przez Polskie Stowarzyszenie Biegów Ulicznych mówi wyraźnie, że biegi wchodzące w skład KPP muszą się odbywać w terminach oddalonych od siebie o co najmniej sześć dni.

Po raz pierwszy po zachodzie słońca

Po świątecznej przerwie organizatorzy 15. Półmaratonu Warszawskiego postanowili jednak przenieść przyszłoroczną imprezę na 30 maja. Bieg po raz pierwszy odbędzie się w formule nocnej.

– Po otwarciu zapisów na jubileuszową edycję Półmaratonu Warszawskiego dostaliśmy od Was wiele próśb o zmianę terminu biegu. Na tradycyjną datę Półmaratonu Warszawskiego został bowiem wyznaczony termin Mistrzostw Świata, które w przyszłym roku odbędą się w Gdyni. Ponieważ wielu z Was chce wystartować także w tej imprezie, postanowiliśmy Wam to umożliwić – napisali dzisiaj w oświadczeniu.

W związku z tym informujemy, że 15. edycja Półmaratonu Warszawskiego odbędzie się 30 maja 2020. Po raz pierwszy (i zapewne jedyny) pobiegniemy po zachodzie słońca. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu uda nam się stworzyć niepowtarzalne wydarzenie godne jubileuszu największego biegu w Polsce. To będzie wyjątkowe i magiczne 15-lecie biegu, którego atmosferę tworzymy wspólnie od lat – zaznaczyli.

Zapisy na bieg w nowym terminie trwają już na tej stronie. Do 31 października pakiet kosztuje 80 złotych.

Półmaraton Warszawski to od lat największy w Polsce bieg na dystansie 21,097 km. Do mety tegorocznej edycji dotarło 12 761 uczestników. Bieg posiada odznakę IAAF Road Race Sliver Label.

Marcin Dulnik