Jeszcze mocniejsza obsada biegu OSHEE

W dzisiejszym oficjalnym komunikacie organizator ORLEN Warsaw Marathon nie uwzględnił dwóch biegaczek elity, które mogą odegrać znaczące role w towarzyszącym maratonowi biegu OSHEE 10km. Mowa o Renacie Pliś oraz Oldze Ochal, które również staną na starcie imprezy zaplanowanej na 14 kwietnia. 

Komunikat organizatorów zawierał nazwiska siedmiu zawodniczek elity. Zapowiedziany został start w biegu OSHEE 10km m.in trzech biegaczek zagranicznych – zwyciężczyni ubiegłorocznego biegu Brytyjki Louise Small, Włoszki Sary Galimberti oraz Ukrainki Oleny Serdiuk. Eitę  uzupełniały Polki – Karolina Nadolska, rekordzistka Polski w biegu na 10 km, Anna Gosk, Dominika Napieraj oraz Iwona Bernardelli. Okazuje się jednak, że oprócz nich w tej grupie powinny znaleźć się jeszcze dwie biegaczki – Renata Pliś i Olga Ochal. 

Pierwsza z zawodniczek to aktualna Mistrzyni Polski w biegu na 5 i 10 km. Wielokrotnie stawała na podium Mistrzostw Polski na stadionie na dystansach 800 m, 1500 m, 3000 m i 5000 m. Ma za sobą debiut w półmaratonie, w październiku 2018 wystartowała w Scotiabank Toronto Waterfront Half Marathon, w którym uzyskała wynik 1:14:01 i zajęła drugie miejsce wśród kobiet. Jej rekord życiowy na dystansie 10 km to 33:07. Taki wynik uzyskała w 2015 roku na biegu OSHEE.

Bieg OSHEE

– Już wcześniej zapowiadałam, że pobiegnę w Warszawie i nic w tym względzie się nie zmieniło – mówi Renata Pliś.Ostatnie 11 dni spędziłam w Zakopanem, gdzie przygotowywałam się do kolejnych startów. Co prawda początek sezonu nie był pomyślny, z powodu choroby zeszłam z trasy półmaratonu w Lizbonie, ale ja mam waleczną duszę. Słabe występy mnie nie zniechęcają. W czerwcu będę biegała na bieżni, ale ulicy nie zamierzam porzucać, lubię te wszystkie biegi. A na jesieni znów zmierzę się z półmaratonem – dodała.

Jeszcze przed występem w Warszawie Renata Pliś wystartuje w mocno obsadzonym Biegu Europejskim w Gnieźnie na dystansie 10 km.

Olga Ochal z kolei to biegaczka, która w listopadzie ubiegłego roku w Bejrucie zdobyła tytuł Wojskowej Mistrzyni Świata w maratonie, w 2013 roku była Mistrzynią Polski w półmaratonie. W ubiegłym roku na Mistrzostwach Polski na dystansie 10 000 m była trzecia z wynikiem 34:14. Jej rekord życiowy na dystansie 10 km wynosi 32:44.

– Na biegu OSHEE powalczę o jak najlepszy rezultat. Jestem w przygotowaniach do maratonu, który odbędzie się 5 maja. Ostatnio dużo się dzieje w moim życiu. Mam nadzieję, że sprawy rodzinne nie wpłyną na moje wyniki – powiedziała Olga Ochal. – Treningi wskazują, że forma jest całkiem dobra, brakuje jednak spokoju psychicznego, co u biegacza i nie tylko jest bardzo ważne w przygotowaniach – podkreśliła. 

 

red.