Medale Warszawskiej Triady Biegowej ułożą kształt granic Polski i Warszawy

Jak informuje Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa pierwszy raz w historii uczestnicy wszystkich biegów Warszawskiej Triady Biegowej będą mogli połączyć zdobyte medale w kształt granic Polski i Warszawy. 

– W tym sezonie biegowym przygotowaliśmy dla wszystkich uczestników Biegu Konstytucji 3 Maja dodatkową, ale nie jedyną motywację, aby zaliczyć całą Warszawską Triadę Biegową. Każdy biegacz, który ukończy w tym roku cały cykl biegowy otrzyma medal, który po ostatnim z  biegów – Biegu Niepodległości złożony w całość stworzy niepowtarzalny kształt – granicy Polski i Warszawy, jej biegowej stolicy – mówi Maciej Mroczek p.o. Dyrektora Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa.

Wciąż można się zapisywać

Stołeczny 29. Bieg Konstytucji 3 Maja będzie jednym z punktów obchodów 228 rocznicy uchwalenia ustawy zasadniczej, przyjętej przez Sejm na Zamku Królewskim w Warszawie 3 maja 1791 roku. Konstytucja 3 maja była pierwszą taką ustawą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku.

Zapisy do tegorocznego Biegu Konstytucji 3 Maja prowadzone są na tej stronie. Wysokość opłaty startowej wynosi aktualnie 60 złotych. Zakupiony pakiet startowy może dostarczyć nam kurier, pod warunkiem wybrania takiej opcji w momencie zapisywania się na bieg. Później nie będzie to już możliwe. Koszt takiej usługi to dodatkowe 15 złotych.

Bieg Konstytucji 3 Maja

Organizatorzy w tym roku zwiększyli limit startujących i przygotowali 7 tysięcy pakietów startowych, w tym 1 000 miejsc dla dzieci, które wezmą udział w 8. Biegu z Maskotką. Bieg główny tradycyjnie odbędzie się na dystansie 5 km, a zawodnicy wystartują o godz. 11:00 przy Al. Hopfera (Park Agrykola). Trasa nie uległa zmianom względem lat ubiegłych i została wytyczona ulicami: Łazienkowską, Czerniakowską, Szwoleżerów, Agrykola, Al. Ujazdowskimi, Górnośląską, Hoene-Wrońskiego, aż do mety na ulicy Rozbrat.

Na biegaczy czekać więc będzie wymagający podbieg pod Agrykolę, potem jednak będzie już z górki. I to dosłownie, bo ul. Górnośląska dość mocno prowadzi w dół. Trasa biegu, posiadająca atest PZLA, prowadzi w pobliżu miejsc, związanych z działalnością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, inspiratora prac nad Konstytucją.

Warszawska Triada Biegowa

29. Bieg Konstytucji 3 Maja jest pierwszą tegoroczną imprezą biegową, wchodzącą w skład Warszawskiej Triady Biegowej, cyklu biegów organizowanych pod hasłem “Zabiegaj o Pamięć”. Pozostałe biegi triady to Bieg Powstania Warszawskiego oraz Bieg Niepodległości.

Dwa lata temu po raz pierwszy wprowadzono klasyfikację generalną dla uczestników wszystkich trzech biegów. Zawodników klasyfikowano w zależności od pokonanych dystansów: 5-5-10 lub 5-10-10 km. Klasyfikacja generalna Warszawskiej Triady Biegowej prowadzona będzie także w tym roku.

Bieg Niepodległości

Ubiegłoroczną edycję Biegu Konstytucji 3 Maja ukończyło 5 271 uczestników, co jest nowym rekordem frekwencji tej imprezy. Na mecie zameldowało się 3 208 mężczyzn oraz 2 063 kobiety. Wygrał Jakub Nowak osiągając czas 15:28, a wśród pań najszybszą zawodniczką okazała się Paulina Lipska-Mazurek, meldując się na mecie z wynikiem 18:38.

Pobiegną dla Adama

Podczas 29. Biegu Konstytucji 3 Maja PKO Bank Polski zorganizuje akcję charytatywną „biegną dla…”. W tym roku zawodnicy mogą pobiec dla 8-letniego Adama, który ma hemimelię strzałkową lewej nogi i stopę o dwóch promieniach. Aby jego stopa mogła normalnie rosnąć, niezbędne jest przeprowadzenie operacji wydłużenia nogi. Chłopiec jest podopiecznym Fundacji Lepszy Los.

– Jeżeli co najmniej 200 zawodników przyłączy się do akcji i dobiegnie do mety z przypiętą na plecach kartką „biegnę dla…”, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na operację Adama – czytamy w komunikacie prasowym, który dotarł do naszej redakcji.

Kartki „biegnę dla Adama” do odbioru w dniu biegu w namiocie PKO Banku Polskiego zlokalizowanym w okolicy startu (w godz. 9-11) oraz w biurze zawodów w dniach od 26 kwietnia do 2 maja.

Z pomocą WAT

Aktywna Warszawa kontynuuję tradycję współpracy z Wojskową Akademią Techniczną, której ponad 100 słuchaczy na zasadach wolontariatu będzie pracowało w najbardziej newralgicznych punktach imprezy.

red na podstawie mat. pras.