Nike prezentuje ZoomX Vaporfly NEXT%. W niedzielę pobiegnie w nich Kipchoge i Farah?

Nike Zoom Vaporfly 4% to do tej pory najszybszy model startowy Nike. Amerykański producent jednak całkowicie go przeprojektował bazując na wskazówkach od najlepszych biegaczy świata, takich jak Mo Farah czy Shalane Flanagan. Efektem ich pracy jest model ZoomX Vaporfly NEXT%. Jak czytamy w komunikacie prasowym można spodziewać się, że w tym modelu wystartują czołowi zawodnicy Nike już w niedzielę na maratonie w Londynie. 

Nowa wersja posiada ulepszoną cholewkę, którą zawdzięcza sugestiom sportowców. Biegaczka Shalane Flanagan zwróciła uwagę, że w Bostonie w 2018 roku jej buty zbytnio ją obciążyły nasiąkając wodą.

Dodatkowo, przerobiono podeszwę środkową uwzględniając opinie wielu najlepszych biegaczy Nike, a także na prośbę Eliuda Kipchoge po starcie w Berlinie na mokrej nawierzchni wprowadzono nowy wzór bieżnika.

− Ten but to wspólne dzieło naszych sportowców, naukowców, inżynierów i projektantów, którzy ściśle współpracowali podczas całego procesu projektowania, testowania i produkcji − mówi Brett Holts, Nike VP Running Footwear. − Wszyscy jesteśmy bardzo podekscytowani widząc, że NEXT% pozwala dalej przesuwać granice ludzkich możliwości na dystansie maratońskim – dodaje.

ZoomX Vaporfly NEXT%

Dlaczego NEXT%?

Kiedy Nike wprowadziło na rynek Nike Zoom Vaporfly 4%, buty zapewniły średnio 4-procentową poprawę ekonomii biegu w porównaniu do poprzedniego, najszybszego modelu startowego Nike, Nike Zoom Streak 6. Natomiast NEXT% za każdym razem pozwala próbować jeszcze szybciej przekroczyć linię mety.

Co nowego w NEXT%?

Jak informuje producent, cholewka z nowego materiału Nike Vaporweave jest mocniejsza, a jednocześnie lżejsza niż Nike Flyknit, bardziej przewiewna i – co kluczowe – absorbuje znacznie mniej wody np. potu czy deszczu, pozostaje więc przewiewna i sucha przez cały dystans maratonu.

Zmiany dotyczą również sznurówek, lekko przesunięte, aby zmniejszyć nacisk wzdłuż wrażliwej części stopy. W komunikacie prasowym czytamy, że dużym entuzjastą tego rozwiązania jest Mo Farah.

Model Nike ZoomX Vaporfly NEXT% wyposażony jest w piankową poduszeczkę na pięcie, która ma sprawiać, ż ścięgno Achillesa ma nie nadwyrężać się z kolejnymi kilometrami.

Więcej pianki, ta sama masa buta

W podeszwie środkowej znajduje się więcej pianki Nike ZoomX, która jak udowodniono w Nike Sport Research Lab, zapewnia jeszcze większy zwrot energii.

Pianka została na nowo rozmieszczona w bucie, zmniejszając offset z 11 mm do 8 mm, aby zapewnić poczucie większej stabilności oraz pomóc zmaksymalizować zwrot energii podczas odbicia z palców. Mimo zwiększenia ilości pianki o 15% masa buta pozostaje bez zmian.

ZoomX Vaporfly NEXT%

Poza tym projektanci połączyli personalizowane bieżniki butów Kiruiego, Kipchoge i Faraha, aby poprawić przyczepność przedniej części stopy. Wyprofilowany bieżnik z głębokimi rowkami na podeszwie ma pomóc zwinnie i efektywnie skręcać podczas biegu. Takie rozwiązanie ma sprawić, że obuwie lepiej będzie sprawować się w czasie deszczu.

Bez zmian pozostaje charakterystyczna dla modeli startowych Nike osadzona na całej długości podeszwy, zakrzywiona płytka z włókna węglowego, która zwiększa sztywność, dając jednocześnie uczucie większej dynamiki podczas biegu.

Elita biegaczy związanych z Nike ma wystartować w ZoomX Vaporfly Next% w Virgin Money London Marathon, który odbędzie się 28 kwietnia.

Buty będą dostępne od dzisiaj w stolicy Wielkiej Brytanii a 28 kwietnia w aplikacji NRC dla użytkowników NikePlus w USA. Amerykańskie serwisy biegowe podają, że nowy model Nike kosztować będzie 275 dolarów, czyli około 1 100 złotych.

Źródło: Nike