ORLEN Warsaw Marathon wygrywają Bejiga i Jerotich. Marcin Chabowski mistrzem Polski!

W VII edycji ORLEN Warsaw Marathon triumfował Etiopczyk Mindaye Regasa Bejiga (2:09:42), a najszybszą zawodniczką okazała się Kenijka Sheila Jerotich (2:26:06). W rozegranych 89. PZLA Mistrzostwach Polski w Maratonie Mężczyzn na najwyższym stopniu podium z wynikiem 2:13:10 stanął Marcin Chabowski. Srebrny medal zdobył Mariusz Giżyński (2:13:25), a brązowy Adam Nowicki (2:13:28). Pierwszą Polką na mecie maratonu była Aleksandra Lisowska (2:35:55). Bieg OSHEE 10 km z wynikiem 29:30 wygrał Tomasz Grycko, a wśród kobiet z czasem 32:32 triumfowała Karolina Nadolska.

Jak co roku, wszystko rozpoczęło się i skończyło w okolicach PGE Stadionu Narodowego. Biegacze wystartowali na Wybrzeżu Szczecińskim, a swoje zmagania zakończyli na błoniach stadionu. Po drodze musieli zmagać się z wymagającą trasą oraz mocno wiejącym i utrudniającym bieg wiatrem.

Od startu szybkie tempo podyktowała czwórka zawodników, ubiegłoroczny zwycięzca Kenijczyk Ezekiel Omullo i jego rodak Johnathan Cheruiyot oraz Etiopczycy Regasa Bejiga i Werkuneh Aboye. Na piątym kilometrze pierwsi Polacy w stawce, Marcin Chabowski i Arkadiusz Gardzielewski, odnotowali już ponad 20 sekund straty do liderów. Szybko stało się więc jasne, że zwycięstwo pomiędzy sobą rozstrzygną zawodnicy z Afryki, a nasi zawodnicy skupili się na walce o medale MP oraz uzyskaniu na mecie wyniku lepszego niż 2:11:30, dającego przepustkę na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Tokio.

Po 35 kilometrze mocniejsze tempo podyktowała dwójka zawodników Ezekiel Omullo i Regasa Bejiga, urywając się swoim rywalom. Walka o zwycięstwo rozegrała się na ostatniej prostej gdzie sprinterskim finiszem popisał się Bejiga, a Omullo widząc że rywal w końcówce zachował więcej sił nie podjął już wyzwania. Etiopczyk na mecie zameldował się z wynikiem 2:09:42 ustanawiając swój własny rekord życiowy.

Ezekiel Omullo choć przed biegiem zapowiadał na mecie złamanie wyniku 2:07, zajął drugie miejsce z czasem 2:09:49. Na trzecim miejscu ze stratą jednej minuty do zwycięzcy finiszował Werkuneh Aboye (2:10:42).

Orlen Warsaw Marathon

Pierwszym polskim zawodnikiem na mecie został Marcin Chabowski, zdobywając złoty medal mistrzostw Polski z wynikiem 2:13:10.

Zaczęliśmy bardzo ambitnie, ale po 25 kilometrze zostałem sam i niestety wiejący na trasie wiatr mnie zniszczył. Bardzo ciężko się biegnie samemu pod wiatr, a inaczej w grupie. Dodatkowo bardzo trudny był podbieg na ulicy Tamka, gdzie jak myślę straciłem ponad 20 sekund. Cieszę się z tytułu  a wynik przyjmuję z pokorą. Nie jest to zły czas, ale nie jest też rewelacyjny. Dałem z siebie wszystko, jeszcze z 200 metrów do mety i chyba bym już nie ukończył tego biegu. Siły rozłożyłem idealnie, bo zaraz za metą padłem trupem – na gorąco dzielił się swoimi wrażeniami Marcin Chabowski.

Srebrnym medalistą, podobnie jak przed rokiem został Mariusz Giżyński (2:13:25), a brązowy medal zdobył Adam Nowicki, w swoim drugim maratońskim starcie ustanawiając nowy rekord życiowy 2:13:28.

Jestem bardzo szczęśliwy. To jest mój drugi maraton i poprawiłem rekord życiowy o cztery minuty. Bardzo dobrze mi się biegło, na trasie była dobra współpraca z kolegami, Mariuszem Giżyńskim i Jakubem Nowakiem. Po tym starcie wiem, że jestem w stanie pobiec minimum na igrzyska i będę robił wszystko żeby je uzyskać. Mam tylko nadzieję, że zdrowie mi na to pozwoli – mówił na mecie Adam Nowicki.

W biegu kobiet podobnie jak u panów, ton rywalizacji nadawały zawodniczki z Afryki. Do 35 kilometra na prowadzeniu znajdowała się trójka zawodniczek Shelia Jerotich i Antonina Kwambai z Kenii oraz Etiopka Jemelia Wortesa. W tym momencie tempo podkręciła Jerotich i zostawiając swoje rywalki z tyłu, samotnie pobiegła do mety. Wygrała pewnie, z wynikiem 2:26:06 poprawiając dotychczasowy kobiecy rekord trasy, uzyskany w 2015 roku przez Etiopkę Fatumę Sado (2:26:25).

Na drugim miejscu rywalizację ukończyła Antonina Kwambai, która w swoim maratońskim debiucie osiągnęła rezultat 2:27:42. Na najniższym stopniu podium stanęła Białorusinka Nina Sawina (2:29:04). Pierwszą Polką na mecie została Aleksandra Lisowska, która na mecie uzyskała czas 2:35:55. Biegu nie ukończyła z kolei Izabela Trzaskalska, schodząc z trasy po przebiegnięciu połowy dystansu.

W Biegu OSHEE 10 km emocje rozpoczęły się w połowie dystansu, gdy od czołowej grupy oderwał się aktualny mistrz Polski na 10 km – Tomasz Grycko. Zawodnik z Władysławowa szybko uzyskał sporą przewagę i wydawało się pewnie zwycięży. Polakowi mocno jednak dał się we znaki wiatr i w końcówce musiał bronić wypracowanej przewagi przed rywalami, którzy mocno go gonili. Tomasz Grycko ostatecznie na mecie zameldował się jako pierwszy z wynikiem 29:30, zaledwie o trzy sekundy wyprzedzając drugiego Kamila Karbowiaka (29:33) oraz o siedem sekund trzeciego Ukraińca Romana Romanienkę (29:37).

Wśród kobiet najszybszą okazała się Karolina Nadolska, która przed tygodniem zajęła trzecie miejsce w maratonie w Hanowerze i uzyskując czas 2:27.43 wypełniła już olimpijskie minimum. Teraz cieszyła się z rezultatu na 10 km – 32:32.

Wynik poniżej 33 minut po trudnym maratonie tydzień temu to super wynik. Dzisiaj jeszcze odczuwałam w nogach trudy tego biegu. Teraz jadę na siedem tygodni do Kolorado, gdzie będę się przygotowywać do kolejnych startów – mówiła Karolina Nadolska.

O kolejnych miejscach na podium decydował sprinterski finisz pomiędzy Anną Gosk i Renatą Pliś. Ostatecznie na ostatnich metrach szybsza okazała się ta ostatnia, meldując się na mecie z czasem 33:01. Gosk zajęła trzecie miejsce z wynikiem 33:02.

Siódmą edycję ORLEN Warsaw Marathon ukończyło 4696 biegaczy, czyli o 251 więcej niż rok temu. Z kolei duży spadek frekwencji zaliczył bieg OSHEE, do mety którego dotarło 7219 osób. W ubiegłym roku finiszerów było 8461, zatem aż o 1242 więcej niż w dzisiejszym biegu.