Bez dopingu w polskiej lekkiej atletyce w 2023 roku

W 2023 roku kontrolerzy Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA) pobrali ponad 4 tysiące próbek, z czego aż 1,2 tysiąca podczas Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska. Przypadki podejrzenia naruszenia przepisów antydopingowych dotyczyły 13 dyscyplin sportowych. W tym gronie na szczęście nie znalazła się lekkoatletyka.

W 2023 roku pobrano 2403 próbki moczu i krwi (1199 podczas zawodów oraz 1204 w okresie poza oficjalnymi startami zawodników) w ramach narodowego programu badań. Przeprowadzono 634 akcje kontrolne. Badania zostały przeprowadzone wśród zawodników reprezentujących 41 związków sportowych. Stwierdzono 22 przypadki podejrzenia naruszenia przepisów antydopingowych.

– Przedstawione statystyki dotyczą badań antydopingowych wykonanych do końca grudnia 2023 roku zrealizowanych w ramach narodowego programu badań. Ich planowanie i realizacja oparte były na założeniach całorocznego programu badań antydopingowych. Najczęściej pozytywny wynik laboratoryjny na obecność substancji zabronionych pojawił się wśród zawodników trójboju siłowego i zapasów – po trzy przypadki – mówi Piotr Wójcik, kierownik Departamentu Kontroli Antydopingowej i Zarządzania Wynikami POLADA.

Przypadki podejrzenia naruszenia przepisów antydopingowych dotyczyły 13 dyscyplin sportowych. Oprócz wymienionych, trójboju siłowego i zapasów, były to także, po dwa przypadki: muaythai, piłka nożna, rugby; po jednym przypadku: piłka ręczna, koszykówka, pływanie, strzelectwo, boks, futbol amerykański oraz jeden przypadek w parakajakarstwie i dwa przypadki w podnoszeniu ciężarów osób z niepełnosprawnościami.

Z danych udostępnionych przez POLADA wynika, że w ramach narodowego programu badań lekkoatleci poddani byli ponad 71 kontrolom. Pobrano od nich łącznie prawie 400 różnych próbek m.in. krwi, moczu, EPO i GHRF.

Kontrole poza narodowym programem badań

Poza programem narodowym, Polska Agencja Antydopingowa realizuje także zadania zlecone przez inne organizacje. Łącznie pobrano 1592 próbki. Kontrolerzy realizowali zadania poza zawodami, ale byli także obecni na takich wydarzeniach, jak np. Igrzyska Europejskie, ale również Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej mężczyzn, Pucharze Świata w łyżwiarstwie szybkim, Pucharze Świata w szermierce, ale także na imprezach z pogranicza świata zawodowego i amatorskiego, czyli sportowych imprezach masowych, tj.: maratony czy półmaratony biegowe.

– Należy także dodać, że kontrolerzy na co dzień współpracujący z POLADA, w czerwcu 2023 roku wykonywali swoje zadania, wspólnie z kilkudziesięcioma kontrolerami z całego świata, podczas Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023. W tym czasie pobrano 1200 próbek moczu, krwi lub suchej kropli krwi. To była praca w zawrotnym tempie – informuje Michał Rynkowski, dyrektor POLADA.

Zespół, którym kierowała POLADA składał się z 60 kontrolerów antydopingowych pochodzących z 20 krajów. Dodatkowo zespół wspierany był przez ponad 30 doświadczonych polskich pracowników medycznych Grupy LUX MED odpowiedzialnych za pobieranie krwi. Łącznie, z grupą około 120 wolontariuszy, zespołem ITA obecnym w Krakowie, na rzecz czystego sportu pracowało ponad 260 osób.

Źródło: POLADA

fot. w nagłówku Depositphotos.com