Trwają zapisy na sztafetę maratońską Electrum Ekiden w Białymstoku. Na liście startowej już 80 ekip

Dopiero co ruszyły zapisy na piątą edycję charytatywnej sztafety maratońskiej „Electrum Ekiden – Pomóżmy Razem” w Białymstoku, a na liście startowej jest już 80 ekip. Impreza odbędzie się w stolicy Podlasia w dniach 1-2 czerwca.  Pierwszy dzień imprezy zarezerwowany jest na biegi dziecięce, a w drugim dniu odbędzie się bieg główny. W ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział 225 sztafet, a organizatorzy spodziewają się, że tegoroczna edycja imprezy będzie cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem biegaczy. Wszystkim uczestnikom charytatywnej sztafety przyświeca jeden cel – pomoc podopiecznym Fundacji „Pomóż im”.

W pierwszej edycji białostockich biegów sztafetowych wystartowało 139 drużyn. Rok później było ich już 181, a w 2017 roku w biegu udział wzięły 202 ekipy. W tym roku organizatorzy spodziewają się, że w zmaganiach uczestniczyć będzie 250 sześcioosobowych zespołów.

Patrząc na rosnące z roku na rok zainteresowanie sztafetą Electrum Ekiden, mamy nadzieję, że tak jak w ubiegłych latach uda nam się ten nowy limit wypełnić do ostatniego miejsca. W końcu, im więcej biegaczy, tym większe wsparcie dla Hospicjum – mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega. – Jedną trzecią opłaty startowej przeznaczamy na rzecz chorych dzieci. Dlatego gorąco i z całego serca zachęcam do startu w sztafecie – podkreśla.

Każdy może pomóc

Do udziału w zawodach można zapisać się przy pomocy oficjalnej strony biegu Electrum Ekiden. W poprzednich edycjach swoje ekipy wystawili m.in.: Fundacja „Pomóż Im”, Urząd Miejski w Białymstoku, lekarze z Kliniki Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, wolontariusze Fundacji prowadzącej Białostockie Hospicjum dla Dzieci, Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji, liczne firmy i instytucje oraz cała rzesza amatorów biegania, którzy połączyli swoje siły, aby razem pomóc chorym dzieciom.

Electrum Ekiden

Organizatorzy przypominają, że w biegu może wystartować każdy – niezależnie od formy czy poziomu wytrenowania. Drużyny rywalizujące w sztafecie Electrum Ekiden wspólnie pokonają maratoński dystans, czyli 42,195 km. Trasa została podzielona na 6 sztafetowych odcinków a członkowie drużyn przebiegną w poszczególnych zmianach odpowiednio: 7,195 km, 10 km, 10 km, 5 km, 5 km i 5 km.

Electrum Ekiden to doskonała okazja do integracji, wzmocnienia bądź budowy ducha zespołu. Świadomość, że pracuje się na całą grupę pozwala wyzwolić dodatkowe siły i energię, które później owocują w codziennym życiu osobistym i zawodowym uczestników.

Sportowa rywalizacja w wielu klasyfikacjach 

Electrum Ekiden oprócz swojego charytatywnego przesłania umożliwia także sportową rywalizację na wielu płaszczyznach. Widząc rosnące zainteresowanie biegiem wśród przedsiębiorców, kobiet i społeczności akademickiej organizatorzy przygotowali dodatkowe, specjalne klasyfikacje, a co za tym idzie m.in Akademickie Mistrzostwa Sztafet w ramach Electrum Ekiden.

Wystarczy, że podczas rejestracji udziału w biegu, przy nazwie drużyny biegacze określą jaką uczelnię, wydział czy instytut będą reprezentować, a następnie wystartują w sztafecie.

Electrum Ekiden

A na mecie…dwa medale!

Jest bardzo niewiele biegów w Polsce, na mecie których na uczestników czekają dwa medale. Jednak 2 czerwca w Białymstoku na mecie obok regularnego krążka za ukończenie biegu wręczany będzie również pamiątkowy medal przygotowany przez 8. Białostocki Pułk Rozpoznawczy, który obchodzi swoje 10-lecie.

– Z tej okazji utworzyliśmy dodatkową klasyfikację Służb Mundurowych, a dodatowy krążek otrzyma każdy z uczestników. Nie ma znaczenia czy reprezentuje służby mundurowe, czy jest cywilem – podkreśla Grzegorz Kuczyński.

Najmłodsi na start!

Dzień przed biegiem dorosłych, czyli 1 czerwca w mini sztafetach wystartują najmłodsi adepci biegania. Dziecięcy Ekiden odbywa się od 2017 roku, Fundacja Białystok Biega zorganizowała taką imprezę jako pierwsza w Polsce.

Drużyny składać się będą z 4 dzieci w wieku od 4 do 15 lat. Poszczególni zawodnicy sztafety będą mieli do pokonania dystans 400 metrów (jedno stadionowe okrążenie). Oprócz biegania, na płycie stadionu z okazji Dnia Dziecka na milusińskich i ich rodziny będą czekały dodatkowe atrakcje.

Electrum Ekiden

W pierwszej edycji imprezy wystartował komplet 100 dziecięcych drużyn złożonych z 4 zawodników. Oznacza to, że na imprezie bawiło się 400 dzieciaków. W ubiegłym roku organizator zwiększył limit drużyn do 150, w tym roku organizator przygotuje taką samą liczbę pakietów startowych.

– To będzie wspaniały Dzień Dziecka! Jak co roku na twarzy maluchów zagoszczą uśmiechy, a to dla nas wielka satysfakcja i nagroda za trud, jaki wkładamy w organizację tej imprezy – mówi Grzegorz Kuczyński. – Uwielbiamy obserwować dzieci jak dzielnie biegają, jak mocno są skoncentrowani na swoim starcie. Może dorosłym trudno w to uwierzyć, ale nasze ekidenowe ekipy ze sobą nie rywalizują. Każdy stara się pobiec jak najlepiej, jest przy tym masa radości, a przecież w dziecięcym bieganiu właśnie o to chodzi – podkreśla prezes Fundacji Białystok Biega.

5. Electrum Ekiden odbędzie się w dniach 1 – 2 czerwca (1.06 – biegi dziecięce, 2.06 – bieg główny), a miasteczko zawodów zlokalizowane będzie na stadionie lekkoatletycznym BOSiR przy ul. 11 listopada 28. Współorganizatorem imprezy jest Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Japońska tradycja

Nazwa ekiden pochodzi z języka japońskiego (ekiden-kyōsō) i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy. Biegi sztafetowe Ekiden są niezwykle popularne m.in. w: Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych, a od 2015 roku również w Białymstoku.

mat pras.

fot. Krzysztof Karpiński, Aleksandra Dudziak