10. Bieg Wegański: ostatnie dni zapisów

19 maja nad Wisłą w Warszawie odbędzie się 10. Bieg Wegański – Łatwiej niż myślisz. Na biegaczy czekają dystanse od 2,5 km do 21 km poprowadzone nadwiślańskimi ścieżkami. Wszyscy ciekawi tematyki eko&vege będą mieli okazję w piknikowym klimacie biegać, jeść oraz spotkać się ze znanymi postaciami ze świata sportu, kulinariów i ekologii. Internetowa rejestracja na tegoroczną, jubileuszową edycję potrwa do 10 maja. 

10. Bieg Wegański rozpocznie Tydzień Wege organizowany przez Fundację VIVA – największą i najstarszą imprezę promującą wegetarianizm i weganizm w Polsce. Tegoroczna edycja Tygodnia odbędzie się w dniach 19 – 26 maja i obejmie szereg wydarzeń promujących dietę roślinną i zdrowy styl życia.

Bieg Wegański jest skierowany do wszystkich zainteresowanych przygodą z bieganiem lub/ i zmianą nawyków żywieniowych – dla zwierząt, dla zdrowia, dla planety. Wydarzenie promuje pożądane postawy społeczne: empatię, szacunek do zwierząt, ekologię, profilaktykę chorób cywilizacyjnych i zdrowe nawyki żywieniowe.

Na sportowo

19 maja biegacze będą mieli do wyboru trzy dystanse: 5, 10 i 21 km, trasami poprowadzonymi leśnymi ścieżkami tuż nad Wisłą na Żoliborzu. W osiągnięciu mety każdego dystansu pomogą VEGE Zające, w rolę których wcielą się dziennikarze, Piotr Falkowski oraz Damian Bąbol. Ich zadaniem będzie wsparcie osób na końcu stawki. Na 10. Bieg Wegański warto przyjść z dziećmi, dla których również przygotowano sportową zabawę. Na najmłodszych czekać będą cztery różne dystanse, podzielone według wieku.

Bieg Wegański

Biegi na dystansach 5-10-21 km i Bieg Dzieci odbędą się z elektronicznym pomiarem czasu. Pamiątkowe statuetki przyznawane będą w kategorii OPEN oraz w kategoriach wiekowych. W biegu na 5 km przewidziana jest odrębna kategoria “bieg z psem”.

Po zakończeniu części sportowej, organizatorzy z Fundacji Run Vegan zapraszają wszystkich uczestników udziału w bezpłatnym Rodzinnym Biegu po Zdrowie na dystansie około 2,5 km.

Bieg Wegański

Edukacyjnie 

W trakcie wydarzenia odbędą się spotkania z ekspertami, dzięki którym można się będzie dowiedzieć więcej pod hasłem “Why Vegan?”. W programie rozmowa m.in. z Dobrosławą Gogłozą, założycielką Otwartych Klatek, dietetyczką Iwoną Kibil oraz autorami niedawno wydanych książek – Janem Kapelą i Dariuszem Gzyrą.

Ciekawie zapowiada się wykład redaktorki naczelnej magazynu Hipoalergiczni “Why the world will go vegan?”, pokazujący szeroką perspektywę i powiązania między wyborem tego, co na talerzu, a przyszłością naszej planety. Żaneta Geltz odpowie w ten sposób na pytanie, dlaczego (nie)jedzenie mięsa nie jest dziś prywatnym wyborem jednostki.

Na terenie Miasteczka będą również stoisko informacyjne Partnerów wydarzenia, Fundacji VIVA i Schroniska w Korabiewicach. Będzie można porozmawiać także z przedstawicielami Stowarzyszenia Otwarte Klatki i Empatia.

Na zakupy i dla głodnych

Zgodnie z ideą biegu, który ma przybliżać weganizm i dietę roślinną wszystkim biegaczom, na terenie Miasteczka będzie można znaleźć wystawców z bogatą ofertą kulinarną, do zjedzenia na miejscu lub zabrania do domu. Nie zabraknie też pysznych lodów i vege-słodkości.

W tym roku na targu szerzej reprezentowane będą również kosmetyki, środki czystości i odzież, wszystko pod hasłem ekologii każdego dnia. Z okazji 10 edycji w programie imprezy przewidziany jest również tort dla uczestników, 100% roślinny oczywiście, do krojenia którego zaproszeni zostaną wolontariusze Biegu.

Zmiany, zmiany…

Począwszy od 2019 roku Bieg Wegański będzie odbywał się raz w roku. Tegoroczna, majowa edycja będzie zatem jedyną okazją do wzięcia udziału w Biegu Wegańskim. Rejestracja internetowa na wydarzenie trwa na stronie www.biegweganski.pl i zakończy się 10 maja.

mat.pras

Fot. Piotr Dymus