Bieganie jako sposób na powrót do formy po zimie

Bieganie to świetny sposób na powrót do formy. Jeśli chcesz zacząć biegać i dowiedzieć się, które akcesoria mogą być przydatne, zapoznaj się z naszym artykułem. Podpowiadamy, jak sprawić, by aktywność miała pozytywny wpływ na Twoje zdrowie, a bieganie sprawiało przyjemność.

Powrót do formy: bieganie a zdrowie

Wraz z początkiem wiosny wiele osób decyduje się na regularne ćwiczenia, żeby nadrobić mniejszą aktywność podczas zimy. Jedną z najprostszych i najbardziej naturalnych form ruchu, która pozwoli Ci na szybki powrót do formy, jest bieganie. Dzięki bieganiu nie tylko poprawisz wydolność organizmu, schudniesz i wymodelujesz sylwetkę, lecz także zmniejszysz ryzyko chorób serca i układu krążenia. Co więcej, regularny jogging poprawia nastrój, a nawet wygląd skóry.

W kwestii bieganie a zdrowie narosło niestety wiele wątpliwości, podsycanych przez doniesienia o śmierci biegaczy w trakcie zawodów. Wyczynowe bieganie długodystansowe na granicy wytrzymałości organizmu, nastawione na poprawianie wyników za wszelką cenę, faktycznie może nieść ze sobą ryzyko zdrowotne. Jeśli jednak chcesz zacząć biegać i zrobisz to w odpowiedni sposób, nie masz się czego obawiać. Bieganie jest formą ruchu niemal dla każdego.

Mimo wszystko, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zdrowotnych, zanim zaczniesz biegać, powinnaś iść na badania lekarskie. Główne przeciwskazania zdrowotne to choroby, wady i zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, niewyrównana cukrzyca i znaczna otyłość (BMI powyżej 40).

Jak zacząć biegać? Krok po kroku!

Umiar i stopniowe zwiększanie intensywności treningu jest nie tylko dobre dla zdrowia i pomoże Ci uniknąć kontuzji, ale także zwiększa szansę, że nie rozczarujesz się bieganiem i nie zrezygnujesz z aktywności, zanim zacznie ona przynosić widoczne efekty. Kluczem do sukcesu jest niepoddawanie się i systematyczność, które łatwiej osiągnąć, jeśli zacznie się od łagodnego treningu. Częstym błędem początkujących biegaczy jest to, że biegają za szybko, zbyt często i zbyt długie dystanse.

Najlepszym sposobem na początek jest ustalenie sobie częstotliwości i długości treningu na poziomie 3 razy w tygodniu po pół godziny. Zacznij od energicznego marszu przez 5 minut i przejścia do łagodnego joggingu na 30-60 sekund, po czym wróć do marszu. Stopniowo zwiększaj częstotliwość joggingu, a gdy bieg będzie Ci już wypełniać większość treningu, możesz podnieść jego tempo.

Dopiero w znacznie dalszej perspektywie pomyśl o wydłużeniu czasu biegania, a następnie zwiększeniu częstotliwości. Ważne też, żeby wyrobić sobie nawyk rozciągania i krótkiej rozgrzewki przed bieganiem (trucht, a do tego różne rodzaje krążeń i skipów).

Kurtki do biegania, czyli jak zacząć biegać, gdy pogoda nie dopisuje

Największą wagę przy wyborze akcesoriów do biegania, skądinąd słusznie, przykłada się zazwyczaj do obuwia. Dobre buty to podstawa, ale żeby zacząć biegać potrzebna jest też odpowiednia odzież. Wiosną, jesienią, a szczególnie zimą, oprócz legginsów, spodni, t-shirtów, cienkich termicznych longsleevów czy sportowych staników, przydatna będzie także kurtka do biegania. Musi być lekka i dopasowana do ciała, żeby maksymalnie redukować opór powierza, a jednocześnie zapewniać dużą swobodę ruchów (np. dzięki rozciągliwym materiałom typu strecz).

Idealna kurta do biegania powinna zarówno chronić od deszczu i wiatru oraz zapewniać odpowiednią izolację termiczną, jak i być oddychająca oraz dobrze odprowadzająca pot (sprawdź na przykład: https://www.tchibo.pl/damska-odziez-sportowa-c400061265/kurtki-k263). Bardzo udanym kompromisem są w tym wypadku kurtki hybrydowe, takie jak poniższy model z kolekcji Tchibo:

W zimie warto z kolei postawić na kurtki do biegania z jeszcze lepszym ociepleniem (np. z podszewką z polaru). Na zmienną pogodą i w podróży praktycznym rozwiązaniem może być kurtka chowana. Model prezentowany poniżej, można złożyć do formatu praktycznej torby na pasek:

Artykuł sponsorowany