Blisko tysiąc zawodników na starcie inauguracji cyklu Garmin Iron Triathlon w Płocku

W minioną niedzielę, 26 maja, w samym sercu Mazowsza odbył się pierwszy etap najstarszego i największego cyku triathlonowego w kraju. Płock doskonale sprawdził się w roli miasta-gospodarza zawodów i gościł triathlonistów startujących w Garmin Iron Triathlon już po raz trzeci. Płockie zmagania przyciągnęły blisko tysiąc zawodników i zawodniczek z całej Polski oraz tłumy kibiców. 

Po raz kolejny zawodnicy mieli do wyboru rywalizację na trzech dystansach: 1/2 IM, 1/4 IM oraz 1/8 IM. Etap pływacki na każdym z dystansów odbywał się w formule rolling start, który w tym sezonie rozgrywany będzie we wszystkich lokalizacjach. Niedziela w Płocku rozpoczęła się od rywalizacji na najdłuższym dystansie – 1/2 IM. Pływanie odbyło się w przepięknie położonym Zalewie Sobótka. Następnie na triathlonistów czekał słynny już dobieg do strefy zmian zlokalizowanej na płockim Starym Rynku, gdzie do pokonania była około 50 metrowa skarpa.

Trasa kolarska przebiegała przez Maszewo i Brwilno w stronę miejscowości Biskupice. Najbardziej widowiskowy był z pewnością bieg, podczas którego zawodników można było obserwować w pobliżu Starego Rynku oraz Zamku Książąt Mazowieckich, na ulicach centrum i na promenadzie wzdłuż Wisły.

Iron Triathlon

Pierwszy na mecie dystansu 1/2 IM zameldował się: Mariusz Pirek, któremu pokonanie dystansu zajęło 04:20:37. Z blisko pięciominutową stratą na metę wbiegł drugi Andrii Kuziminskyi (04:25:26). Trzecie miejsce na podium zajął Adam Nizio (04:26:06).

Najszybszą kobietą na „połówce” była Sandra Firek (05:18:51). Drugie miejsce zajęła Alice Robinson (05:35:50), a trzecie Marta Ostaszewska (05:47:22).

Przed godziną 11 wystartowali zawodnicy na najkrótszym dystansie (1/8 IM), a punktualnie o 11 na trasę ruszyli triathloniści na najbardziej obleganym dystansie 1/4 IM. Na liście startowej popularnej „ćwiartki” znaleźli się między innymi: Tomasz Brembor, Łukasz Kalaszczyński, bracia Piotr i Marcin Ławiccy, Tomasz Szala, Krzysztof Augustyniak, Jacek Tyczyński czy Łukasz Lis.

Rywalizacja na tym dystansie od samego początku przebiegała pod dyktando Tomasz Brembora – ubiegłorocznego zwycięzcy klasyfikacji generalnej cyklu na tym samym dystansie. Brembor jako pierwszy wyszedł z wody i po blisko kilometrowym dobiegu do strefy zmian zyskał przewagę nad goniącą go grupą zawodników, w której znaleźli się: Tomasz Szala, bracia Ławiccy i Łukasz Kalaszczyński. Tomasz Brembor skutecznie uciekał i na etapie kolarskim jeszcze powiększył przewagę, którą kontrolował już na biegu.

Ostatecznie Brembor zwyciężył w Płocku, meldując się na mecie z czasem 01:57:36. Drugi był świetny na biegu młodszy z braci Ławickich – Piotr (01:59:08). Trzecie miejsce na podium, wywalczył rodowity płocczanin Łukasz Kalaszczyński (01:59:31).

Iron Triathlon

– To mój pierwszy start w Płocku, wyjątkowym elementem płockiej trasy jest bez wątpienia kilometrowy dobieg do strefy zmian, to też element taktyczny i trzeba tu mocno uważać. W tym wyścigu musiałem postawić wszystko na jedną kartę, bo wiedziałem, że na starcie zameldowała się bardzo mocna ekipa, dlatego nie mogłem niczego kalkulować, a po prostu robić swoje i to się właśnie udało. Cykl Garmin Iron Triathlon, podobnie jak cały sezon, dopiero się rozpoczął. Będę na bieżąco podejmował decyzję o starcie w kolejnych etapach – powiedział Tomasz Brembor, zwycięzca dystansu 1/4 IM w Płocku.

– Tutejsza trasa bardzo przypadła mi do gustu, ponieważ lubię rywalizować w miastach, gdzie więcej się dzieje. Podczas całego wyścigu towarzyszyło nam mnóstwo kibiców, przez to jest dużo ciekawiej, a atmosfera sprawia, że wyścig jest również bardziej interesujący. Mam już zaplanowane na ten sezon cztery wyścigi w ramach Garmin Iron Triathlon, po to by powalczyć w klasyfikacji generalnej cyklu na dystansie 1/4 IM – powiedział Piotr Ławicki, zdobywca drugiej miejsca w ramach płockiej imprezy.

Najlepszą kobietą na 1/4 IM była Joanna Pomorska (02:31:58). Drugą zawodniczką była Lucyna Śliż (02:32:06), a trzecią Agnieszka Fijołek-Warszewska (02:33:22).

Tryumfatorem dystansu 1/8 IM był Maksymilian Glapiński, któremu pokonanie trasy w Płocku zajęło 01:09:39. Drugie miejsce w tym wyścigu zajął Grzegorz Sebastianowicz (01:10:41), a trzecie Tomasz Słupik (01:10:55). Jako pierwsza kobieta, dystans 1/8 IM ukończyła Agnieszka Kropiewnicka (01:21:23). Drugie miejsce na podium przypadło Emilii Domańskiej (01:22:27). Jako trzecia linię mety przekroczyła Julia Kwiatkowska (01:23:21).

Na każdym z dystansów oprócz rywalizacji indywidualnej, odbywały się również zmagania sztafet, w których jedna osoba płynęła, druga jechała na rowerze, a trzecia biegła. Na dystansie 1/2 IM zwyciężyła sztafeta w składzie: Marchwicki Arkadiusz, Konowałów Julia i Bartoszewski Marcin, ich czas na mecie to: 04:30:59. Najszybsi na „ćwiartce” byli: Wyrwa Radosław, Kozłowski Jacek i Dymek Sebastian (02:20:44). Najkrótszy dystans należał do: Piotra Kolasy, Michała KrólikowskiegoTomasza Sosnierza (01:20:00).

Tradycyjnie triathlonowi towarzyszyły biegi dla dzieci i młodzieży Garmin Kids. Najmłodsi również rywalizowali na trzech dystansach: 200 m, 500 m oraz 1000 m.

W ten sposób rozpoczęła się rywalizacja w ramach tegorocznej edycji cyklu Garmin Iron Triathlon Płock. Kolejne zawody odbędą się już za dwa tygodnie w Ślesinie (9 czerwca).

Pełne wyniki Garmin Iron Triathlon – Płock 2019

 

źródło: irontriathlon.pl