Boom na sztafetę maratońską Electrum Ekiden w Białymstoku. Ostatnie miejsca na biegi dla dorosłych

Zabawa, integracja, ruch i dwa dni pozytywnych emocji – tak w skrócie można opisać to, co czeka uczestników sztafety maratońskiej „Electrum Ekiden – Pomóżmy Razem”, która odbędzie się w Białymstoku w dniach 1-2 czerwca. Podczas zawodów sześcioosobowe drużyny pokonywać będą królewski dystans 42,195 km. Na liście startowej znajduje się już prawie 230 ekip. Dysponujemy jeszcze tylko około 40 miejscami dla dorosłych sztafet. Komplet 200 dziecięcych drużyn już szykuje się do startu – informuje Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.

Magnesem przyciągającym biegaczy jest to, że w sztafecie maratońskiej może wystartować dosłownie każdy – niezależnie od formy czy poziomu wytrenowania. Drużyny rywalizujące w Electrum Ekiden wspólnie pokonają maratoński dystans, czyli 42,195 km.

Trasa została podzielona na 6 sztafetowych odcinków a członkowie drużyn przebiegną w poszczególnych zmianach odpowiednio: 7,195 km, 10 km, 10 km, 5 km, 5 km i 5 km.

Im większa frekwencja, tym większa pomoc

Pierwszą edycję biegów sztafetowych w stolicy Podlasia ukończyło 139 drużyn, a w roku ubiegłym na mecie zameldowały się aż 224 sześcioosobowe ekipy biegaczy. Na liście startowej tegorocznej, piątej edycji Electrum Ekiden znajduje się już blisko 230 zespołów. Zapisy wciąż trwają.

Cieszy rosnąca frekwencja, bowiem to od liczby startujących drużyn zależy skala wsparcia, jakie przekazane zostanie na rzecz Fundacji „Pomóż Im”, prowadzącej Białostockie Hospicjum dla Dzieci.

Electrum Ekiden

Celem nadrzędnym przy organizacji tej imprezy jest pomoc Hospicjum dla dzieci, dlatego 30% z każdej opłaty startowej przekazujemy na rzecz Fundacji „Pomóż Im” – mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega. – Patrząc na stale rosnące zainteresowanie biegaczy taką formułą rywalizacji połączoną z pomaganiem oraz na tempo zapisów, mamy nadzieję, że podobnie jak w latach ubiegłych, tak i tym razem uda się wypełnić limit drużyn do ostatniego miejsca. W imprezie może wystartować 250 zespołów, więc pozostało już naprawdę niewiele wolnych miejsc – dodaje.

Taki mały, taki duży może wsparciem być

A pomagać mogą zarówno dorośli, jak i dzieci. Dzień przed biegiem dorosłych, czyli 1 czerwca w mini sztafetach wystartują najmłodsi adepci biegania. Dziecięcy Ekiden odbywa się od 2017 roku, a Fundacja Białystok Biega zorganizowała taką imprezę jako pierwsza w Polsce.

W biegach udział biorą drużyny składające się z 4 osób. Mogą to być dziewczęta, mogą być chłopcy, mogą być drużyny mieszane. Nie ma też znaczenia wiek uczestników w zespole (o ile mieści się w przedziale 4-15 lat).

Electrum Ekiden

W pierwszej edycji imprezy wystartował komplet 100 dziecięcych drużyn złożonych z 4 zawodników. W ubiegłym roku organizatorzy zwiększyli limit drużyn do 150, a w tym roku przygotowali o 50 pakietów startowych więcej. I wszystkie rozeszły się na pniu. Oznacza to, że na białostockim stadionie lekkoatletycznym bawić się będzie 800 dzieciaków. Oprócz biegania, z okazji Dnia Dziecka na milusińskich i ich rodzin będą czekały dodatkowe atrakcje.

Uwielbiamy obserwować dzieci jak dzielnie biegają, jak mocno są skoncentrowani na swoim starcie. Każdy stara się pobiec jak najlepiej, jest przy tym masa radości, a przecież w dziecięcym bieganiu właśnie o to chodzi. A uśmiechy na twarzach maluchów to dla nas wielka satysfakcja i nagroda za trud, jaki wkładamy w organizację tej imprezy – podkreśla prezes Fundacji Białystok Biega.

Najważniejszy jest duch zespołu

Electrum Ekiden to doskonała okazja do integracji, wzmocnienia bądź budowy ducha zespołu. Świadomość, że pracuje się na końcowy rezultat całej swojej drużyny pozwala wyzwolić dodatkowe siły i energię, które później owocują w codziennym życiu osobistym i zawodowym uczestników.

Wydarzenie oprócz swojego charytatywnego przesłania umożliwia także sportową rywalizację na wielu płaszczyznach. Widząc rosnące zainteresowanie biegiem wśród przedsiębiorców, kobiet i społeczności akademickiej organizatorzy przygotowali dodatkowe, specjalne klasyfikacje.

Dla tych ostatnich zorganizowano Akademickie Mistrzostwa Sztafet w ramach Electrum Ekiden. Wystarczy, że podczas rejestracji udziału w biegu, przy nazwie drużyny biegacze określą jaką uczelnię, wydział czy instytut będą reprezentować, a następnie wystartują w sztafecie.

Po raz pierwszy w historii imprezy własną klasyfikację będą mieć również mundurowi. – Wszystko to za sprawą 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, który w tym roku obdchodzi 10-lecie istnienia – mówi Grzegorz Kuczyński. – Żołnierze mocno wspierają nas w organizacji tegorocznej imprezy, poza tym są z nami od lat. Nie wyobrażamy sobie czerwcowych sztafet bez ich udziału – podkreśla szef imprezy.

Poza tym termin imprezy pozwala na biegowo uczcić 30 rocznicę pierwszych wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. – W listopadzie ubiegłego roku zorganizowaliśmy w Białymstoku wyjątkową Sztafetę dla Niepodległej, w której prawie tysiąc osób świętowało 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W czerwcu znów będzie okazja, aby biegając celebrować ważny moment dla historii naszego kraju – dodaje Grzegorz Kuczyński.

5. Sztafeta Maratońska Electrum Ekiden rozpocznie się 1 czerwca od biegów dziecięcych, a dzień później rozegrany zostanie bieg główny. Miasteczko zawodów zlokalizowane będzie na stadionie lekkoatletycznym BOSiR przy ul. 11 listopada 28. Współorganizatorem imprezy jest Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji.

mat pras.

fot. Krzysztof Karpiński, Aleksandra Dudziak, Joanna Szubzda, Polskie Radio Białystok