EuroHeroes: Czy Traynor i Fisikovici znów wygrają w Czeskich Budziejowicach?

Jutro odbędzie się Mattoni České Budějovice Half Marathon, kolejny bieg z cyklu EuroHeroes, którego celem jest promocja i wsparcie rozwoju biegaczy z Europy. Faworytem sobotniego półmaratonu wydaje się Brytyjczyk Luke Traynor, zwycięzca ubiegłorocznej edycji imprezy.  

RunCzech i European Athletics, które stworzyły projekt EuroHeroes wiążą z nim wielkie nadzieje. W tym roku cykl obejmuje aż cztery biegi, które dotychczas odbywały się w randze IAAF Road Race Gold Label. Aby zachęcić do startu biegaczy z Europy we wszystkich imprezach spod szyldu EuroHeroes stworzona została specjalna klasyfikacja. Nagrody za zwycięstwo w cyklu trafią do trzech najlepszych kobiet i mężczyzn.

O kolejności biegaczy w rankingu zdecyduje suma dwóch najlepszych czasów uzyskanych na czterech biegach rozgrywanych w Karlowych Warach, Czeskich Budziejowicach, Ołomuńcu i Uściu nad Łabą. 

– Chcemy, aby bieganie w Europie osiągnęło wyższy poziom. Jutrzejszy bieg będzie drugą odsłoną tegorocznego cyklu, dlatego jesteśmy ciekawi, jak wpłynie na kształt rankingu EuroHeroes – powiedział Václav Skřivánek na dzisiejszej konferencji prasowej.

Rachnik czy Traynor?

Pierwszy półmaraton odbył się dwa tygodnie temu w Karlowych Warach. Zawody zostały całkiem zdominowane przez Włocha Yassina Rachnika, który dotarł do mety po samotnym biegu.

Na starcie biegu w Czeskich Budziejowicach zobaczymy oczywiście zwycięzcę z Karlowych Warów, ale faworytem sobotniego półmaratonu wydaje się być Luke Traynor.

26-letni Brytyjczyk legitymuje się najlepszym rekordem życiowym spośród wszystkich zawodników w grupie Elite. Czas 01:01:57 uzyskał w ubiegłym roku w Barcelonie. Poza tym Traynor w Czeskich Budziejowicach wystąpi jako obrońca tytułu i europejskiego rekordu trasy – 1:03:42, który zanotował przed rokiem.

– Przydałby się ktoś, z kim mógłbym pobiec w szybkim tempie – powiedział Brytyjczyk. Zobaczymy, czy dotrzyma mu kroku Rachnik, być może do walki o zwycięstwo włączy się zawsze groźny Ukrainiec Roman Romanienko.

Fisikovici pręży muskuły

W stawce najlepszych kobiet na pierwszy plan wysuwa się 30-letnia Mołdawianka Lilia Fisikovici, która dwa tygodnie temu wygrała w Karlowych Warach. Z pewnością walki o najwyższy stopień podium i nagrodę w wysokości 3 tysięcy euro nie odpuści Volga Mazuronak z Białorusi, piąta zawodniczka Igrzysk Olimpijskich w Rio w 2016 roku.

Już nie mogę się doczekać jutrzejszego biegu. Wygrałam tutaj przed rokiem. Jutro chciałabym pobiec poniżej wyniku 1:10:45. Będę starała się trzymać na trasie Ukrainek i wierzę, że to będzie świetny bieg – powiedziała Lilia Fisikovici, która udział w projekcie EuroHeroes traktuje bardzo poważnie. Zamierza utrzymać prowadzenie aż do finału, który zaplanowano na 21 września w Uściu nad Łabą.

Perspektywa zwycięstwa w cyklu EuroHeroes jest dla mnie bardzo motywująca, dlatego z całą pewnością za dwa tygodnie zobaczycie mnie na starcie biegu w Ołomuńcu – dodała Mołdawianka.

Jeśli plan Fisikovici wypali, to będzie oznaczało znacznie szybszy bieg w Czeskich Budziejowicach niż przed rokiem, gdy wygrała z wynikiem 1:13:20. Byłby to również atak na jej nowy rekord życiowy, poprzedni 1:10:45  uzyskała w ubiegłym roku w Uściu nad Łabą.

Mattoni České Budějovice Half Marathon wystartuje jutro o godzinie 19:00. Na trasie półmaratonu zobaczymy ponad 3 tysiące biegaczy. Wcześniej, o godzinie 17:00 ruszy bieg dm family run,  w którym udział weźmie dodatkowe 3,2 tysiąca uczestników.

Dwa kolejne biegi z cyklu EuroHeores odbędą się 15 czerwca w Ołomuńcu i 21 września w Uściu nad Łabą.

Źródło: RunCzech