Nowak i Jagielska wygrywają 29. Bieg Konstytucji 3 Maja. Rekord frekwencji

W rozegranym dzisiaj 29. Biegu Konstytucji 3 Maja w Warszawie zwyciężył Jakub Nowak z czasem 14:47 i Ewa Jagielska z rezultatem 17:17. Dla Nowaka był to drugi z rzędu tryumf w stołecznej imprezie. Rywalizację na głównym dystansie o długości 5 km ukończyło 5 818 osób, czyli o ponad pół tysiąca więcej niż przed rokiem.

Jakub Nowak nie miał większego problemu z odniesieniem zwycięstwa w dzisiejszym biegu. Szybko oderwał się od rywali i niezagrożony dotarł do mety z czasem dużo lepszym, niż rok temu, gdy uzyskał 15:28. Wtedy jednak zawodnik LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża wracał do biegania po kontuzji.

Drugi na mecie dzisiaj zameldował się Marcin Patecki z wynikiem 15:35. Podium uzupełnił Michał Cenkier, który finiszował 4 sekundy później.

Inny scenariusz miała rywalizacja kobiet. Bieg mocno zaczęły dwie zawodniczki Ewa Jagielska i Anna Szyszka, które na półmetku dzieliło zaledwie 5 sekund różnicy. W drugiej części dystansu Jagielska powiększyła przewagę nad rywalkami i zwyciężyła pewnie  czasem 17:17.

Z sił opadła z kolei jej klubowa koleżanka, którą przed metą wyprzedziła Natalia Mierzlikin i to ona zajęła drugie miejsce z wynikiem 17:53. Trzecia Anna Szyszka uzyskała rezultat 18:01.

Klasyfikacja generalna i wyjątkowe medale

Uczestnicy 29. Biegu Konstytucji 3 maja otrzymali wyjątkowy medal. Po ostatnim z biegów Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć” – 31. Biegu Niepodległości trzy medale złożone w całość stworzą niepowtarzalny kształt – granicy Polski i Warszawy, jej biegowej stolicy.

Dla uczestników organizator przygotował nie tylko specjalne medale, ale również klasyfikację generalną całej Warszawskiej Triady Biegowej w 2019 roku, która będzie prowadzona z podziałem na dystanse.

Oprócz 29. Bieg Konstytucji 3 Maja dzisiaj odbył się również 8. Bieg z Maskotką. W obu biegach łącznie wzięło udział 6 899 osób. Dla porównania w 2018 roku wszystkie biegi w ramach stołecznej imprezy uczestniczyło w sumie 6215 zawodników.

– Tegoroczne zmagania są więc nowym rekordem frekwencyjnym naszej imprezy. A mogło być jeszcze lepiej, bo w piątek rano na liście zapisanych figurowało ponad 7800 nazwisk, przy limicie 8 tysięcy uczestników – podało Biuro Prasowe Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”.