Udany weekend polskich biegaczy górskich. Przedwojewski i Tomasiak na podium

Bartłomiej Przedwojewski z ekipy Salomon Suunto Team zwyciężył w silnie obsadzonym Skyrace des Matheysins o długości 27 km/+1980 m, będącym jednocześnie czwartą odsłoną tegorocznego Pucharu Świata Skyrunning. Jego koleżanka z drużyny, Natalia Tomasiak zajęła drugie miejsce na najkrótszym dystansie festiwalu Transylvania 100 – największej górskiej imprezie biegowej rozgrywanej w Rumunii.

Tomasiak druga w kraju Draculi

Transylvania 100 to z pewnością najbardziej znane zawody w biegach górskich w Rumunii. Rozgrywane w przepięknych górach Bucegi, mimo krótkiej, zaledwie kilkuletniej historii, przyciągają mnóstwo amatorów biegania z całego świata. W tegorocznych zawodach wystartowało 1,5 tysiąca zawodników z ponad 50 państw, w tym 32 osobowa grupa z Polski.

Tegoroczna edycja zawodów przysporzyła sporo kłopotów organizacyjnych. Silne opady śniegu na kilka dni przed zawodami zmusiły organizatorów do korekty każdej z pięciu tras festiwalu. Zdecydowano sie między innymi zrezygnować z pokonywania najwyższego szczytu pasma – góry Omu mierzącej 2507 metrów. Organizatorzy postawili na bezpieczeństwo, chociaż jak przyznali po zawodach  na niedzielnej konferencji, swoją decyzję o zmianie tras podjęli przedwcześnie i zbyt pochopnie.

Z licznej grupy naszych rodaków najlepiej zaprezentowała się Natalia Tomasiak, która zajęła 2. miejsce na najkrótszym dystansie Transylvania 20 km. Trasę, która w rzeczywistości liczyła 25 km/+1500 metrów pokonała w czasie 2:45 minut, ustępując jedynie Rumunce Ilince Marii Tempeanu.

Warto wspomnieć o bardzo dobrym 9. miejscu, które na dystansie 100 km zajął  Dawid Atanasow Ancew. Na 50-kilometrowej trasie 8 lokatę wywalczył z kolei Adam Michalik.

Francuskie Alpy Przedwojewskiemu nie straszne

W niedzielny poranek we fnacuskich Alpach startował Bartek Przedwojewski, dla którego był to ostatni sprawdzian przed zbliżającą się serią Golden Trail World Series – swoistą Ligą Mistrzów biegaczy górskich. Zawodnik Suunto Salomon Team, który na przyjazd do Francji dał się namówić organizatorom w ostatniej chwili, potraktował start jako okazję do możliwości pobiegania po wyższych górach.

Pracującego na co dzień we Wrocławiu Przedwojewskiego najczęściej można spotkać w okolicach niewysokiej Ślęży, dlatego nie do końca było wiadomo, jak organizm Bartka zareaguje na francuskie Alpy, w których zresztą panują jeszcze mocno zimowe warunki. Wysokość ponad 2000 metrów i podobna ilość przewyższeń na 27 km trasie nie zrobiły jednak na nim wrażenia.

Polak zwyciężył po zaciętej rywalizacji bijąc przy tym o ponad 5 minut rekord trasy z 2016 roku. Warto dodać, że cała pierwsza dziesiątka biegaczy uzyskała lepsze wyniki od dotychczasowego rekordu trasy, co pokazuje poziom sportowy tegorocznej edycji.