5. Sztafeta Maratońska Electrum Ekiden z rekordem frekwencji. Dzieci największymi wygranymi

W weekend w Białymstoku odbyła się 5. Sztafeta Maratońska Electrum Ekiden, w której wzięło udział rekordowo wiele drużyn. W sobotę na stadionie BOSiR bieganiem bawiło się 820 dzieci, a w niedzielę z dystansem maratonu wspólnie uporało się 1458 dorosłych. Największymi wygranymi imprezy są najmłodsi, podopieczni Fundacji „Pomóż Im”, na konto której trafi 30% opłat startowych zebranych od zawodników. 

– To już piąta odsłona naszej sztafety, w tym czasie wiele się zmieniło, ale niezmienna pozostaje aura, cały czas biegamy przy pięknej słonecznej pogodzie – zaczyna Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega, która organizuje zawody. – Electrum Ekiden to impreza absolutnie wyjątkowa. Atmosfera, jaka tutaj panuje jest nie do opisania, to prawdziwe święto biegania. Uczestnicy pokonują swój dystans w ramach sztafety, a potem dopingiem zagrzewają do walki na trasie swoich kolegów i koleżanki.  Warto przeżyć to samemu, dlatego już dziś zapraszam do udziału w przyszłorocznej edycji – dodaje.

Jak one biegają!

Impreza zaczęła się sobotę po południu od biegów dziecięcych w ramach Electrum Ekiden Mini stworzonych specjalnie dla najmłodszych. Na bieżni lekkoatletycznego stadionu biegały czteroosobowe ekipy, które łącznie miały do pokonania dystans 1600m.

– To był wspaniały, aktywny Dzień Dziecka. Widzieliśmy na twarzach najmłodszych masę radości, dzieciaki biegały z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem. Szczególnie wiele frajdy przyniosła im kurtyna wodna, którą ustawiliśmy na bieżni – relacjonuje Grzegorz Kuczyński. – W sumie w imprezie wzięło udział 820 dzieci, to nowy rekord frekwencji. Chciałbym jednak podkreślić, że zainteresowanie sztafetami dziecięcymi było ogromne i pakiety rozeszły się błyskawicznie – podkreślił szef Fundacji Białystok Biega.

Gościem specjalnym tegorocznej imprezy był Yared Shegumo, jeden z najbardziej utytułowanych polskich biegaczy długodystansowych. Na koncie ma m.in. Wicemistrzostwo Europy w maratonie oraz Mistrzostwo Polski. W sobotę po południu w Białymstoku poprowadził otwarty trening, w którym uczestniczyło kilkudziesięciu biegaczy, a w niedzielę stanął na starcie biegu sztafetowego.

– Cieszę się, że na moje zajęcia przyszło tak wiele osób. Zajęcia zaczęliśmy od rozgrzewkowego biegu na dystansie 4 kilometrów, a potem w parku trochę pobawiliśmy się bieganiem. Pokazałem kilka ćwiczeń poprawiających m.in. koordynację ruchową, które niektórych przyprawiły o zawrót głowy – mówił po treningu reprezentant Polski.

243 ekipy na trasie Electrum Ekiden

W niedzielę na stadionie BOSiR-u od rana trwały przygotowania do startu pierwszej serii biegu sztafetowego. Kapitanowie odebrali pałeczki i chwilę po godzinie 10:00 na pętlę o długości 2,195 km ruszyli zawodnicy z pierwszej zmiany. Kolejne okrążenia już do samej mety miały długość dokładnie 2,5km.

Piątą edycję zawodów Electrum Ekiden wygrała ekipa City Styles Barbershop, której członkowie na pokonanie dystansu maratonu potrzebowali 2:27:11. Drugie miejsce zajęła drużyna 3T Białystok (2:32:29) a trzecie 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy z wynikiem 2:33:20.

Drużyna Yared Shegumo Team, którą oprócz Wicemistrza Europy tworzyli biegacze-amatorzy z Białegostoku zajęła 28. miejsce.

– W tych zawodach nie chodziło wcale o ściganie się, ale o udział i pomoc dzieciakom. Jestem szcześliwy i bardzo dumny z postawy wszystkich członków mojej drużyny, którzy dzielnie walczyli na trasie. To był mój pierwszy pobyt w stolicy Podlasia, mam nadzieję, że wkrótcep ponownie tu przyjadę, aby pobiec w jednej z imprez. Organizacja jest tutaj na najwyższym poziomie – powiedział Yared Shegumo.

Zwycięskie drużyny wyłonione zostały również w dodatkowych klasyfikacjach – firmowej, gdzie tryumfowała ekipa ZETO Białystok S.A. Fast, akademickiej (Vitamin C – Medical University) oraz mundurowej (18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy). W kategorii sztafet damskich najlepsza była ekipa Biegostok Studio Styl.

– Dziękujemy za wspaniały weekend biegowy. Wszyscy biegacze byli niesamowici. Dziękujemy za chęć pomocy przy okazji biegania, za kolejny rekord frekwencji, za wspaniałą atmosferę jaką stworzyli dzisiaj, za wszystkie biegające nogi i klaszczące dłonie! Gratulujemy ducha walki, życiówek i każdego pokonanego kilometra w pełnym słońcu – podsumował weekendową imprezę szef Fundacji Białystok Biega. – Największymi wygranymi naszej imprezy są podopieczni Fundacji „Pomóż Im”, która pomaga dzieciom z chorobami nowotworowymi i prowadzi hospicjum dla dzieci – podkreślił Grzegorz Kuczyński.

Współorganizatorem 5. Sztafety Maratońskiej Electrum Ekiden od pierwszej edycji jest Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji.

mat pras.

Fot. Krzysztof Karpiński, Agnieszka Koziak, Aleksandra Dudziak