Jak Przedwojewski spisze się na Mont-Blanc Marathon? Jest w gronie faworytów

W niedzielę  odbędzie się druga odsłona słynnej Golden Trail Series. Tym razem najszybsi specjaliści od biegania po górach na dystansie maratońskim spotkają się w słynnym francuskim Chamonix. Na 2 tysiące biegaczy czeka trasa o długości 42 km, 2780 metrów w górę i zapowiadana fala upałów. U podnóża Mont Blanc zobaczymy dwóch obecnie najszybszych Polaków na dystanie okołomaratońskim: Bartka Przedwojewskiego i Krzysztofa Bodurkę. Start biegu zaplanowano na godzinę 7:00.

Biegowa Liga Mistrzów

Golden Trail Series to cykl biegów, który pojawił się w kalendarzu w 2018 roku. Można pokusić się o stwierdzenie, że GTS to swego rodzaju biegowa Liga Mistrzów, która została stworzona przez markę Salomon i jest przez nią wspierana.

Każdy z sześciu biegów wchodzących w skład cyklu został wybrany bardzo staranie. Biegi charakteryzuje zbliżony do siebie dystans, ale każdy z biegów ma w sobie jakąś wyróżniającą się cechę. Zegama-Aizkorii, Mont Blanc Marathon, Dolomyths Run, Sierre-Zinal, Pikes Peak Marathon, Ring of Steall Skyrace i finałowy Annapurna Trail Marathon, zostały wybrane do serii nieprzypadkowo.

Czerwcowa Zegama Aizkorii – to bieg z bez wątpienia najlepszymi kibicami na świecie. Odbywający się pod koniec czerwca Mont Blanc Marathon – organizowany jest w najpiękniejszej górskiej scenerii.

Lipcowy Dolomyths Run – jest najkrótszy, ale bardzo wymagający. Sierpniowy Sierre-Zinal – jest najszybszym biegiem z serii i jednocześnie jednym z najstarszych górskich biegów na świecie. Amerykański Pikes Pik jest biegiem rozgrywanym najwyżej, a szkocki, rozgrywany we wrześniu Ring of Steall – jest najbardziej technicznym. Finałowy Annapurna Trail Marathon będzie rozgrywany w Himalajach, a to mówi samo a siebie.

Kto wygra w Chamonix?

Pierwszy bieg Golden Series World Series w ramach Zegama-Aizkorri został rozegrany 2 czerwca i zgodnie z przewidywaniami wygrał niesamowity Kilian Jornet. Tym razem Kiliana zabraknie, ale lista startowa jest bardzo mocna.

W stawce obok Bartłomieja Przedwojewskiego mamy miedzy innymi mocnych Amerykanów: Andy Wackera i Cole Watsona, Włocha Francesco Puppi. Nie może zabraknąć bardzo mocnych przedstawicieli Salomona. Poza naszym Bartkiem, jest Francuz Thibault Baronian, Szwajcar Remi Bonnet, Jan Margarit oraz Norweg Stian Angermund-Vika mistrz inauguracyjnej serii Golden Trail w 2018 roku.

Z pewnością o zwycięstwo powalczą również: Oriol Cardona, Alexi Sevennec, wschodząca włoska gwiazda Davide Magnini, Sage Canaday oraz Włoch Nadir Maguet, którego pamiętamy z niesłychanej walki z Kilianem Jornetem podczas zeszłorocznych Mistrzost Świata Skyrunning w Szkocji.

O ile zwycięstwo Kiliana w Zegamie było do przewidzenia o tyle Eli Anne Dvergsdal zaskoczyła niemal wszystkich kibiców. Tym razem o zwycięstwo może być jeszcze trudniej. Do rywalizacji w GTWS przystępuje bowiem Ruth Croft z Nowej Zelandii.

Croft to najlepsza biegaczka cyklu z 2018 roku i zwycięzczyni z Chamonix z ubiegłego roku. Wśród faworytek należy także wymienić: Amerykankę Megan Kimmel, Holenderkę Ragne Debats, Hiszpanki Azare Garcie i Eli Gordon, Włoszkę Silvia Rampazzo, Francuzki Amandine Ferrato i Celine Lafaye, Meg Mackenzie z RPA, Szwedkę Fanny Borgstrom.

Przypominamy, że finał całego cyklu odbędzie się w październiku w Nepalu, gdzie pojadą najlepsi zawodnicy cyklu. Zawodnicy muszą wziąć udział w trzech z sześciu wyścigów podczas serii, aby zakwalifikować się do finału. 10 najlepszych kobiet i mężczyzn z najlepszymi punktami w trzech najlepszych wyścigach zostanie nagrodzonych wielkim finałem.

W ramach festiwalu Mont Blanc Marathon będą rozgrywane również zawody: Mont-Blanc 90 km, Young race Marathon, Mont-Blanc 23 km, Mont-Blanc Vertical KM.

Cały Mont Blanc Marathon będzie transmitowany na stronie facebookowej Golden Trail Series i na kanale YouTube Golden Trail Series. Gospodarzem będzie  Marc Lauenstein i Martin Gaffuri. Francuską audycję poprowadzą Michel Lanne i Hugo Ferrari na stronie Mont Blanc Marathon na Facebooku. Wyścig będzie wspierany przez zespół kamerzystów rozlokowanych na trasie całego wyścigu, wykorzystujących do transmisji między innymi rowery. Nad biegaczami będzie także krążył helikopter.

Tekst: Przemek Ząbecki, foto materiały organizatora GTWS