Już biegną! Wystartowała sztafeta „Podaj Zmianę”

Wczoraj, dokładnie o godzinie 18:00, z Kasprowego Wierchu wystartowała najdłuższa sztafeta charytatywna w Polsce. Bieg Banku BNP Paribas „Podaj zmianę – razem wybiegnijmy z depresji” to inicjatywa, która ma zwrócić uwagę na problem, jakim jest depresja oraz podkreślić, jak ważną rolę może pełnić sport w profilaktyce tej choroby. Dochód z zapisów zostanie przekazany Stowarzyszeniu Aktywnie Przeciwko Depresji. 

Wyjątkową sztafetę z południa na północ Polski prowadzi grupa znanych lekkoatletów i pasjonatów biegania. Na pierwszej zmianie pobiegła ambasadorka całej akcji – ultramaratonka i rekordzistka świata w biegach długodystansowych Patrycja Bereznowska.

Na zbiegu z Kasprowego towarzyszył jej maratończyk i dyrektor sportowy akcji Piotr Cypryański, mistrz świata i zdobywca Pucharu Świata w biegach po schodach Piotr Łobodziński oraz reprezentantka zakopiańskiego środowiska biegowego Olga Łyjak. Po godzinie zbiegu, na zakopiańskim rondzie w Kuźnicach, pałeczka została przekazana kolejnej zmianie, która skierowała się na północ, na Hel.

Symbolicznymi starterami na jednym z najpopularniejszych szczytów polskich Tatr byli triathlonista Jerzy Górski i Katarzyna Opertowska z Banku BNP Paribas, który stoi za inicjatywą Podaj Zmianę.

Podaj zmianę

Dobry duch inicjatywy, Jerzy Górski tak motywował pierwszą zmianę sztafety: – Uprawianie sportu, niezależnie od tego czy jest się zawodowcem czy amatorem, wymaga hartu ducha, siły woli, systematyczności, mobilizacji i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonego celu. Z własnego doświadczenia wiem, jaką moc niesie za sobą aktywność fizyczna. Na pewno sztafeta „Podaj zmianę” jest ogromnym wyzwaniem, 900 km robi wrażenie nawet dla wytrenowanej osoby. Wierzę jednak, że jesteście takim zespołem, który sobie z tym poradzi i przy okazji zwróci uwagę na inne wyzwanie – wyzwanie codzienności, z którym zmaga się wiele osób i ich bliskich. Depresja wciąż jest tematem tabu. Zmieńmy to i pokażmy wspólnie, że to po prostu choroba i można z nią walczyć.

W ciągu najbliższych dni do 16 uczestników sztafety dołączy kilkaset osób, które zapisały się na jeden z ponad 100 odcinków na trasie na Hel i wsparły akcję finansowo. Zapisy na bieg zostały już zakończone, ale wciąż można podać symboliczną zmianę, przekazując środki na poprawę jakości leczenia depresji w Polsce.

Dochód z biegu Bank BNP Paribas przeznaczy na rzecz Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji, którego celem jest walka ze stygmatyzacją i wykluczeniem osób chorujących psychicznie. Środki zostaną przeznaczone na edukację społeczeństwa z zakresu psychopatologii i sposobów radzenia sobie z depresją.

W środę, 5 czerwca, w godzinach porannych sztafeta minie od zachodu Kraków i skieruje się na północ. Przed południem biegacze osiągną Wolbrom, o godz. 15 miną Szczekociny, a po południu dotrą do Koniecpola. Bieg można śledzić za pomocą relacji live na stronie podajzmiane.pl.

 

mat pras.