Lublin gotowy na PZLA Mistrzostwa Polski U23

Blisko pół tysiąca lekkoatletów wystąpi w 36. PZLA Mistrzostwach Polski U23, które w sobotę i niedzielę odbędą się w Lublinie. Kibicom pokażą się wielkie gwiazdy polskiej lekkiej atletyki, m.in. Ewa Swoboda i Konrad Bukowiecki.

To będzie kolejna wielka impreza lekkoatletyczna w Lublinie, bo przecież w zeszłym roku w tym mieście przedstawiciele Królowej Sportu walczyli o medale seniorskich Mistrzostw Polski.

– W tym roku też chcemy stanąć na wysokości zadania i zorganizować zawody na najwyższym poziomie. Cieszymy się z zeszłorocznych pochwał i bardzo dobrych opinii o organizacji zawodów, ale nie spoczywamy na laurach – mówi Paweł Danielczuk, koordynator mistrzostw.

Organizatorem 36. PZLA Mistrzostw Polski U23 są Polski Związek Lekkiej Atletyki i Miasto Lublin, ale rolę operatora powierzono Klubowi Środowiskowemu AZS Lublin. – Tym większe jest to wyróżnienie, że mamy przyjemność organizować imprezę w szczególnym momencie, bowiem jesteśmy w roku stulecia PZLA – dodaje Danielczuk.

Wśród startujących w Lublinie zawodników zobaczymy dwie czołowe gwiazdy polskiej lekkiej atletyki – najszybszą z polskich sprinterek Ewę Swobodę i wicemistrza Europy w pchnięciu kulą Konrada Bukowieckiego. Poza nimi o medale walczyć będą m.in. robiąca szybki postępy w biegu na 200 metrów Martyna Kotwiła, czy Natalia Kaczmarek, jedna z „Aniołków Matusińskiego”, specjalistka w biegu na 400 metrów.

– Trzymamy kciuki za wszystkich, ale wiadomo że szczególnie liczymy na zawodników AZS Lublin, objętych programem Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego – mówi Danielczuk. Wśród nich będą m.in. posiadacz jednego z najlepszych tegorocznych wyników w Europie w biegu na 110 metrów przez płotki Michał Sierocki, czterystumetrowiec Maciej Hołub, biegający na dwukrotnie dłuższym dystansie Michał Kitliński, czy kulomiot Szymon Mazur.

Impreza będzie miała szczególną oprawę, a organizatorzy nie chcą zdradzić na razie większości szczegółów. Wiadomo jednak, że lekkoatleci, którzy w ubiegłym roku startowali w Lublinie w Mistrzostwach Polski seniorów, nie powinni odczuć różnicy. – Duża w tym zasługa głównego sponsora zawodów, czyli Miasta Lublin, a także Województwa Lubelskiego, Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz firmie Lotto, które również bardzo nam pomogły. Podobnie, jak partnerzy techniczni, czyli gospodarz stadionu MOSiR Bystrzyca Lublin i firma DomTel Sport – dodaje koordynator Mistrzostw.

Impreza rozpocznie się na stadionie przy Al. Piłsudskiego 22 w sobotę o godz. 13.30 konkursem skoku o tyczce kobiet. Uroczyste otwarcie zaplanowano na godz. 15, a już w pierwszym dniu zawodów kibice będą mogli ekscytować się walką o medale m.in. na sprinterskich dystansach, w pchnięciu kulą kobiet i mężczyzn, czy też w biegach na 400 metrów.

W sobotę rywalizacja zakończy się ok. godz. 18.30, a w niedzielę sportowcy walczyć będą o medale od godz. 11. Wstęp na 36. PZLA Mistrzostwa Polski U23 w Lublinie jest wolny.

Więcej informacji na dedykowanej Mistrzostwom stronie internetowej www.lublin-2019.pl.

mat. pras.

fot. Paweł Skraba