Magda Łączak wygrywa Zugspitz Ultratrail

W miniony weekend, już po raz 9. odbył się największy festiwal biegów górskich u naszych zachodnich sąsiadów – Zugspitz Ultratrail. Na trasach w okolicach najwyższego szczytu Niemiec – Zugspitze, liczącego 2962 m n.p.m. wzięło udział 2,5 tysiąca biegaczy, w tym prawie 40 zawodników z Polski. Najlepszy wynik uzyskała zawodniczka Salomon Suunto Team, Magdalena Łączak, która bezapelacyjnie zwyciężyła w biegu głównym na najdłuższym dystansie.

Magda Łączak kolejny raz zwyciężyła w dużej międzynarodowej imprezie. W ubiegłym roku, mielczanka ukończyła rywalizację na trasach Zugspitze na najniższym stopniu podium, tym razem nie dała rywalkom szans.

Warto nadmienić, że zawodniczka Salomona wystartowała w tej imprezie właściwie nieco przypadkowo. Na start Magda Łączak i Paweł Dybek (również zawodnik Salomona, a prywatnie partner Magdy) zdecydowali się dopiero w środę. To był nieplanowany start, dlatego oboje czekali na decyzje organizatora, potwierdzającą dopuszczenie ich do biegu. Ostatecznie mielczanie pojawili się w Niemczech w nocy ze środy na czwartek.

Niestety prognozy pogody nie były optymistyczne. Sporo śniegu na trasie, a także możliwość sobotnich burz i silnych opadów deszczu, spowodowały korekty trasy. Na początku mówiło się o niewielkiej, kilku kilometrowej korekcie. Ostatecznie na kilkanaście godzin przed startem, organizatorzy poinformowali, że pełen dystans 102 km, zostanie skrócony do zaledwie 63 km.

Na szczęscie nie miało to większego wpływu na samopoczucie Magdy i przebieg rywalizacji. Polka od początku narzuciła mocne tempo i prowadziła niemal od startu. W miarę pokonywania dystansu powiększała dystans nad goniacymi ją Niemkami Simone Schwarz i Juliane Totzke.

Mielczanka pojawiała się na mecie z czasem 7:29:29 i o ponad 15 minut pokonała Simone Schwarz. 20 minut po Magdzie dobiegła Juliane Tozke.

W męskiej rywalizacji, trzecie miejsce w biegu głównym zajął Marcin Świerc, który świetnym finiszem zdołał wywalczyć podium. Wygrał Niemiec Florian Reichert (6:04:59). Drugi był Hiszpan Tofol Castaner Bernat (6:10:54). Czwarty Dylan Bowman stracił do Marcina Świerca ponad półtorej minuty (6:14:40). Na piętnastym miejscu zmagania ukończył Paweł Dybek (7:31:31).

materiały prasowe

foto: Patrycja Łączak, materiały organizatora