Marcin Lewandowski z rekordem Polski na milę podczas Diamentowej Ligi w Oslo!

Podczas mityngu Diamentowej Ligi w Oslo Marcin Lewandowski z czasem 3:52.34 poprawił o ponad trzy sekundy 43-letni rekord Polski na milę, jednocześnie ustanawiając najlepszy tegoroczny wynik na świecie na tym dystansie. Poprzedni rekord kraju należał do Bronisława Malinowskiego, który w 1976 roku w Sztokholmie uzyskał czas 3:55.40. Zwycięstwo Polaka, który w czwartek obchodził swoje 32 urodziny, jest pierwszym od 2008 roku europejskim triumfem w konkurencji wieńczącej prestiżowy mityng w stolicy Norwegii. 

Marcin Lewandowski jeszcze w środę rywalizował z Adamem Kszczotem na 800 metrów podczas Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy, a już kolejnego dnia stanął na starcie Dream Mile – biegu na dystansie mili czyli 1609,34 m. Polak bieg rozpoczął w drugiej części stawki, a następnie systematycznie przesuwał się w górę. Jeszcze na około 200 metrów przed metą był czwarty, ale wtedy nasz specjalista na dystansie 1 500 metrów popisał się fantastycznym finiszem.

Lewandowski zaatakował po drugim torze i na „kratach” wyprzedził prowadzącego Kenijczyka Vincenta Kibeta. Polak w pokonanym polu pozostawił 12 rywali, w tym wielkich faworytów gospodarzy – słynnych braci Ingebrigtsenów. Wynik 3:52.34 oznacza, że Lewandowski o ponad trzy sekundy poprawił dotychczasowy rekord Polski, od 1976 roku należący do Bronisława Malinowskiego (3:55.40). To także najlepszy tegoroczny rezultat w światowych tabelach.

Zwyciężyć w takim biegu wiele dla mnie znaczy, tym bardziej, że ja naprawdę jestem nadal w ciężkim treningu. Nie spodziewałem się, że uda się wygrać. Dzisiaj będę świętować nie tylko swoje urodziny, ale i ten triumf. Cieszę się, że nadal mogę liczyć na swoją szybkość – skomentował Marcin Lewandowski. Polak w czwartek skończył 32 lata.

Marcin Lewandowski - Fotofinisz

Porażkę z Lewandowskim w biegu na milę Norwegowie odbili sobie w rywalizacji na 400 metrów przez płotki. Ulubieniec gospodarzy Karsten Warholm triumfował z czasem 47.33, ustanawiając tym samym nowy rekord Europy. Dotychczasowy najlepszy wynik na Starym Kontynencie należał od 24 lat do Francuza Stéphana Diaganny, który 5 lipca 1995 roku w Lozannie osiągnął 47.37. Patryk Dobek z wynikiem 49.80 zajął w Oslo szóste miejsce.

W niezaliczanym do punktacji Diamentowej Ligi IAAF biegu na 800 metrów trzecie miejsce, z czasem 1:46.71, zajął Michał Rozmys. Wygrał Ryan Sanchez – 1:46.34.

Diamentowa Liga Oslo 2019 – pełne wyniki

 

red.

Fot. IAAF Diamond League