Kids Run pobiegnie dla Ukrainy. Ruszyły zapisy na imprezę w Poznaniu

W sobotę, 23 kwietnia na stadionie lekkoatletycznym POSiR Golęcin w Poznaniu odbędzie się specjalna impreza charytatywna pod nazwą”Kids Run dla Ukrainy”. W jej programie są m.in. bezpłatne biegi dla dzieci, a także gry i zabawy ruchowe dla dużych i małych. Celem wydarzenia jest integracja poprzez sport rodzin polskich i ukraińskich oraz zbiórka środków na pomoc dzieciom, które uciekły z ogarniętej wojną Ukrainy. 

Podczas imprezy na stadionie Golęcin w Poznaniu rozegrane zostaną zawody biegowe indywidualne (dla dzieci) oraz sztafetowe (dla rodzin). Będzie można także wesprzeć działania na rzecz Ukrainy, kupując opaskę-cegiełkę. Całkowity dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, które niesie pomoc potrzebującym dzieciom i opiekunom z kraju zaatakowanego przez Rosję.

Podjęliśmy się organizacji charytatywnego, a jednocześnie integracyjnego wydarzenia, bo wierzymy, że sport może pomóc ukraińskim rodzinom chociaż na chwilę powrócić do normalności. Chcemy stworzyć przestrzeń do aktywnego i rodzinnego spędzenia czasu dla wszystkich – wyjaśnia Tomasz Makowski, dyrektor Kids Run, największego w Polsce cyklu sportowych imprez dla całych rodzin. – Mamy nadzieję, że odpowiemy na potrzeby dzieci  z Ukrainy, które już teraz są z nami w Polsce i pomożemy im zaaklimatyzować się w nowym miejscu i odnaleźć się w społeczności lokalnej. Jednocześnie będziemy zbierać środki finansowe, które realnie pomogą najbardziej potrzebującym  – dodaje.

Integracja poprzez ruch i dobrą zabawę

Aktywność fizyczna, integrowanie poprzez sport i zarażanie miłością do ruchu to wartości, które promuje Kids Run. Biegi są główną dyscypliną, która pojawi się podczas wydarzenia. To jednocześnie dobry pretekst do spotkania się na poznańskim stadionie. Organizatorzy stawiają także na dobrą zabawę, dlatego przewidują szereg atrakcji sportowych, takich jak slalomy, konkurencje rzutowe oraz udział w licznych grach zespołowych dla całych rodzin.

W zawodach biegowych wezmą udział dzieci i młodzież w wieku 0-14 lat. Odbędą się łącznie 22 biegi w 11 kategoriach wiekowych, osobno dla dziewczynek i chłopców. Przed startem wszyscy otrzymają numer startowy a po przekroczeniu linii mety pamiątkowy medal. Starty rozpoczną się o godzinie 9:10, a zakończą o 13:40.

Jedną z najważniejszych idei wydarzenia jest integracja, dlatego połowa pozycji startowych przewidziana jest dla polskich, a druga połowa dla ukraińskich młodych sportowców. Udział dzieci w zawodach jest bezpłatny. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja na stronie kidsrun.pl.

Sztafety na start

Po raz pierwszy w historii Kids Run wystartują zespoły rodzinne. Czteroosobowe drużyny, złożone z dwóch osób dorosłych i dwójki dzieci, będą miały do pokonania odpowiednio 2 x 400 metrów, 1 x 300 metrów i 1 x 100 metrów. Na mecie na zawodników będą czekać wyjątkowe medale. Serię startową sztafet zaplanowano w godzinach 13:50-14:30, na zwieńczenie imprezy.

– Wprowadziliśmy nowość w postaci sztafet rodzinnych, ponieważ chcemy, aby rodzice i opiekunowie mogli aktywnie uczestniczyć w imprezie wspólnie z dziećmi. Wykonujemy też krok w kierunku integracji – tłumaczy Tomasz Makowski.  – Jesteśmy pewni, że tym zmaganiom towarzyszyć będzie mnóstwo emocji  – dodaje szef Kids Run.

Zapisy na „Kids Run dla Ukrainy” już wystartowały stronie kidsrun.pl i potrwają do wyczerpania limitu miejsc. Udział w zawodach biegowych dla dzieci jest bezpłatny dla wszystkich kategorii wiekowych. Pakiet na bieg sztafetowy kosztuje 59 zł.

Źródło: Kids Run

fot. M. Maj