Półmaraton „Słowaka” dłuższy o około 500 metrów. Uczestnicy: Grodzisku, dziękujemy!

Tradycyjnie już, w drugą niedzielę czerwca odbył się Grodziski Półmaraton „Słowaka”, na starcie którego stanęła rekordowa liczba uczestników. Organizatorzy w tym roku przygotowali o 500 pakietów startowych więcej niż przed rokiem, co wymagało m.in. zmiany miejsca startu oraz modyfikacji trasy biegu. Być może to, w połączeniu z faktem iż była to… 13. edycja, spowodowało że ostatecznie trasa biegu była dłuższa od regulaminowej o około 500 metrów. Impreza w Grodzisku Wielkopolskim jest jednak tak uwielbiana przez biegaczy, że ci zamiast zwyczajowych narzekań, na portalach społecznościowych piszą jednoznacznie: Grodzisku, dziękujemy!

Tegoroczna 13. edycja Hunters Grodziskiego Półmaratonu „Słowaka” była wyjątkowa z wielu względów. Pierwszym z nich to fakt, że po raz pierwszy impreza nie była organizowana w ramach cyklu Korony Polskich Półmaratonów. Jednak już przeprowadzone na początku marca zapisy pokazywały, że dla biegaczy nie ma to najmniejszego znaczenia.

Tradycyjnie już, wszystkie pakiety rozeszły się w błyskawicznym tempie, choć w tym roku organizatorzy postanowili podnieść limit uczestników o dodatkowe 500 miejsc.

Większa liczba startujących wymusiła zmianę miejsca startu i w tym roku biegacze startowali z ulicy Poznańskiej. Choć trasa biegu nadal liczyła dwie pętle, to także przeszła niewielkie modyfikacje. Niezmienna została jednak lokalizacja mety, a finiszujący mieli okazję ostatnie metry pokonać po niebieskim dywanie rozłożonym na grodziskim rynku.

„Żal było kończyć”

I właśnie zabiegi ze zmianą trasą były niezamierzonym powodem, dla którego uczestnicy pokonali trochę dłuższy dystans niż regulaminowe 21,097 km. Jak donosili biegacze na mecie, trasa mogła być nawet o 300-500 metrów dłuższa. Mimo to, dla zdecydowanej większości komentujących wpis organizatorów z przeprosinami, nie ma to najmniejszego znaczenia.

Żal było kończyć. Organizacja i kibice na najwyższym poziomie. Takiej atmosfery nie ma na żadnym innym biegu, jesteście najlepsi w Polsce! – komentarzy o takiej treści na profilu imprezy znaleźć można setki.

Informacje o dłuższej trasie potwierdzają organizatorzy. – Wydarzyło się dokładnie to samo, co dwa lata temu podczas półmaratonu w Pile. Przy modyfikacji trasy wymuszonej przez większą liczbę startujących uczestników popełniliśmy błąd przy jej oznakowaniu. Trasa biegu była dobrze wymierzona, natomiast przy oznakowaniu pachołek został ustawiony przy niewłaściwej nawrotce – powiedział nam Marek Małecki, szef grodziskiego półmaratonu. – Cieszy nas postawa uczestników, od których otrzymaliśmy wiele wyrazów wsparcia, natomiast zdajemy sobie sprawę że zawiniliśmy, to jest nasz błąd, który nie miał prawa się przydarzyć i za który chciałbym jak najmocniej przeprosić – dodał.

Choć ze względu na panujący upał Półmaraton „Słowaka” z pewnością nie był dla zawodników łatwym wyzwaniem, chwalą oni atmosferę biegu, wysoki poziom organizacyjny oraz dziękują mieszkańcom Grodziska, którzy przygotowali swoje punkty nawadniania oraz kurtyny wodne, a także kolorowe i głośne punkty kibicowania.

Grodziski Półmaraton Słowaka

A na mecie…Korona

Na mecie zawodnicy otrzymali wyjątkowy i unikalny medal w kształcie korony, nawiązujący do historii Grodziska Wielkopolskiego w herbie którego na tronie zasiada Król Przemysł II. Zmęczeni biegiem w upale z pewnością wyjątkowo mocno ucieszyli się także z pakietu pięciu grodziskich piw wraz z efektownym kuflem.

Z panującym na trasie biegu upałem najlepiej poradził sobie Ukrainiec Pavlo Olijnyk, który na mecie zameldował się z czasem 1:10:46. Podium uzupełnili Marokańczyk Abderrahim Elasri (1:10:49) oraz Pavlo Veretskyi z Ukrainy (1:11:10).

Wśród pań Półmaraton Słowaka z wynikiem 1:23:34 wygrała Ukrainka Valentyna Kiliarska. Jako druga na metę wbiegła Sandra Nowak (1:24:50), a trzecia Karolina Bilawa (1:25:14).

Na mecie zameldowało się 3 161 zawodników, ustanawiając nowy, frekwencyjny rekord grodziskiego półmaratonu. Przed rokiem bieg ukończyło 2 763 uczestników.

Docelowo chcemy, aby do mety naszego biegu w 2020 roku dobiegło 4 tysiące biegaczy. W tym roku przygotowaliśmy kilka zmian organizacyjnych służących zwiększeniu frekwencji, zobaczymy jak się sprawdzą – mówił nam jeszcze przed imprezą Marek Małecki.

Za rok odbędzie się 14. edycja Półmaratonu Słowaka, szef grodziskiego półmaratonu już dzisiaj deklaruje, że trasa zostanie perfekcyjnie oznaczona.

13. Hunters Grodziski Półmaraton Słowaka – wyniki

GD