Półmaraton w Pile do 7 lipca w niższej cenie

Jeszcze tylko do 7 lipca można zapisać się na 29. Półmaraton Signify PHILIPS Piła w cenie 75 złotych. Po tym terminie opłata wzrośnie o 20 złotych. Na liście startowej imprezy, która w tym roku odbędzie się 8 września jest już prawie 2,5 tysiąca zawodników.

Szybka trasa, dogodny termin pod kątem mocnego przetarcia przed jesiennymi maratonami, a także status biegu zaliczanego do Korony Polskich Półmaratonów – to atuty wrześniowego biegu na dystansie 21,097km w Pile. W ubiegłym roku impreza była piątym najchętniej wybieranym półmaratonem w cyklu Korony. Wystartowało w nim ponad połowę osób, które zdobyły to wyróżnienie w 2018 roku.

Od 2006 roku uczestnicy pilskiego półmaratonu otrzymują na mecie medale z wizerunkiem czołowych polskich maratończyków w historii polskiej lekkiej atletyki.

W minionych latach swojego wizerunku na medalu użyczyli: Zdzisław Bogusz (2006), Edward Stawiarz (2007), Michał Wójcik (2008), Kazimierz Orzeł (2009), Edward Łęgowski (2010), Ryszard Marczak (2011), Jerzy Skarżyński (2012), Wojciech Ratkowski (2013), Zbigniew Pierzynka (2014) Wanda Panfil (2015), Jan Huruk (2016), Leszek Bebło (2017) oraz Wiesław Perszke (2018). Już niedługo dowiemy się, czyja podobizna znajdzie się na medalu tegorocznej edycji.

Zapisy na bieg trwają na tej stronie. Aktualnie na liście startowej imprezy jest 2476 zawodników, a limit uczestników wynosi 3,5 tysiąca osób.

W nowym terminie i z nową nazwą

Półmaraton w Pile w tym roku wyjątkowo odbędzie się 8 września, ponieważ w pierwszą niedzielę września wypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Organizatorzy zdecydowali się przesunąć termin imprezy o tydzień.

W ubiegłym roku sponsor tytularny polskiej imprezy, firma PHILIPS Lightning zmieniła nazwę na Signify.

– To ważne wydarzenie również dla naszego biegu, który PHILIPS wspiera od samego początku. Zdecydowaliśmy się w tym roku umieścić w nazwie imprezy zarówno PHILIPS jak i Signify. To taki okres przejściowy, wiele osób kojarzy nasz półmaraton jako bieg PHILIPSA, dlatego chcemy dać czas zawodnikom na przyswojenie sobie nowej nazwy – tłumaczy Henryk Paskal, dyrektor biegu. – Za rok zaprosimy biegaczy do Piły na jubileuszowy 30.Półmaraton Signify Piła – zapewnia.

Począwszy od 2000 roku impreza odbywa się w randze Mistrzostw Polski w Półmaratonie Mężczyzn i Kobiet, dlatego do Piły chętnie przyjeżdżają najlepsi polscy biegacze. W ubiegłym roku tytuły mistrzowskie zdobyli Szymon Kulka (01:05:13) oraz Paulina Kaczyńska (01:14:28).

 – W tym roku oprócz tytułów mistrzowskich na najlepszych zawodników czekać będą również przepustki na Mistrzostwa Świata w półmaratonie, które w marcu odbędą się w Gdyni – informuje Henryk Paskal, dyrektor biegu. – Liczymy, że na starcie pilskiego biegu pojawi się mocna grupa biegaczy, a rywalizacja o medale Mistrzostw Polski będzie bardzo zacięta – dodaje.

W ramach imprezy odbędą się również Mistrzostwa Studentów oraz Otwarty Międzynarodowy Puchar Policji w półmaratonie.

Rekordy trasy pilskiego biegu należą do zawodników z Kenii. W kategorii mężczyzn rekordzistą jest Daniel Muteti, który w 2014 roku uzyskał 01:02:11, a w kategorii kobiet Stellah Barsosio z wynikiem 1:11:09 z 2017 roku.

Pilski półmaraton to jeden z najpopularniejszych w Polsce biegów na dystansie 21,097km. Jego ubiegłoroczną edycję ukończyła rekordowa liczba 3826 zawodników.

mat pras.

fot. Daniel Balukiewicz