PZLA Mistrzostwa Polski U23 w Lublinie jednak bez Ewy Swobody

W sobotę i niedzielę w Lublinie o medale 36. PZLA Mistrzostw Polski U23 powalczą najzdolniejsi polscy młodzieżowcy. Wśród nich będzie m.in. Natalia Kaczmarek, jedna z „Aniołków Matusińskiego”. – Bardzo lubię Lublin, bardzo lubię ten stadion, a poza tym widziałam, że pogoda do biegania ma być fajna, więc liczę na dobre wyniki. Wiadomo, że liczę najbardziej na dystans 400 metrów, ale nie tylko. Mam nadzieję, że uda się też zdobyć medal na 200 metrów. A do tego mamy całkiem dobrą sztafetę w AZS AWF Wrocław – mówi Kaczmarek.

Wcześniej swój start w Lublinie awizowali m.in. Ewa Swoboda i Konrad Bukowiecki, ale ostatecznie na starcie młodzieżowych mistrzostw nie staną.

– Bardzo nad tym ubolewam, bo nigdy nie opuszczałem Mistrzostw Polski, ale nie mam wyjścia. W tym samym czasie odbywa się bowiem mityng Diamentowej Ligi, gdzie po prostu muszę startować – tłumaczy Bukowiecki, który jednak z pewnością myślami będzie w Lublinie, bo Natalia Kaczmarek, faworytka do miana gwiazdy mistrzostw, to jego partnerka życiowa.

Na kogo jeszcze kibice powinni zwrócić uwagę?

Z pewnością na zawodnikach, którzy walczyć będą przed własną publicznością. W barwach AZS UMCS Lublin startują objęci programem Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego m.in. płotkarz Michał Sierocki, czterystumetrowiec Maciej Hołub, kulomiot Szymon Mazur i ośmiusetmetrowiec Michał Kitliński.

Do grona gwiazd mistrzostw aspiruje także biegająca na 200 metrów Martyna Kotwiła, która w ubiegłym roku na Mistrzostwach Polski seniorów w Lublinie pobiła na tym dystansie rekord Polski juniorek należący do Ireny Szewińskiej.

Młodzieżowe MP to kolejna duża impreza lekkoatletyczna, która organizowana jest w Lublinie. Podobnie, jak ubiegłoroczne Mistrzostwa Polski organizują wspólnie Polski Związek Lekkiej Atletyki i Miasto Lublin, a rolę operatora powierzono AZS Lublin. – Jesteśmy dumni z ocen, które otrzymaliśmy po ubiegłorocznych Mistrzostwach Polski i z tego, że kolejny raz możemy pokazać lekkoatletycznej Polsce Lublin – mówi Paweł Danielczuk, koordynator imprezy.

Mistrzostwa rozpoczną się na stadionie przy Al. Piłsudskiego 22 w sobotę o godz. 13.30 konkursem skoku o tyczce kobiet. Uroczyste otwarcie zaplanowano na godz. 15, a już w pierwszym dniu zawodów kibice będą mogli ekscytować się walką o medale m.in. na sprinterskich dystansach, w pchnięciu kulą kobiet i mężczyzn, czy też w biegach na 400 metrów. W niedzielę sportowcy walczyć będą o medale od godz. 11, a wstęp na 36. PZLA Mistrzostwa Polski U23 w Lublinie jest wolny.

– Wierzymy, że impreza zapadnie w pamięci zarówno kibicom, jak i zawodnikom. Dziękujemy bardzo głównemu sponsorowi zawodów, czyli Miastu Lublin, ale także wszystkim pozostałym partnerom, z Województwem Lubelskim, Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz firmą Lotto na czele – dodaje Danielczuk.

Więcej informacji na stronie internetowej www.lublin-2019.pl.

mat pras.

fot. Paweł Skraba