Tough Mudder ugrzązł w błocie. Biegi w 2019 roku się nie odbędą

Organizatorzy ekstremalnego biegu przeszkodowego Tough Mudder poinformowali, że zaplanowane na 2019 rok imprezy w Katowicach i w Krakowie nie odbędą się. – Niestety ogłaszamy przeniesienie naszych imprez na 2020 rok – napisali w mailu do uczestników. – Jest nam bardzo przykro i trudno w związku z zaistniałą sytuacją. Przepraszamy wszystkich tych, którzy mogą poczuć się sfrustrowani – w pełni Was rozumiemy – dodali. Najbliższy bieg Tough Mudder miał się odbyć w stolicy Górnego Śląska za nieco ponad tydzień. 

Jak wyglądały plany Tough Mudder w Polsce?

Zapisy na katowicką edycję Tough Mudder ruszyły pod koniec grudnia. – Najlepsze konstrukcje, epicka trasa, a poza tym wzajemna pomoc i zabawa. W Polsce Tough Mudder zaoferuje te wszystkie atuty, którymi w ciągu niemal 10 lat przekonał do siebie prawie 4 miliony biegaczy na całym świecie – w taki sposób organizatorzy zachwalali pierwszy polski bieg, który miał się odbyć 29 czerwca.

Data imprezy została jednak wybrana trochę niefortunnie, bowiem w dniach 27-30 czerwca w Gdyni odbędą się Mistrzostwa Europy w Biegach Przeszkodowych, które skupiają uwagę całej branży OCR.

Oczywiście Tough Mudder jako bieg bez pomiaru czasu, z założenia skierowany jest do innej grupy biegaczy, niż mistrzostwa, jednak niewykluczone, że polska czołówka chciałaby w nim wystartować, choćby z ciekawości.

Pierwszy bieg Tough Mudder w Polsce miał się odbyć na trasie o długości 5 kilometrów z kilkunastoma przeszkodami. Cena pakietów startowych zaczynała się od 129 złotych, właśnie tyle zapłacili biegacze, którzy zdecydowali się na start do 15 stycznia. Potem opłata startowa rosła, wczoraj można było zapisać się na bieg za 199 złotych.

Druga edycja Tough Mudder została zaplanowana na 19 października w Krakowie. W programie wydarzenia znalazły się dwa biegi – na 5km oraz w formule Classic na około 16 kilometrowej trasie. Z cennika zamieszczonego na stronie internetowej wynika, że pakiety były oferowane w cenach od 149 złotych za dystans 5k i 169 złotych za Classic.

Organizatorzy nie informują, ile sprzedali pakietów na oba wydarzenia, ale decyzja o ich przełożeniu na 2020 rok może oznaczać, że nie udało im się przekroczyć progu rentowności dla imprez.

Nie będzie biegów, będą treningi

Zamiast biegów Tough Mudder w Polsce w tym roku mają odbyć się specjalne treningi pod hasłem „Gotowi na Tough Mudder”.

– Wszyscy, którzy planowali przyjazd do Katowic i nie mogą doczekać się sezonu 2020 będą przez nas zapraszani na wyjątkowy trening, na którym będzie można zasmakować Tough Mudderowych emocji – czytamy w wiadomości skierowanej do uczestników biegu. Póki co brak szczegółowych informacji na temat formuły takich zajęć i warunków uczestnictwa.

Organizatorzy zapowiadają, że wniesione opłaty startowe będą ważne na biegi w sezonie 2020. – Będą również zwracane wedle życzenia. Dodatkowo prześlemy kupon z 50% rabatem na drugi bieg w przyszłym sezonie – deklarują.

Tough Mudder to jedna z najpopularniejszych marek biegów OCR na świecie. Pierwsza impreza spod tego szyldu odbyła się w 2010 roku, dla porównania Runmageddon, największy w Polsce cykl biegów przeszkodowych zadebiutował cztery lata później. Jak podaje Tough Mudder na swojej stronie internetowej dotychczas w ponad 200 imprezach wzięło udział co najmniej 3,5 miliona osób.

Biegi Tough Mudder wielką popularnością cieszą się m.in. w Niemczech. W 2018 roku zgromadziły około 100 tysięcy uczestników oraz ponad 35 tysięcy kibiców. To zdecydowanie największy cykl biegów przeszkodowych w tym kraju.

Kszczot wśród inwestorów

Pod koniec stycznia organizator poinformował, że wśród inwestorów Tough Mudder w Polsce jest Adam Kszczot, znakomity lekkoatleta, który dwukrotnie sięgał po tytuł wicemistrza świata w biegu na 800m oraz jest trzykrotnym Mistrzem Europy.

– Zdecydowałem się zainwestować w rozwój biegów marki Tough Mudder, ponieważ widzę w niej ogromny potencjał. Idea radości z biegania, bez presji czasu i szalonej rywalizacji paradoksalnie zawodowo jest mi całkiem obca, ale jednocześnie bardzo mocno mnie pociąga. Dodatkową atrakcją jest grupowe pokonywanie przeszkód, co jest ogromnym atutem w zabawie. Wiem, że Tough Mudder jest w stanie podbić rynek biegów OCR w Polsce i w całej Europie Środkowo-Wschodniej – mówił wtedy Adam Kszczot.

Coraz więcej odwołanych biegów OCR 

Odwołanie tegorocznych biegów Tough Mudder w Polsce to nie jedyne takie wydarzenie w branży OCR. Tydzień temu Grzegorz Szczechla, szef Barbarian Race ogłosił, że nie dojdzie do skutku planowany czwarty bieg w tegorocznym cyklu. Wcześniej, pod koniec maja organizatorzy Adrenaline Rush anulowani imprezę, która miała odbyć się w dniach 15-16 czerwca w Radotkach k. Płocka.

– Marka Adrenaline Rush w żadnym wypadku nie znika z mapy polskich biegów OCR.  Przy założeniu, że Mistrzostwa Polski odbędą się w Radotkach k. Płocka powrócimy do Was z kolejną edycją w 2020 roku. Wynika to z faktu,  że chcemy w pełni zaangażować się we wsparcie OCR Polska w zakresie organizacji tej imprezy – wyjaśniali na swoim fanpage.

W tym roku nie odbędzie się również Bieg Twardego organizowany tradycyjnie na terenie opuszczonej żwirowni koło Kościerzyny.

– Z przykrością informujemy, że Bieg Twardego 2019 zostaje odwołany z powodu problemów z uzyskaniem odpowiedniego finansowania. Za zaistniałą sytuację serdecznie przepraszamy i mamy nadzieję, że przyszłości bieg wróci na mapę ekstremalnych imprez na Pomorzu, tym razem jednak niestety nie zmierzymy się z opuszczoną żwirownią – oznajmili w ubiegły wtorek organizatorzy wydarzenia.

red